aangetroffen behoorende aan laatstgenoemde. Na het afsterven van Davis beschouwde men in de kringen der practische archaeologie de plek als practisch uitgeput; dit was ten minste het oordeel van den zeer bevoegden, onlangs overleden bestuurder van het groot Museum te Boulak-Caïro, Gaston Maspero.

Howard Cairter was niet heelemaal van dit gevoelen. Tijdens den oorlog maakte hij gebruik van zijne dienstverloven hij was officier in het Expeditie-leger om in de «Biban el Molouk» oudheidkundige verkenningstochten uit te voeren. Lord Carnarvon bekwam kort na den oorlog een gunstige concessie van de Egyptische regeering en Howard Carter toog dadelijk aan het werk op het verkende terrein.

Eerst op 7 November 1922 kon hij aan Lord Carnarvon telegrafeeren dat hij een gesloten en verzegeld graf had bereikt. Dit graf liep onder het zeer bekende graf van Ramsès VI, dat jaarlijks door duizenden toeristen met een bezoek wordt vereerd of ontheiligd, zoo men wil; het is namelijk electrisch verlicht!

Het bleek algauw dat ook dit gesloten graf in de Egyptische oudheid oneerbiedige en baatzuchtige bezoekers had gekend, want de oorspronkelijke zegels, die den naam van Toetankhamen droegen, waren verbroken geworden, maar gelukkig vervangen door zegels van Egyptische ambtenaren van de Necropolis in de oudheid. Uit de berichten der wereldpers heeft men vernomen de ongehoorde opeenstapeling van kostbare voorwerpen en beelden : praalbedden, wagens, zetels, kistjes, scepters, vazen, koningsbeelden met staf en knots, «shawabti» of plaatsvervangers van den koning in ’t 'hiernamaals, enz., welke de gelukkige archaeologen in de eerste twee kamers hebben gevonden.Voorloopig zijn de opzoekingen stopgezet wegens ’t ongunstige jaargetijde de jaarlijksche Egyptische hittegolf —; enkele uitverkorenen, waaronder Hare Majesteit Koningin Elizabeth en haar zoon Prins Leopold, hebben het geluk gehad een blik te mogen werpen in de «gouden» grafkamer van Toetankhamen; sedertdien is Lord Carnarvon overleden, maar Howard Carter hoopt wel (het geld zal er deze maal niet toe ontbreken, nu de reclame het publiek voor de Egyptologische studiën heeft warm gemaakt) het werk voort te zetten en in den loop van den Egyptischen