Mengelwerk.

schoolopziener met zekeren geoorloofden hoogmoed, was de toepassing van het schooltoezicht in eenigszins strengeren vorm noodig geweest en allen mochten aanspraak maken op onbetwistbare achting en onderscheiding.

Van waar die zoo bevredigende resultaten ?

Delpkat lost het raadsel voor mij op.

Hij stelde als hoofddoel van zijn roeping ., de onderwijzers te beschermen, te ondersteunen, aan te moedigen , gezonde begrippen over volksopvoeding en schoolwezen te helpen verspreiden, de daartoe strekkende middelen voor te staan, gepaste gestrengheid van examen te handhaven, tegen insluimering van vermogens te waken, maar overigens schooltucht en methode aan eigen geweten en keuze over te laten." Om dat doel te bereiken was Delprat de man; daartoe bezat hij kennis, kracht en wil en daardoor invloed tevens.

Kennis — wie twijfelt daaraan , die zijn levensbericht heeft doorbladerd, waarin elke bladzijde getuigt van zijn liefde tot de wetenschap en hare gelukkige beoefening, Waardoor hij geëerd werd van mannen, die de gave der onderscheiding van schijn en ware geleerdheid zoo ruim bezaten. Hij zelf, steeds dapper in de weer om bekrompenheid van denkbeelden te bestrijden en voor geleerden op verschillend gebied licht te ontsteken, was dit gelukkig niet voor geleerden alleen, maar ook voor onderwijzers.

Voor hen was hij inzonderheid op het ruime veld der paedagogie een gids, wien zij veilig konden volgen. Immers , als hij in onze Vereeniging het woord voerde, hoe was ieder gehoor; welke onuitwischbare indrukken bleven bij ons achter, als hij in kernachtige taal de zaak van het openbaar volksonderwijs bepleitte, of zijn denkbeelden uitsprak over de opvoeding, haar wezenhaar vermogen, haar doel en haar invloed, of ons terugvoerde tot vroege-