den oorlog bekend en nog niet overdreven duur, waan'an de reeks «Les Maitres du Livre» (G. Crès & Co) de type is. Deze veizanieling heeft dan nog het voordeel, alleen werken van erkend superieure waarde aan te bieden. Een der laatste nummers die ik ter hand kreeg, is het schoone, maar ten onrechte verwaarloosde werk van Eugèné Fromentin: «Un Eté dans Ie Sahara» (Crès, F. 33.—).

Deze kroniek kan niet beter aangevangen worden dan met den grooten naam Remy de Gourmont, naar aanleiding van den bundel «Pages choisies» (Mercure de France; Fr. 10. ), dien Marcel Coulon bezorgt. Wij hebben hier de eerste degelijke keur uit een wonderbaar rijk en complex levenswerk. Het is een zegen voor den lezer,dat een vriend en volgeling van ’t gehalte van Marcel Coulon zich heeft willen belasten*" met zulk een boek samen te stellen. Hij is er in geslaagd een volledig beeld van den verbazend veelzijdigen meester te geven, en zij die Gourmont kennen uit zijn dozijnen boeken, zullen met genoegen deze samenvatting ter hand nemen en er ongetwijfeld een vaster, scherper beeld van den schrijver door krijgen. De voorrede van Coulon is kostbaar voor degenen die Gom-mont slechts oppendakkig kennen. Zou de «Mercure de France» het oogenblik nog niet gekomen achten om een stelselmatige volledige uitgave van Gourmont’s werken te bezorgen? Marcel Coulon en Jean de Gourmont, die nog veel belangrijk materiaal van zijn broeder bezit, schijnen mij de aangewezen personen om zulke uitgave te leiden.

De voor den oorlog begonnen uitgave des «CEuvres complètes de Villiers de I’lsle Adam» wordt thans voortgezet; zoo pas is deel Hl (het eerste sedert den oorlog) verschenen; het bevat «Tribulat Bonhomet en Nouveaux Contes cruels» (Mercure de France; Fr. 15.—).

Louis Bertrand’s «Flaubert a Paris ou Le Mort vivant» («Les Cahiers Verts), B. Grasset; Fr. 6.—), is een pittige, bijtende satire op het huidig literaire leven te Parijs, gezien door den verrezen Flaubert, die o.m. van zijn eigen eeuwfeest gaat loopen.Natuurlijk krijgen al de beroemdheden, die Plaubei*t vroeger bezwadderd hebben, maar nu deel uitmakc-n van