DE HOLLANDSCHE REVUE

schoon er gemord wordt. De kosten van levensonderhoud zijn belangrijk gestegen, maar de loonen zijn tamelijk snel verhoogd en de achtuur-werkdag is ingevoerd.

Sedert de korte en mislukte arbeidsstaking op de spoorwegen in 1920 hebben geen ver-

(Uit: „Punch")

Een stem achter den muur : — Och, meneer, wilt u den bal er even over trappen?

wikkelingen in de industrie zich voorgedaan, want er is werk voor ieder die werken wil, doch tevens zijn er natuurlijk veel lastige vraagstukken als b.v. de woningvoorziening, die niet in korten tijd kunnen worden opgelost. Maar toch zijn over het algemeen de toestanden gunstig en daarom is het niet te verwachten, dat de koers van den franc nog meer zal dalen, indien ten minste de fransche politici niet nog erger zijn dan de politici in andere landen.

Het land is gezond en voorspoedig en is bovendien met meer overleg georganiseerd dan vroeger. De ontwikkeling der industrieën houdt gelijken tred met die van den landbouw en wordt in gelijke mate aangemoedigd, zoodat Frankrijk, wat betreft granen en groenten en alle andere levensbehoeften, feitelijk aan de vraag der bevolking kan voldoen. En dat alles niettegenstaande iedere jonge Franschman gedwongen is in het leger te dienen en gedurende achttien maanden

geen productieven arbeid kan verrichten. Het in stand houden van zulk een leger werkt uit 'hoofde van den algemeenen dienstplicht zeker remmend, doch Frankrijk is nog steeds bevreesd voor hare veiligheid en het is juist dit gevaar, of de vrees dat dit gevaar dreigend kan worden, dat de uitkomst der voorspelling, dat Frankrijk binnen enkele jaren, in materiëelen zin, het krachtigste land van Europa kan worden, onzeker doet schijnen.

Indien goede inzichten aan beide zijden van den Rijn de overhand verkrijgen, dan zal, omdat dan de financieele moeilijkheid kan overwonnen worden, de toekomst helder voor Frankrijk zijn, maar indien een dwaze politiek wordt gevolgd, hetzij van Fransche, hetzij van Duitsche zijde en een oorlog weder tot de mogelijkheden zal behooren, dan is het ergste te vreezen.

Doch met het voorgaande voor oogen, behoeft geen angst gevoeld te worden voor een land, waar geen sociale verwikkelingen bestaan, waar bijna geen ellende heerscht en waar ontwijfelbaar vooruitgang op industrieel en handelsgebied waarneembaar is.

Frankrijk heeft haar overoud conservatisme laten varen en is in nauwere aanraking ge-

CIRCUS-HUMOR.

(Uit: „Life")

— Ik heb opgemerkt, dat de leeuwentemmer de dikke dame niet meer lastig valt.

— Neen, hij is bang voor haar hondje.

komen met de rest van de wereld, daartoe geleid door den wil om vooruit te komen.

Niet zoo lang geleden vegeteerden de Fransche mannen van zaken en slechts zelden trachten zij hunne zaken uit te breiden, doch gaven er de voorkeur aan op de oude veilige