Brown & C. te Penang, terwijl eene regelmatige stoomvaart onder Nederlandsche vlag op Penang in werking trad.

Voor eene systematische ontwikkeling van het verkeerswezen in Deli en de aangrenzende rijken is het van belang het bestaande wegennet en de plaatsen, welke zich in de toekomst tot centraal-punten van verkeer kunnen ontwikkelen, in kaart te brengen. De directeur droeg daarom aan den administrateur op, de opneming daarvan na raadpleging van de betrokken autoriteiten en belanghebbenden te doen uitvoeren. Na afloop van dit onderzoek zal het mogelijk zijn, na te gaan, welke richtingen in aanmerking komen voor tramweg-aanleg en voor de hoofdleidingen van den telephoondienst.

Door de opening der zijlijn Medan-Serdang op den len Juli is het gemiddeld aantal kilometers gedurende het geheele jaar in exploitatie, van 55.082 gestegen op 64.861 kilometer. Het verslag brengt in herinuering dat de herziening van de tarieven, goedgekeurd bij gouvernementsbesluit van den 19 en April, en op 1 Juli ingevoerd, tot hoofddoel had eene billijker heffing van vrachtprijzen voor vrachtgoederen, door 1°. eene algemeene verhooging van de vrachtprijzen voor goederen bij gedeeltelijke wagenladingen (stukgoederen); 2°. eene geringe verhooging van de vrachtprijzen bij vervoer over afstanden tot 20 kilometer, en 3°. eene met den afstand stijgende vermindering bij vervoer over afstanden van 20 kilometer en meer voor goederen bij wagenlading. Voor het verkeer tusschen Belawan en TimbangLangkat bedroeg deze verlaging zelfs tot 28 pet. Ware het vervoer hetzelfde gebleven, zoo zou van een en ander eene vermindering der ontvangsten uit het vervoer van vrachtgoederen van 10 a 15 pet. het gevolg zijn geweest, maar het vervoer nam, vooral gedurende de laatste maanden van het jaar, zoo sterk toe, dat de ontvangsten belangrijk vermeerderden. Ook de eerste maanden van 1890 gaven, bij zeer druk vervoer, hoogere ontvangsten. De herziening van