havens op den duur goedkooper aan fabrikanten te staan komen dan de inkoop in Londen. Doch de wijze van verkoop van dit artikel op de wereldmarkt voor nagenoeg alle overzeesche producten biedt aan den anderen kant tot nog toe zekere gerieven aan de koopers, die voor hen niet open staan op eenige andere plaats van aanvoer. Het is namelijk onmogelijk hier strooband te laten aanmaken alles in eene speciale breedte; de werkman of het gezin, dat zich met de fabricage hiervan bezig houdt — namelijk de boeren die des winters geen veldarbeid te doen hebben — hebben zeiven het stroo of koopen dit van hunne buren; en evenmin als elke stroohalm precies van ■ dezelfde dikte is, evenmin kan die op juisten millimeter graad door de werklieden gesplitst worden. Al het stroo wat een gezin heeft, kan dus wel in hetzelfde patroon of genre gemaakt worden, maar niet in dezelfde breedte, en natuurlijk is in eene partij niet alles van hetzelfde gehalte. Te Londen nu worden de partijen in de daar bestaande docks alle gesorteerd in nummers volgens qualiteit, loopende van 00.0.1 enz. tot op 7 of 8, en elk continentaal fabrikant kan nu door inschrijving zijner Londener agenten of op steeds plaats vindende publieke veilingen precies datgene koopen wat hem past, terwijl hij, eene order naar China leggende, steeds eene geheele partij nemen moet zooals die uitvalt bij het aanmaken. En de fabrikant van hoeden zal geheel andere nummers noodig hebben, dan zijn collega die mandjes en huissieraden maakt enz. Daarbij komt nog dat het gebruik is om de verwerkers binnenslands bij het opdragen van den aanmaak van partijen in deze of geene soort eene zekere som als handgeld te geven, zoodat tegenwoordig verreweg het meeste wat verscheept wordt reeds lang vooruit is besteld door de Europeesche huizen hier of hunne vrienden in Europa, die eene specialiteit van het artikel maken en die de middelen en wegen kennen om ongeveer 8 a, 9 maanden te voren te weten welke soorten mode zullen zijn. Eene nauwkeurige studie hiervan is noodwendig, en zonder die