BENIGE VLAAMSCHE BEELDHOUWERS.

en verscheidene „Oorlogsgedenkteekens", die er mogen zijn, o.a. te Zwijndrecht en te Hasselt. Een ander, nog heel wat heter oorlogsgedenkteeken, voor Antwerpen bestemd, zal eilaas! — door omstandigheden niet worden uitgevoerd.

Collin en Collard zijn dieren-boetseerders. Ik durf beweren: van de besten in heel het land! Beiden, Collard en Collin, zijn meesters, verwant, ja, met elkaar, toch innerlijk zoowel als uiterlijk duidelijk onderscheiden van

elkaar Collard ziet breeder, meer de massa, waar

Collin scherper en ook meer de bizonderheden ziet. De synthetische vorm bijlft bij Collard hoofddoel; het karakter, en, in dat karakter, gevoel en humor, zijn het bij Collin. Zij zijn elkander waard voor al 't overige!

Een blijvend kenmerk van beiden: voor al wat zij voltooien maken zij eerst nauwgezette schetsen naar de natuur, meestal in den Antwerpschen Dierentuin, en — ofschoon op kleine schaal gedaan, trillen die maketjes van leven! De stijl zit er soms al in van de meet af! Is dit niet zoo, dan komt hij er in bij het vergrooten en omwerken: deze lijn wordt sterker, die andere zwakker aangegeven; een lid van het lichaam wat vergroot; een beweging beklemtoond.

In verscheidene tentoonstellingen verscheen van Collard een .Kalkoen", levensgroot of bijna, in het brons. Is er wel een enkele, die gevoel heeft voor iets karaktervols, onverschillig langs dit werk geloopen? Dit is een zuiver juweel, even goed als het Kristus-fragment en „Ik leef, waar ik kleef" van Vereycken!

Breed en toch genoegzaam gedetaljeerd is hij gezien, de hoogvaardige, opgeblazen „Indiaan"! Dat aantreden, traag, trotsch, poot vóór poot; dat opzetten van de borst; dat rechtop-streuvelen van de vlerkveeren en den zwaaiervormigen staart; het is zoo raak, zoo waar, dat men den met zich zelf ingenomen vogel van verwaandheid meent te hooren blazen zoo goed als in Gezelles verzen.

Ik ken verder van Collard een geheele warande vier- en tweevoetig gedierte, beren, apen, paarden, uilen, ganzen, meest op niet groote schaal. Wat zit er een waarheid, een