moeten gedekt worden door daaraan evenredige middelen. De kleine verpachte middelen en andere plaatselijke belastingen dragen daartoe slechts voor een gering bedrag bij, stel 6 a 7 millioen, waarvan verreweg het grootste deel op de Buitenbezittingen. Daarbij komen op Java het hoofdgeld der heerendienstplichtigen als equivalent voor afgeschafte heerendiensten 2.7 millioen, de opbrengsten uit den afstand van grond 1 millioen, die van 's lands bosschen ƒ 800.000, de inkomsten der suikercultuur 2.7 millioen, alle territoriale inkomsten voortspruitende uit de eigenaardige gesteldheid der afzonderlijke gewesten. Zoo komen wij tot bijna 14 millioen. Door de landrente ad 20 millioen en de bedrijfsbelasting ad 3 millioen daarbij te voegen, stijgt deze som tot 37 millioen. Nog ontbreken 81/2 millioen te vinden uit de koffiecultuur die door verkoop in Indie zelf ongeveer 11V2 millioen opbrengt. Men zou daaruit zelfs nog 1 millioen meer kunnen afstaan, om daarentegen overeenkomstig bovengenoemden stelregel de inkomsten uit den afstand van grond aan de Begeering zelve voor te behouden. Verschil van toepassing is zooals men ziet mogelijk. Een nader onderzoek moet aantoonen, in hoever inkomsten en uitgaven in elk afzonderlijk gewest gelijken tred houden. Bovendien vergete men niet, dat de bevoegdheid om door plaatselijke heffingen binnen wettelijke grenzen in mogelijke tekorten te voorzien een essentieel bestanddeel van het gansche stelsel vormt.

Is er langs dezen weg een nieuwe werkkring voor de gewestelijke besturen geschapen, dan verdient het overweging, of er geen wijziging in hunne samenstelling noodig is. Immers de omschreven taak eischt vaak veelzijdig overleg, langdurige voorbereiding, niet zelden moeilijke beslissingen, en ingewikkelde regelingen. Klaarblijkelijk zal een eenhoofdig gezag daarbij veelal de inlichting en medewerking behoeven van anderen, hetzij van die hoofden en ambtenaren, welke meer van nabij met de plaatselijke omstandigheden bekend zijn, hetzij van ingezetenen, wier bekwaamheid, ervaring of invloed