naar mijn weten, nam men de toevlucht tot vreesaanjaging om den Nizam te beletten in gemoede te spreken. Een aanzienlijke lijfwacht van officieele personen omringde dag en nacht den onderkoning, en tot het laatste oogenblik waande iedereen dat de residentie had gezegevierd, 't Scheen ongelooflijk dat een enkel persoon, al was hij de gouverneurgeneraal zelf, zou durven volharden in een daad van rechtvaardigheid, die door alle raadgevers veroordeeld was. Toch deed 't lord Eipon, en de gebeurtenissen hebben hem volkomen gerechtvaardigd.

Het laatste tooneel van het drama was een der meest treffende — ik mag er bijvoegen — een der meest aandoenlijke die ik ooit bijwoonde. Des ochtends van de inhuldiging van den Nizam, die de onderkoning op staanden voet wilde doen plaats grijpen, was het niet eens bekend wie minister zou zijn; en eerst toen de arme Peshkar, de zondebok der intrigue, zijn zetel bij den troon bezet vond door den jeugdigen Laïk-Ali, het hoofd bedekt met een geelen tulband, de kleur van den Nizam, werd begrepen dat recht voor goed had gezegevierd op onrecht, en dat de Staat Hyderabad was gered. Het was een. oogenblik om nimmer vergeten te wqrden. Nooit zal ik evenmin de gevoelens vergeten met welke ik luisterde naar des onderkonings speech — ik mag haar wel een vaderlijke vermaning noemen — tot den jongen vorst die hij pas op den Musnad had geplaatst. Zij roerde velen behalve mijn persoon, en zelfs de officieele wereld boog voor het oogenblik voor de superieure macht der deugd.

De zegepraal was ook ditmaal geen voorbijgaande. Eenige dagen later deed de Nizam in het openbaar afkondigen dat hij voornemens was een andere levenswijze aan te nemen dan die zijner voorgangers. Hij liet zijn „ zenana" in de stad en, zijne residentie met een enkele vrouw in een kleiner paleis buiten nemende, zette hij zich met de borst op de kunst der regeering; en als ik zie dat zijn jeugdig minister, Laïk-Ali