Boekbeoor deeling en.

deerd om op een herdruk te knnnen rekenen , waarbij de gelegenheid tot bijwerken bestaat.

Voor zooverre wij kunnen oordeelen naar deze eerste aflevering, heeft de Heer Witkamp zich tot nu toe ook hierin op uitmuntende wijze van zijn taak gekweten. De kleinste buurten en gehuchten , ja zelfs bruggen en alleenstaande huizen ,hofsteden en kasteelen onder een afzonderlijken naam bekend, zijn vermeld. Als de volgende afleveringen aan deze beantwoorden, en zij met niet te lange tijdruimte haar opvolgen , dan zullen wij een nieuw woordenboek van Nederland bezitten, dat tegen betrekkelijk lagen prijs alles geeft, wat men in billijkheid daarvan eischen kan.

Aan de beoordeeling van zoodanigen arbeid zijn echter eigenaardige , schier onoverkomelijke zwarigheden verbonden. Om de nauwkeurigheid van alle opgaven te kunnen constateeren, zou men in het bezit moeten zijn van al de bronnen en hulpmiddelen, waartoe de schrijver zich toegang heeft moeten verschaffen en dit is ondenkbaar. Ieder beoordeelaar zal de plaatsen naslaan , waarmede hij meer van nabij bekend is en daarin geen fouten vindende, zal hij per analogie tot het geheel besluiten. Dit hebben wij dan ook gedaan en met uitstekend gevolg voor den schrijver.

Toch spijt het ons, dat de Heer W. niet nog eenigen tijd met het in het licht zenden heeft gewacht. Hij zou dan gebruik hebben kunnen maken van de resultaten der laatste tienjarige volkstelling, terwijl hij zich nu met die van 1860 heeft moeten tevreden stellen.

Ook hadden wij wel gewenscht, dat hij had kunnen goed vinden, evenals het aantal kerken , dat der scholen op te geven. Wij zullen ons wel wachten geringschatting te toonen voor de kennis van het eerste als maatstaf van den godsdienstigen toestand eener lokaliteit; maar toch meenen wij te mogen beweren, dat het aantal scholen niet minder een