M 8».

en de werfinrichting werden in behoorlijken staat gehouden en ondergingen uitbreiding door het bijbouwen van werkplaatsen op daarvoor gehuurden aangrenzenden grond. De werktuigen werden goed onderhouden en eenige nieuwe aangeschaft.»

Het stoomschip «Madura», 13 Jan. van het vorig jaar naar Indië vertrokken, heeft sedert zijne eerste reis uit en thuis volbracht en goed voldaan aan de gestelde eischen; de Stmv. Mij-Nederland heeft in Maart j.1. aan de Mij. den bouw van een geheel gelijk schip opgedragen, hetwelk den naam zal dragen van «Soembawa».

Technische Vakvereeniging afd. Amsterdam.

Vergadering van 18 Mei 1898.

Na lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering en behandeling der ingekomen stukken, komt aan de orde een schrijven van het Hoofdbestuur, kennis gevend, dat het en bloc ontslag neemt naar aanleiding van de uitspraak van de commissie van arbitrage in zake een geschil tusschen de Afd. Den Haag en het Hoofdbestuur over de verkiezing van een lid van het Hoofdbestuur voor de Afd. Utrecht.

Het arbitrage-rapport (voorzien van kantteekeningen van het Hoofdbestuur) bleek zeer eenzijdig opgevat te zijn; de beslissing was genomen op grond van officieele stukken, grootendeels bij de beide partijen onbekend, zonder een der betrokken partijen te hooren; het getuigde van veel spitsvondigheid, maar van weinig doorzicht en slechte bekendheid van Statuten en Reglementen der T. V. V.

Na langdurige besprekingen worden 2 moties in stemming gebracht en verworpen, de ie sprak verwondering en afkeuring uit over het feit dat een zaak van zoo weinig belang tot oorzaak gemaakt is van twisten in den boezem der Ver., de 2e drukte leedwezen uit dat men tot arbiters benoemd had, lieden, die men wegens het korte bestaan der Ver., niet voldoende kende.

Andere moties werden niet ondersteund of ingetrokken.

Het rapport werd eenvoudig voor kennisgeving aangenomen en onverwijld overgegaan tot het verkiezen van 2 hoofdbestuursleden in de de plaats van de H.H. Couturier en Haver.

Bij stemming werden beide H.H. met algemeene stemmen (29) herkozen (gen. H.H. hadden zich buiten stemming gehouden).

Deze uitslag werd met daverend applaus ontvangen.

Hierna werd besloten adhesie te betuigen met het voorstel van het Hoofdbestuur over de oprichting van een commissie tot het opmaken van loontabellen voor de technici van verschillende vakken.

Met een verzoek van den Voorzitter om een poging van de Afd. Rotterdam tot onderstand van de nagelaten betrekkingen, van een op noodlottige wijze omgekomen lid, krachtig te steunen, werd de vergadering gesloten.

De Minister van Oorlog brengt ter kennis van autoriteiten enz., voor wie bij de beschikking van den Minister van Oorlog van 4 Jan. 1898, de daarbij vermelde kaarten enz. zijn verkrijgbaar gesteld, dat van de Chromo-Topographische kaart des Rijks op de schaal van 1 : 50,000,

1°. nader is verkrijgbaar gesteld, het blad n°. 61 (Maastricht);

2°. met belangrijke wijzigingen is herdrukt, het blad n°. 28 (Almelo).

Wereldtentoonstelling te Parijs.

De bijzondere commissie voor groep XIV (chemische nijverheid) voor de wereldtentoonstelling te Parijs in 1900, heeft een nieuw beroep gedaan op firma's in dezen tak van industrie om de Nederlandsche afdeeling der tentoonstelling met eene inzending te verrijken.

Daar, met het oog op de te nemen maatregelen, het voor de commissie dringend noodig is reeds nu over een volledig overzicht der te verwachten inzendingen te beschikken en in andere groepen de aanmeldingen de beschikbare ruimte reeds overtreffen, wordt den firma's verzocht aan het adres van den heer P. L. C. de Charro, secretaris der bijzondere commissie voor groep XIV te 's-Gravenhage, ten spoedigste de mededeeling te doen toekomen van haar voornemen tot inzending en van de ruimte waarover zij wenschen te beschikken. Aan vragen van meer bepaald technischen aard, die in verband met de inzending gesteld zouden kunnen worden, zal door de deskundige leden de meeste aandacht worden geschonken.

Kosten van plaatsruimte, bewaking en decoratief in de Nederlandsche afdeeling te Parijs, komen niet ten laste van de inzenders.

Met nadruk vestigt de commissie de aandacht op de belangrijke voordeelen, welke in menig opzicht en meer bepaaldelijk wat besparing van kosten en plaatsruimte aangaat, verbonden zijn aan eene collectieve inzending, door de beoefenaren van eenzelfden tak van nijverheid.

