M »5.

Delft, waarna de stoet naar het feestterrein in den tuin van Stads

^Op^heUeeWerrein wordt een matinee musicale gegeven en 's avonds om 6 uur het reuniediner. ,

"Verder is er 's avonds concert op de sociëteit 1 noemx.

Dinsdag 12 Juli heeft de maskarade plaats, Woensdag de aanbieding van het Smeekschrift en Donderdag de bijeenkomst van oud-senatoren in restaurant Royal in de residentie.

De feesten die verder gegeven worden, zullen nader bekendgemaakt

worden.

De Hollandsche Electrische Spoorweg Maatschappij.

Van wege de Hollandsche Electrische Spoorweg Maatschappij, te . . , 6 _.n.._ ;„v,+;„,r met. een aandeelenkamtaal van

Amsterdam, van wemci ui»u."»"& — ; ,

IK mill.oen gulden wij onlangs melding maakten, wordt thans de inschrijving opengesteld op eene 4 pets. obl.gat.eleening van f 1,500,000, in stukken van f 1000 tegen den koers van 100 pet. _

De MU is zooals men zich herinnert, opgericht tot uitvoering der concessie, in' November 1897 verleend aan den civie-ingenieur 1 h. Sanders en heeft ten doel het aanleggen en exploiteeren van den lokaal-spoorweg Amsterdam—Haarlem en andere spoor- of tramwegen, en ook het exploiteeren van aan anderen toebehoorende vervoermiddelen, ook in aangrenzende landen.

Voorloopig zal alleen de eerstgenoemde spoorweg, lang iOkilometei, worden aangelegd en geëxploiteerd, terwijl de M« volgens hare concessie-voorwaarden verplicht is tot den aanleg en de exploitatie van verschillende aansluitende tramwegen in den Haarlemmermeerpolder en omgeving. De directie berekent de opbrengst van het personenvervoer 20 pet. hooger te mogen schatten dan op den bestaanden spoorweg, of wel op f 360,000. Zij verwacht van het personenverkeer op de trams tusschen de Haarlemmermeerdorpen onderling eene opbrengst van f 30,000, van goederenvervoer f 10,000 en van diverse

ontvangsten 1 üu,uuu. ue expiunau^u»^, •-- o

fondsen, zijn geraamd op f 220,000, zoodat er een batig saldo verwacht wordt van f 200,000. latende na aftrek van f 70,000 voor rente en aflossing der obligatie-leening, eene netto winst van f 130 000 of ruim 8% pet. van het kapitaal. De begrooting van aanleg bedraagt f 3,000,000 met inbegrip van alle uitgaven, ook die voor rentebetaling

gedurende den bouw.

Eerste Nederlandsche Electrische tram Maatschappij. Te Haarlem is, met een aandeelen-kapitaal vanfl milhoen, opgericht de Eerste Nederlandsche Electrische Tram Maatschappij, welke voorloopt lijnen van Haarlem naar Zandvoort en Bloemendaal zal exploiteeren, waarvoor de plannen goedgekeurd zijn door Ged. Staten. Met de exploitatie zal, naar men verwacht, een aanvang worden gemaakt in Mei 1899.

Als directeur der Mij. zal optreden de heer L. M. Barnet Lyon, thans ingenieur bij de Staatsspoorwegen te Utrecht- en als commis' sarissen de heeren P. Goedkoop, A. van Rossum, A de Clercq en J A. G. van der SteüR, allen te Haarlem; J. Kann en W. Huijgens, te 's-Gravenhage, en J. Schotel, te Rotterdam.

Alle betrokken polders tusschen Tiel en Kuilenburg hebben voor de gevraao-de sommen aandeelen genomen in het aandeelen-kapitaal van den ontworpen tramweg Tiel—Kuilenburg, uitgezonderd Avezaath, dat f 5000 minder gaf. Indien Tiel en Kuilenburg nu resp. f 30,000 en f 20,000 toestaan, zullen de verdere plannen (aanvraag subsidie en concessie aan de regeering) dadelijk voortgang hebben.

Op den 8sten dezer zijn, ter uitvoering van een besluit dat door het Internationaal Congres voor wetenschappelijke Luchtvaart te Straatsburg in 1897, genomen was, tegelijkertijd een aantal ballons o^elaten, op verschillende plaatsen in Europa. Veertien ballons waren bemand, acht droegen alleen zelfregistreerende instrumenten. Ze werden te acht uur opgelaten, te Weenen, Parijs, Berlijn, Warschau, Brussel Munchen, Straatsburg en Rome. Op denzelfden tijd werd dus een gebied van 1200 mijlen in lengte en breedte meteorologisch onderzocht; net is het uitgebreidste onderzoek van dien aard, dat ooit gedaan is. üen van de Parijsche ballons (zonder reiziger) is 's avonds te Geldern, dient bij de Limburgsche grens, neergekomen.

BENOEMINGEN, VERPLAATSINGEN, ENZ.

Bii Kon. besluit van 3 Juni j.1. zijn aan nagenoemde personen de volgende pensioenen verleend: J. C. Dirks, opzichter le kl van den Rijkswaterstaat, f 1200; A. Hollestelle, opzichter 1° kl. van den Rijkswaterstaat, f 1030; F. Raadman, opzichter 1= kl. van den Rijkswaterstaat, f 1200; D. Dobbe, ijker der maten en gewichten, f 2043.

