^50

NIEUWSBLAD VOOR DEN BOEKHANDEL

Bladen, Geneeskundige, uit kliniek en laboratorium voor de praktijk. Uitgegeven door prof. W. Nolen, prof. M. Straub en prof. Hector Treub. Xe reeks. Haarlem, De Erven F. Bohn. Gr. 8°. [26x17].

Per rks. (12 nrs.) f 4.50 Afz. nrs. » -.50 2. (Blz. 26—49). Diddens, Dr. E. j. : Iets over de chirurgische behandeling van appendicitis. Diddens, Dr. E. J., zie: Bladen, Geneeskundige. .Dykstra, Waling: De fryske busfrjeon. Rym en onrym ut earder en letter tiid. 1903. Afl. 2. Ljouwert [Leeuwarden], R. van der Velde. 8°. [20 x 13]. (Blz. 49—96). Per dl. (6 afl.) ƒ 1.50 Gezondheid, De, in huis. Natuurgeneeskundige raadgever voor het gezin in gezonde en zieke dagen. Afl. 14. Almelo, W. Hilarius Wz. Gr. 8°. [255xi7]. (Blz.417—448, m. afb.). Per afl. ƒ -.30 Haff, P. v.: Piet van Hoven, de Boerencommandant. Naar het duitsch door L. A. F. H. van Wouw. Afl. c. Zutphen, Schillemans & Van Belkum. Gr. 160. [22X175]. (Blz. 65—96).

Per afl. ƒ -.10

Kerner von Marilaun, A.: Het leven der planten. Voor Nederland bewerkt door dr. Vitus Bruinsma. Met ongev. 500 afbeeldingen naar de natuur geteekend. Afl. 36. Zutphen, Schillemans & Van Belkum. Gr. 8°. [265x18=]. (Dl. III: blz. 33-64).

Per afl. f -.30

Leendertz Jr., Dr. P., zie: Bibliotheek van middel-

nederl. letterkunde. Leesbibliotheek voor christelijke huisgezinnen. 48e jaargang. 's-Hertogenbosch, Maatschappij «De Katholieke Illustratie». 8°. [18S x 135].

Per jrg. (12 dln.) ƒ 2.50 8. Hilary. Vrij naar het engelsen door W. v. d. H. Dl. I. (115 blz.). Penning, L.: De oorlog in Zuid-Afrika ... in zijn verloop geschetst. Afl. 79 en 80. Rotterdam, D. A. Daamen. Gr. 8°. [258 x 175]. (Blz. 1257—1292 en 2 blz.). Per afl. ƒ -.10

Raad van State. Afdeeling voor de geschillen van bestuur. Dl. XLII. (Vel 76—slot). 's-Gravenhage, Boekhandel vrhn. Gebr. Belinfante. 8°. [23 x I5SJ. (Blz. 1201—1287, en titel en inh. [XLV blz.]).

Per vel ƒ -.25

Ulfers, S.: Dagboek. Voor eiken dag des jaars een bijbelsche gedachte. Afl. 13. Rotterdam, D. Bolle. 8°. L22X16]. (Blz. 385—416).

Per afl. ƒ -.15

Prospectus

op: Elise van Calcar, Het jonge leven. Leiden, J. M. N. Kapteyn.

Inteekenlijst.

op: Aktestukken der samenzwering. Wageningen, Drukkerij «Vada».

Nieuwste Uitgaven in het Buitenland.

DUITSCHLAND. Bahr, Johs.: Die babylonische Busspsalmen u. das

alte Testament, Progr. Berlin, Weidmannische

Buchh. Gr. 4°- M. 1.—. Budde, Prof D. Karl: Das Alte Testament u. die

Ausgrabungen. Ein Beitrag zum Streit um Babel

u. Bibel. 2. Aufl. m. vielen Anmerkungen u. e.

Vorworte. Gieszen, J. Richer'sche Verlagsbuchh.

Gr. 8°. M. -.90. Engel, Herm.: Byron's Stellung zu Shakpere. Pogr.

Berlin, Weidmannische Buchh. Gr. 40. M. 1.—. Homburg, Dr. Johs: Bibel u. Babel. 2 Vortrage.

