DE ROMAN VAN EEN SCHILDER

den Haag te sporen. Zoodra hij reisvaardig was, begaf hij zich naar beneden en stapte argeloos de huiskamer binnen. Omstreeks vier uur moest het zijn geweest, toen hij de beide minnenden betrapte. Het schouwspel hunner verzoening ontketende een waren storm in zijn binnenste. Vooreerst was er een uitbundige blijdschap, omdat een zijner vroomste wenschen thans vervuld scheen te worden. Maar tevens verheelde hij zich niet, dat de omstandigheden een bijzonderen tact vereischten. Hij vreesde vooral de hysterische Anna Goedeman, die met een enkel onbezonnen woord de situatie hopeloos bederven kon.

In zijn zenuwachtigheid wist hij niets beters te doen, dan de oude dienstbode volledig in te lichten en met haar een soort krijgsraad te beleggen. Het resultaat was, dat beiden ernstig en vastberaden de keuken verlieten en dat er spoedig een ongewone bedrijvigheid begon te heerschen. Na drie kwartier stopte er voor de villa een elegante automobiel, die met een ongeloofelijk aantal koffers, tasschen, parapluies en wandelstokken werd beladen. Het was de bagage van den planter — en van de Goedeman's, wier bezittingen door Bet in allerijl waren bijeenverzameld. Merker onderhandelde langdurig met den chauffeur, dien hij al sedert zijn eerste verblijf in Limburg kende. Na tallooze instructies en vermaningen stapte hij in en langzaam schoof de wagen vooruit. De meid bleef alleen achter, tevreden en voldaan over den verrichten arbeid.

Willem en Anna hadden dien middag thee gedronken bij hun kennissen in de buurt. Het was eenigszins laat geworden en haastig spoedden zij zich naar huis, toen zij onverwacht de statige karos ontmoetten. De planter liet onmiddellijk stilhouden, sprong van de treeplank, drukte beiden hartelijk de hand en vertelde, dat hij hen overal had gezocht om afscheid te nemen. Een gelukkig toeval wilde, dat hij tenslotte dezen omweg besloot te maken: nu konden zij meteen mee terugrijden naar de villa. De verblufte Goedeman's, die aan zulke plichtspiegingen niet gewoon waren, lieten zich gemakkelijk over-