Boekbeoordeelingen.

dan schaapherder kon worden. Immers, indien hem de aanleg tot iets verhevens niet als kind eigen ware geweest, dan had hij den post van Regent over Egypte nimmer waardig kunnen bekleeden. Bij zijn opgroeijen bewees hij karakter te bezitten: laag en gemeen te zijn streed geheel tegen zijn grondbestaan. Jakob zag zulks in zijnen jozef, den oudsten zoon zijner geliefde rachel , met een bijzonder welgevallen. Zonder te denken, dat kinderen, die zulk een karakter bezitten, met groote zorgvuldigheid moeten worden opgevoed; dewijl hetgene wij karakter noemen , en dus, in deszelfs aard, goed is, zoo ligt in hoogmoed ontaarden kan; zonder dat te bedenken, gaf jakob aan jozef, boven zijne andere zonen, de voorkeur; droeg hem eene bijzondere toegenegenheid toe, en bewees zulks op meer dan ééne wijze, vooral door hem met een eerekleed te beschenken. Hierbij willen wij opmerken, dat somtijds kleinigheden, onder het hooge bestuur der Voorzienigheid, een groot einde hebben: een kleed, een rok , die door den vader, als bewijs zijner liefde voor jozef, gegeven werd, werkte mede, om hunnen haat tegen hunnen broeder aan te zetten, en werd alzoo mede dienstbaar, om jozef eens met den Regentendosch te doen prijken. — Keeren wij nu tot jakob terug. Wie weet, hoe dikwijls hij tot zijnen lieveling zal gezegd hebben: « Jozef, gij zijt. zeker niet tot schaapherder geboren. Ik zie u mogelijk nog aan het hoofd vbh uwe broederen staan." — Door de bijna uitsluitende liefde van vader gevoelde jozef zich gestreeld; hij begon groot

van