M. e Kartenskizze u. 5 Bildern. Postdam, Stiftungs-

verlag. Gr. 8°. M. -.60. Kohut, Dr. Ad.: Ernstes u. Heiteres v. berühmten

Aerzten, Apothekern, u. Naturforschern. Lieder, Die, der Edda. Hrsg. v. B. Symons u. H.

Gering. 2. Bd.: Vollstandiges Wörterbuch zu

den Liedern der Edda (2. Abtlg.) v. Hugo Gering.

Halle, Buchhandlung des Waisenhauses. U. 8°.

M. 15.—.

Lublinski, S.: Elisabeth u. Essex. Tragödie. Berlin,

Siegfried Cronbach. 8°. M. 2.—. Münz, Bernh.: Literarische Physiognomien. Wien,

Wilhelm Braumüller. Gr. 8°. M. 3.60.

Pastor, Willy: Lebensgeschichte der Erde. Ein Überblick üb. die Metamorphosen des Erdensternes. Leipzig, Eugen Diederichs. Gr. 8°. M. 4.—; geb. M. 5.—.

Leben u. Wissen, i. Bd. Stauffer, Kate: Sonnenwende. Roman. Dresden,

Heinrich Minden. 8°. M. 3.— ; geb. M. 4.—. Wolfram v. Eschenbach: Parzival u. Titurel. Hrsg.

u. erklart v. Ernst Martin. 2. Tl.: Kommentar.

Halle, Buchhandlung des Waisenhauses. Gr. 8°.

M. 12.—.

FRANKRIJK. Annuaire de la librairie francaise pour 1903. 10e

année. Paris, Librairie H. Le Soudier. In-8. 5 fr. Cim, Albert: Amateurs et voleurs de livres. Paris,

H. Daragon. In-18, av. 2 pl. horstexte. 4 fr. Cladel, Judith: Auguste Rodin pris sur la vie.

Paris, Librairie de »La Plume». In-4. 3 fr. 50. Grouchy, Vte, et Antoine Guillois: La révolution

francaise racontée par un diplomate étranger.

Correspondance du Bailli de Virieu, ministre

[Ténipotentiaire de Parme (1788—93). Paris,

Ernest Flammarion. In-8. 7 fr. 50. Lefevre, Maurice : Madame Carignan. Paris, Éugène

Fasquelle. ln-18. 3 fr. 50. Maël, Pierre: Petite Alle d'amiral. Roman. Paris,

Librairie Paul Ollendorff. Gr. in-18. 3 fr. 50. Marcel, Henry: J. F. Millet. Paris, H. Laurens.

In-8, av. 24 grav. hors texte. 2 fr. 50; rel. 3 fr. 50. Margueritte, Paul, et Victor Margueritte: Zette.

(Histoire d'une petite fille). Paris, Plon-Nourrit

& Cie. In-16. 3 ir. 50. Villetard, Pierre: Mr. et Mme Bille.Roman. Paris,

Librairie de »La Plume». In-18. 3 fr. 50.

BERICHTEN EN MEDEDEELINGEN, INGEZONDEN STUKKEN.

Tentoonstelling van toegepaste moderne kunst te Arnhem.

M. de Red.: Van 22 Aug. tot 1 Oct. a.s. zal er te Arnhem, in Musis Sacrum, eene tentoonstelling van toegepaste moderne kunst gehouden worden, welke, naar het zich laat aanzien, uitnemend slagen en stellig duizenden bezoekers uit alle oorden des lands trekken zal.

Het is te hopen, dat ook de afdeeling «Het Boek» een goed figuur make en daarom wenschte ik tot inzending op te wekken : uitgevers die in hun fonds boeken hebben, welke in een mooien modernen band of omslag steken; drukkers die kalenders of ander drukwerk leveren dat modern èn artistiek is; binders die in staat zijn een modern artistieken band te maken.

De meeste firma's hebben een circulaire ontvangen. Wie onverhoopt mocht zijn overgeslagen vrage aan.

Voor het geven van alle gewenschte inlichtingen en het verleenen van hulp, zoo noodig, bij het exposeeren stel ik mij gaarne beschikbaar.

Arnhem 24 Mei 1903. S. HIJMAN Jz.

