Gaarne voldoen wij aan het tot ons gerichte verzoek, orn de hieronder volgende circulaire tot deelneming in het proefstation te Tagal, bij onze lezers te verspreiden:

Kagok, Augustus 1886.

De hachelijke toestand waarin de suikerindustrie op Java sedert 1884 verkeert, heeft natuurlijk alle belanghebbenden met verdubbelden aandrang doen bedacht zijn op elk middel dat kan strekken om den kostprijs van het artikel zooveel te doen dalen, dat dit, zooal niet met een gering voordeel, dan toch zonder verlies kan worden voortgebracht. Voor velen is ook zelfs dit laatste bij den lagen stand der marktprijzen gebleken onmogelijk te zijn, en het spreekt dus wel van zelf, dat thans nog meer dan vroeger, alles wordt aangegrepen, wat kan dienen om deze hoofdbron van Java's welvaart in stand te houden.

Eene tot het uiterste gedreven spaarzaamheid in alle onderdeelen van het beheer, heeft het hare bijgebracht om den prix de revient te verminderen, doch die vermindering alleen is niet voldoende, om den strijd tegen de beetsuikerindustrie vol te houden.

Door practische verbeteringen in het fabrikaat, die ons vooral uit Europa, waar de concurrentie niet stil zit, worden aangebracht, is ook reeds veel gedaan om door een hooger fabrieksrendement den kostprijs te doen dalen — doch voor velen zijn de groote geldelijke uitgaven aan het aanschaffen van betere installatiën verbonden, een hinderpaal om in deze richting vooruitgang te bereiken.

Een derde hoofdzaak blijft nog over, om in den moeielijken strijd staande te blijven, n.1. het verbeteren en veredelen van de grondstof: het suikerriet. — Het doel van dit geschrift is om op dit laatste punt uwe bizondere aandacht te vestigen, en daartoe ook uwe medewerking in te roepen.