Bij Kon. besluit van 13 dezer is, krachtens de wet van 9 .%nr>r> /cui.i „o Wi-pffpnrlf> Hp nensioenen der burser-

lijke ambtenaren, pensioen verleend aan J. .1. Kuipers, landmeter le kl. van het kadaster, ten bedrage van f 890.

De 2e luit M. Raaymakers, van den staf de genie te Gorinchem, wordt 8 Juli overgeplaatst bij het korps genietroepen te Utrecht.

Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, H. en N. zijn benoemd tot buitengewoon opzichters: N. Nieuwdorp Wz te Nederweert bij het maken van paalregelwerk langs en het verbreeden van en het maken eener boordvoorziemng langs de Zuid-Willemsvaart; F. de Jong te Sneek bij het vernieuwen van de vaste brug over de Fokkegracht m den weg Sneek-

Lemmer en J. A. C. F. «onlag te Beverwijk, ue va.uug „g van dijken van den Nauernaschen polder en bij den bouw dei remmino-werken van de draaibrug over den mond van zijkanaal C.

Ned. Vereeniging van Gasfabrikanten.

Maandag j.1. is te Utrecht de 26ste algemeene vergadering geopend van de Ned. Vereen, van Gasfabrikanten.

De Voorzitter, de heer D. v. d. Horst van Amsterdam, hield de openingsrede, feestrede tevens bij het 25-jarig bestaan der vereeniging. Hij gaf een antwoord op de vragen: Wat deed en doet de vereeniging, en wat blijft haar nog te doen? Na een herinnering aan de geschiedenis der oprichting en een omschrijving van de eerste algemeene vergaderingen, wees spr. er op, dat deze vereeniging het bewustzijn bij gasdirecteuren heeft levendig te houden, dat zij in de eerste plaats, technici in de tweede plaats ambtenaren zijn.

Voorts ontleende men aan de vereeniging de samenwerking en de voorlichting waartoe zij door haar orgaan gelegenheid geeft, — en de kracht om den strijd te voeren tegen concurrenten , ,fla .

Medegedeeld werd, dat het aantal gewone leden thans 167 bedraagt,

^SZIZTJ IS b'edroeg f 885.45, terwijl de bezittingen in

kas f 4486.30 beloopen. «,*«,iisj,w

Na eenige kennisgevingen van huishoudelijken aard de vaststelling van het verslag der vorige algemeene vergadering, de benoeming eener commissie van verificatie, worden tot redacteuren van Het Gas benoemd de heeren O F. Salomons, Rotterdam en P. Bolsius,'s-Hertogenbosch, de laatste in plaats van den heer D. v. d. Horst, die bedankt had.

Na uitbrenging der commissoriale rapporten werd besloten aan ae Reeeering afd. landbouw, medewerking te vragen om bij den Isederlandschen Landbouw betere afname van het ammomakzout te verkrijgen

Bij de wijziging der Statuten wordt besloten de water-technici niet in de vereeniging op te nemen. „ , ,

Het voorstel tot oprichting van een ondersteuningsfonds, mede naar aanleiding van het 25-jarig bestaan der vereeniging, vond zeer algemeenen bijval, zoodat het dan ook werd aangenomen. Als eerste bijdrage zal de vereeniging f 1000 in de fondskas storten. Een commissie voor de samenstelling van een concept-reglement werd staande de vergadering

beN°aende pauze werd begonnen aan de behandeling der technische vraagpunten, die met een bezoek aan het Utr. Gasfabriek ook den Dinsdag in beslag namen.

Woensdagmorgen werdt de reis naar Londen aanvaard.

Tot adspirant-opzichter der telegraphie zijn benoemd : E. W. Beth te 's-Gravenhage, G. A. Romijn, thans klerk der posterijen en telegraphie 2« kl. te Rotterdam, J. Haartsen te Hulshorst, thans klerk der posterijen en telegraphie 2e kl. te Amsterdam en A. S. Keverling te 's-Gravenhage.

In Ned.-Indië. Bij den Waterstaat en 's Lands B. O. W. Benoemd: tot opzichter 2* kl., de opz. 3e kl. W Polman Ontslagen: op verzoek, eervol uit 'slands dienst, de directeui der B O W G. van Houten, onder dankbetuiging voor de lano-durio-e' en 'trouwe diensten, aan den lande bewezen, en de waarn. hoofdingenieur 2e kl. W. F. Heskes.

Verleend: een jaar verlof aan den opz. 2e kl. Schwtling.

Bij de Genie.

Verleend: wegens ziekte, een tweejarig verlol naar Europa

aan den le luit. VV. A. u. uout tjseueri uvcucucn,.

Bij het Mijnwezen.

Benoemd: tot opziener 2e kl., A. Eikema, opziener 3« kl.; tot opziener 3» kl., J. D. Eusma, tijd. opziener.

Overgeplaatst: van Batavia naar Muntok (Banka), de opziener 2e kl D Lentze ; van Pangkal Pinang (Banka) naar Batavia, de opziener S» kl. W. Bloem, met bepaling, dat de eerste ter beschikking wordt gesteld van den resident van Banka en laatstgenoemde van den hoofdingenieur, wd. chef der afd. mijnwezen.

OPEN BETREKKINGEN.

Innti Innpnieur of Opzichter. (Zie Adv.)

Teekenaarbekend met techn. en electr. installatiën enz. (Zie Adv.) I Teekenaar bij de MS. tot Expl. v. Staatsspoorwegen. (Zie adv. in n°. 24.)