iets over den naam dlr waldenzen. 4r$

Claudius de seyssel, Bisfchop van Marfeille, die geleefd heeft in het einde der XVde eeuw, zet een nieuw gewigt bij aan de, zoo overtuigende en beflisfende, getuigenisfen van Plus H« Deze beroemde man is geweest in het bewind van zaken onder bodewijk XI, karel VIII, en lodewijk XII. Men geloofde onder de regering van francois I, dat geen man beter gefchikt was dan hij, om de Waldenzen te brengen in den fchoot der Roomfche kerk. Men uraa.lt. te hem eindelijk Aartsbisfchop van Turin, opdat hij deze gewaande ketters onder zijn Bisdom zou hebben , zijnde hij dan dagelijks bij hen tegenwoordig; hij kon dan ook zeer gemakkelijk middelen beramen, om hen van geloof te doen veranderen, of om hen uit te roeijen. Zie hier, wat hij in hunne leer te berispen vond, uit een boek, dat hij opzettelijk tegen hen beeft gefehreven:

,, Zij," dus zegt hij, „ nemen niets aan, dan „ hetgeen in het Oude en Nieuwe Testament is ge„ fchreven; zij zeggen, dat de Roomfche Paufen en „ andere Bisfchoppen de Heilige Schrift, door hunne ,, leer en uitleggingen, hebben vervalscht; zij vieren ,, geene feestdagen der Heiligen; zij zeggen, dat onze „ Priesters geene magt hebben, om de zonden te vergeven; zij wenden voor, dat zij alleen de Evangelifchc en Apostolifche leer hebben bewaard; zij ftellen, dat men de aflaten, aan de kerk toegedaan, , moet verwerpen, zij verfoeijeri de beelden en de tee,, kenen van het kruis, welke wij aanbidden; zij gelooven, dat het vol (trekt geen kwaad is, als men werkt op heilige dagen; zij houden den vasten niet; „ zij onderwijzen aan hunne aanhangelingen de woor,, den van het Evangelie, van de Apostelen en andere „ Heiligen in hunne gewone taal, om de harten te ,, vormen, de geloovigen over te halen, en hunnen „ aanhang te verfieren met de fchoone gezegden der ,, Heiligen, opdat men geloove, dat dat alleen zalig» „ makend zij, wat zjj leeren; dat het regt van een „ huwelijk aan te gaan, niet kan verboden zijn aan ,, iemand, wie hij ook zij; dat de ruisfe niet beltond „ of bekend was in de tijden der Apostelen."

Zoodanig is dan geweest, zelfs in de alleroudftf tijden, het geloof der Waldenzen, volgens het getuiQq 3 ge*