Landbouwtentoonstelling te Brugge. — In Juli e.k. zal te Brugge eene belangrijke landbouwtentoonstelling, onder 't presidium van de hoogste ministerieele ambtenaars, gehouden worden. De «Nederlandsche Boekhandel», te Antwerpen, wenscht daar uit te stallen eene hoeveelheid boeken, tabellen, platen enz., in dier voege, dat men van hetgeen er tegenwoordig aan vlaamsche en nederlandsche uitgaven op het gebied van landbouw verkrijgbaar is, een goed overzicht ontvangt.

De landbouwers in België kennen voor verreweg

't grootste gedeelte alleen vlaamsch, en wijl zij zorgzaam zijn voor hnn bedrijf, dus, om dit te ontwikkelen, ook de literatuur daarover volgen, hebben boeken over landbouw ginds debiet. Het kan derhalve niet anders dan in 't voordeel zijn van de Nederlandsche uitgevers, wanneer zij meêwerken om het plan van »de Nederl. boekhandel» te doen slagen. Al wat maar op het onderwerp landbouw betrekking heeft, zal der genoemde firma welkom zijn. Ook is er in voorbereiding een catalogus, waarin aangewezen worden vooral die boeken, welke voor den belgischen landbouwer nuttig kunnen zijn.

Op het rechtskundig congres, in Juni, ten paleize van justitie te Brussel te houden, zal eveneens de «Nederl. Boekhandel», behalve eene ruime keuze van in België verschenen boeken, de voornaamste werken op juridisch gebied uit Nederland tentoonstellen.

Nederlandsch Pers-museum.

Een plan, de geschiedenis der Nederlandsche dagbladpers in beeld te brengen door de couranten zeiven, met hiervoor inlerichten een archief en dit zorgvuldig te onderhouden, het werd, nu dertien jaar geleden, misschien voor 't eerst toen, ampel overwogen. Wie ter bespreking van dat plan waren saamgekomen, stemden in met de premisse: de courant is gaandeweg van het volksleven een zoo belangrijke factor geworden, dat men hare geschiedenis behoort te kennen.

Een historisch overzicht te verkrijgen van de ontwikkeling der dagbladpers in Nederlaud was dus het doel.

Maar, op twee vragen: hoe zulk een archief in te richten, en: wie het zamelen en rangschikken der bouwstoffen zou ondernemen, kwam niet grif een voldoend antwoord. Verklaarde deze het een vergeefsch pogen, de historie van meet af te beginnen, wijl het voor goud zelfs niet zou gelukken, de documenten uit de 17e eeuw b.v. te verwerven gene vond, tot de 19e eeuw and after kon men zich dan beperken. En niemand van de plannenmakers dorst de taak der vorming aan, te minder nog nadat er éen gerept had van «zeeën tijds» en »bergen zorg», welke deze, volgens zijne meening vorderen zou.

En ook niemand liet blijken 't besef, dat eene verzameling van geschriften, boeken, prenten, kranten, of iets anders, nooit groeit uit een voorop gesteld systeem, maar dat van elk systeem de grondslag is het verzamelde, de voorraad.

Men had, tot het bijeenbrengen van materiaal, wel veilig van het tijdstip, waarop de bespreking gehouden werd, kunnen uitgaan, vooorwaarts, achterwaarts, en wanneer toen al wie, door hun beroep, hun ambt 't best in de gelegenheid om mee op te bouwen een archief, zooals men dit wenschte, daartoe waren aangezocht, dan ....

Esprit de 1'escalier! Het mislukken der onderneming destijds is voor 'n deel - 'n gering deel weliswaar - onze eigen schuld geweest.

Het denkbeeld: een archief van dag dag- en weekbladen, hebben later anderen nogmaals opgeworpen, met name het Bestuur der vereeniging »de Amsterdamsche Pers», toen, voor twee jaren, de boekerij van wijlen den heer J. L. Beijers, waarin een groot aantal dezer soort periodieken, zou geveild worden. Echter, den wil, uit deze veiling aan te koopen al wat er tot journalistiek behoorde, vermocht dit Bestuur niet door te zetten, omdat het in zijne verwachting, steun te zullen vinden bij de redacteuren van dagbladen, werd teleurgesteld.