EBNIGK VLAAMSCHE BEELDHOUWERS.

Brohée", een arts met een sympathieken, vrank de wereld inkijkenden kunstenaarskop.

Niet slecht, maar wat herinnerend aan zekere vrouwenfiguren van Victor Roussean, is het brons „Betoovering", maar wat mij het meest van al voldoet, wat mij volop te genieten en te waardeeren geeft, dat zijn de twee marmeren borstbeelden, het een van „Mevrouw 0. Fr.", het ander van een kind, „Mejuffertje K.". Geen mensch met eenigszins ontwikkelde fijngevoeligheid en... . smaak, die niet onder de bekoring zal komen van deze twee heel mooie, buitengewoon teer en delikaat behandelde figuren. Wat is het prille, onvolgroeide, nog stilaan wordende in schouders en boezem van dat kleine lieve meisje met zijn leuk glimlachsnoetje weergegeven! Wat is het een echt „kind"! En toch staat „Mevrouw 0. Fr." nog hooger! Maar ook, wat een buitenkansje voor een kunstenaar, om zulk een bij uitstek bevallige, aristokratische en wonder-delikate vrouw te mogen uitbeelden! Scrouvens deed het niet alleen zonder eenige aanstellerij, zonder den geringsten toeleg op pracht of op mooi-doen, maar eenvoudig, oprecht, vooral sober. Geen bizonderheid te veel! Alles in breede, simpele, de natuur zelf afgekeken plans.

Werkelijk, voor een zoo bekoorlijke en blijkbaar fijn beschaafde vrouw moet het een genot zijn, zich aldus verdubbeld te kunnen zien.

Ik verklaar het met groot genoegen: beter, inniger doorvoeld, beschaafder beeldhouwwerk zag ik nog van niemand sedert den oorlog, dan deze twee voortreffelijke portretten.

Natuurlijk zijn er in Vlaanderen en ook te Antwerpen in het bizonder nog andere jonge beeldhouwers van waar talent, o.a. Willem Dumont, C. Peet, Ward van Asten, Jacobs.

Van Dumont herinner ik mij een fantazie, „Zomerwind", en de buste van „Een Vrouw". In het eerste herleeft als het ware al de hartstocht, al de bewegelijkheid van het Barok! Heerlijk verzonnen en allerprettigst uitgevoerd! Wat zijn houding en gebaren van dat tenger figuurtje, dat als door den wind voortgestuwd, gedragen wordt, uitmuntend van waarheid! „Een Vrouw" is een waar juweel.