Boekbeoordeelingen.

want anders is het waarschijnlijk met hun gezag gedaan. Maar hoe? Men zal de onkundige menigte door Priestergezag omzetten , en dus hetgene thans plaats had geheel ten nadeele der godsdienstigheid en zedelijkheid dier Galilésche Predikers doen werken. Het is, alsof wij die spotters op deze of dergelijke wijze, hooren spreken: « Onkundige en eenvoudige menschen ! hoe is het mogelijk, dat gij u zoo schandelijk kunt laten misleiden ! Gij meent, dat die Galileërs in vreemde talen spreken. Dit kan immers niet mogelijk, ziju. Wij, uwe Priesters, uwe Leeraars, zullen u zeggen , wat het is.; en ons zult gij immers wel vertrouwen ? — Wat gij voor vreemde talen houdt, is niets anders dan het uitwerksel van den wijn." Indien wij nu opmerken , welk een onbepaald gezag de Joodsche Priesterschap op de onkundige volksmenigte kou uitoefenen, en welk een' krachtigen invloed dezelve bij de ongeleerde schare had , dan kan het niet vreemd zijn, dat die huichelaars, onder den schijn van welmeenendheid, het vermoeden konden doen ontstaan, dat zij, hunne Priesters en Schriftgeleerden, wel gelijk konden hebben. Deze geleerde mannen konden beter oordeelen dan zij , en deze vrome Priesters van God zouden toch niemand misleiden. Petrus bemerkt dat vermoeden, en wendt zich tot die verbaasde en twijfelmoedige menschen , verdedigt de Apostelen, en verkondigt hun, wat het was, dat thans gebeurde. — Waarlijk, thans mogen wij wel verschooning vragen voor deze vrij uitvoerige uitweiding over de lastering tegen den Heilij^n Geest. Doch de

<zaak