te zijn over de verwarring, die in Duitsöhland nopens de Vlaamsche toestanden moest heerschen.

Wij hebben echter het onmogelijke gedaan om tegen die verkeerde voorstelling van zaken in te gaan; zoo was het door toedoen van een Nederlandschen vriend, dat het protest van den heer Franck in het Duitsoh vertaald werd en verschillende Rijksdagleden kon bereiken. Zoo gebeurde het dat vanwege de dcmokratische partijen in Duitschland meer en meer argwaan gekoesterd werd nopens de werkelijke bedoelingen van de « Flamenpolitik ».

Wij deden meer, want wij lieten geen enkele gelegenheid voorbijgaan om te betoogen dat, zoolang een enkele aktivistische maatregel bleef rechtstaan, elk Duitsch vredesvoorstel slechts kon ingegeven zijn door kwade trouw, en noodzakelijk schipbreuk moest lijden, terwijl ook de Vlamingen, die zich in de vangarmen van het aktivisme hadden laten verstrikken en aan die knoeipolitiek bleven meedoen, de slachtoffers zouden worden van de Duitsche bemoeiingen. Dat alles heeft de ontwikkeling van de gebeurtenissen ten overvloede bewezen.

Hoe was het inderdaad denkbaar dat vredesonderhandelingen hadden kunnen beginnen, terwijl een politiek bleef rechtstaan, die in het teeken stond van het Duitsch imperialisme? Hoe kon ons land ingaan op welk vredesvoorstel ook, terwijl de Duitschers in het bezette gebied maatregelen bleven treffen, die hun houdbaarheid moesten ontleenen aan hun eigen Duitsthe bemoeiingen?

Met den breeden blik van een echten staatsman had de heer Franck in zijn protest bewezen, hoezeer hij de volle beteekenis van de Vlaamsche kwestie, in verband met de Belgische onafhankelijkheid, en haar weerslag op de internationale verhoudingen begrepen had.

Daarom ook droeg zijn stuk een zoo uitgesproken Vlaamschgezind karakter; daarom verklaarde hij dat de Vlamingen, die het aktivisme verwierpen, even beslist als vroeger stonden op de inwilliging van de Vlaamsche eischen in een vrij land.

ALZIJDIG VRIJ !

Daarom insgelijks legde hij den nadruk op den onverwoestbaren wil om België alzijdig vrij uit den oorlog te zien komen.