Mengelwerk.

geroepeu. Daar was hij in kennis gekomen met den volijverigen schoolopziener H. W. C. A. Visser en met den nitnemenden practischen onderwijzer Pikter Burggraaf. Gesprekken en omgeving deden hem de waarde van het verbeterd schoolstelsel hoogachten in een tijd , toen de aloude tweespalt tusschen de staatspartijen zich nog gelden deed. Ook op hem trachtte de geest van bekrompenheid invloed uit te oefenen, daar men hem aanraadde van alle deelgenootschap aan eenige schoolautoriteit hoegenaamd af te zien; maar de invloed van voorstanders der wet van 1806 en de overtuiging, dat de verbetering van het volksonderwijs noodzakelijk tot volksgeluk leiden moest, deden hem eerst te Leeuwarden, daarna te Botterdam besluiten de benoeming tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie , hier ter stede ter vervanging van wijlen den Heer M. Mensing , aan te nemen. Die besluiten hebben goede gevolgen gehad. De overtuiging van de heilrijke werking en strekking van de schoolwet van 1806 was toen bij hem gevestigd en steeds is gebleken, dat hij.<dn haar zag een palladium van Nederland, dat tot geluk van het nederlandsche volk strekken moest bij eene juiste en milde toepassing.

Geen wonder, dat de man, die zoo geheel en al haar werking heeft kunnen ervaren, haar, zoo menigmaal welsprekend heeft verdedigd, ook omdat hij in de beginselen daarin gelegd de waarborg zag om partijgeest tegen te gaan en van het terrein der school te weren.

Delprat werkte hier met kracht, inzonderheid op het gebied der volksschool, en hij vond medewerking. Hij getuigt het zelf, dat hem te Rotterdam mannen omringden, die hem de waarde van de aanvankelijke verbetering van het lager onderwijs nog beter deden beseffen en met hem een kring van mannen vormden, waartoe Mr. A. vanRijckevorsel , Mr. A. G. Mees, Ds. van Teutem, Ds. van Doesburgh