***

Door de centrale commissie is besloten, dat de termijn voor het inzenden der opgaven voor deelneming betreffende groep III gesloten wordt op 1 Augustus a.s. Na dien datum worden geen opgaven voor deelneming meer aangenomen.

Tot deze groep (werktuigen en hulpmiddelen voor wetenschap en kunst) behooren o.a. de boekdrukkunst, fotografie, boekhandel, kaarten, juistheidswerktuigen en muziekinstrumenten.

Daar de opgaven voor deelneming in deze groep zeer talrijk zijn, zal na den termijn van 1 Augustus door de bijzondere commissie voor groep Hl worden vastgesteld welke ruimte aan ieder der inzenders kan worden toegestaan.

Kosten van plaatsruimte, bewaking en decoratief in de Nederlandsche afdeeling te Parijs komen niet ten laste van de inzenders.

Zij die geen opgave voor deelneming ter invulling mochten ontvangen hebben, kunnen deze op aanvrage verkrijgen bij den secretaris der centrale commissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs in 1900, 's-Gravenhage, Hofspui 6.

Voor de bijzondere commissie voor groep I (onderwijs) is de termijn waarna geen inschrijvingen meer worden aangenomen, bepaald op 1 Juni a.s.

BENOEMINGEN, VERPLAATSINGEN, ENZ.

Bij Kon. besluit van 23 Mei is:

1°. aan dr. J. A. C. Oudemans, met ingang van 20 September 1898, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren bewezen diensten;

2°. benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks-universiteit -te Utrecht, om onderwijs te geven in de sterrenkunde en de waarschijnlijkheidsrekening, dr. A. A. Nijland, observator aan de sterrenwacht te Utrecht;

3°. met ingang van den dag waarop de hoogleeraar dr. A. A. Nijland zijne lessen zal aanvangen, de hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht, dr. W. Kapteyn, ontheven van het geven van onderwijs in de waarschijnlijkheidsrekening.

Bij Kon. besluit van 23 Mei j.1. is, met ingang van 1 Juli 1898, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend aan M. Lavies, adjunct-commies aan het Dept. van Wat., H. en N.

Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 24 Mei jl. is, met ingang van 1 Juni 1898, aan S. H. Meihuizen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent aan de Polytechnische School te Delft.

Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, H. en N. zijn benoemd tot buitengewoon opzichter: A. v. Schaik bij het uitvoeren van baggerwerk in de Boven-Merwede en W. Kamp en W. Ph. A. Knijff bij het verrichten van peilingen in de Noordzee.

De heer G. J. Sarlemijn, inspecteur bij de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij te Apeldoorn, wordt met 1 Juni werkzaam gesteld bij het hoofdbureau te Amsterdam.

Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is met ingang van 1 Mei jl. benoemd tot adspirant adjunct-ingenieur bij den dienst van weg en werken aan het Centraalbureau te Utrecht, de heer F. O. J. van der Steen van Ommeren.

De civiel-ingenieur J. W. Th. van Oijen is met ingang van 15 Mei benoemd tot eerstaanwezend ingenieur der Hollandsche Electrische Spoorwegmaatschappij te Amsterdam. (Herplaatsing wegens misstelling.)

De heer H. J. E. Wenckebach, ingenieur bij de S.S. te Utrecht, is voorloopig belast met de leiding van de voorbereiding voor den aanleg van den Noord-Ooster Locaalspoorweg, terwijl de heer W. Nivel, ingenieur te Heerlen, is benoemd tot sectie-ingenieur.

In Ne d. -Indië. Bij den Waterstaat en 's Lands B. O. W. Benoemd: tot architect le kl., de waarn. architect 2e kl. L. v. d. Tas ; tot architect 2e kl., de ambtenaar op non-activiteit A. Legerstee en geplaatst in het gouvernement Sumatra's Westkust.

Toegevoegd: aan den chef der 4e waterstaatsafd. voor de werken aan de Brantas-, Porrong- en Soerabaja-rivieren, de opz. 36 kl. L. Korthals ; aan den chef der irrigatie-afd. Brantas, met Malang als standplaats, de ingenieur 3e kl. J. v. Tubergen ; aan den chef der 3e waterstaatsafd. in het belang der verbetering van de Beneden-Serang of Tangoelanginrivier en van de bevloeiing en den waterafvoer in het district Wedaeng (residentiën Japara en Semarang), de adspirant-ingenieur F. Oh. van Sillevoldt.

Geplaatst •' in de residentie Bagelen, de opz. 3e kl. A. Th. Manusama.

Overgeplaatst: naar de directie, de opz. 2e kl. Th. C. H. J. Vogelenzang. r, .

Verleend: wegens langdurigen dienst, één jaar verlof, aan den opz. 2e kl. V. E. Roemers.