wordt, is de meest opmerkelijke eigenschap dezer genootschappen de felle haat die zij elkander toedragen, en die dikwerf losbarst in wanhopige ongeregeldheden, zooals die, welke onlangs te Bangkok plaats hadden en eerst na een geregeld gevecht met de troepen onderdrukt werden, waarbij een groot aantal der oproermakers neergeschoten werden. In elk jaarverslag der Straits Settlements is een speciale rubriek gewijd aan de wandaden dezer genootschappen. Sedert jaren is aldaar eene wet in werking waarbij alle Chineesche weldadige (friendly) vereenigingen tot registreeren verplicht zijn en alle niet geregistreerde onwettig verklaard worden. Ofschoon deze wet met groote waakzaamheid en gestrengheid toegepast wordt, is zij toch gebleken onmachtig te zijn om onwettige conbinatien geheel tegen te gaan, en onlangs, is in den Wetgevenden Raad van Singapore een ontwerp behandeld, tot afschaffing van alle Chineesche geheime genootschappen. Dit ontwerp zou in werking zijn gekomen, ware het niet dat Lord Knutsford nadere overweging had noodig geoordeeld, alvorens zijne toestemming te geven tot deze drastische gedragslijn.

Een onlangs verschenen officieel verslag van de Straits zegt: „dat de toestand van de Chineesche geheime genootschappen zoodanig is, dat hij de ernstige aandacht van het gouvernement verdient." De leden van de geregistreerde geheime genootschappen bedragen ongeveer 70.000 in Singapore en ongeveer 100.000 in Penang. Men bedenke dat dit rijke koloniën zijn met eene. machtige politiemacht van Britsche, Maleische en Chineesche beambten, dat er bestendig eene aanzienlijke troepenmacht gestationeerd is, en dat een smaldeel van oorlogschepen bij de hand is. De vrees, welke de geheime genootschappen verwekken in andere plaatsen, waar de bewakers der openbare orde niet zoo talrijk en zoo doelmatig georganiseerd zijn, kan men zich dus licht voorstellen. De verslagen van de verschillende Staten van het Maleische Schiereiland, die onder Engelsch protectoraat