er op te wijzen, dat die zonder eenigen twijfel een belangrijk deel van de volksvoeding zal verzekeren.

Een laatste punt wil ik echter nog aanraken, n.l. dat wij, Europeanen, met onze hoogere beschaving, ons nooit door vooroordeelen mogen laten leiden. Zoo bijvoorbeeld eten sommige neï'ersstammen bepaalde soorten van rupsen. Het is me niet bekend dat ooit één Europeaan aan dit inlandsche volksvoedsel eenige aandacht gfewijd heeft. Nochtans is er nergens in de wetenschappelijke literatuur, naar mijn weten, éénig argument te vinden, dat een vooringenomenheid tegen dit voedsel rechtvaardigt. Dat wij, Europeanen, griezelen bij het idee rupsen te eten, heeft met de voedingswaarde en de beteekenis als volksvoedsel van deze dieren niets te maken. We moeten er slechts aan denken, dat ook wij allerhande dieren eten, die niet alleen door vreemde volksstammen met afkeuring versmaad worden, maar zelfs bij een groot gedeelte onzer eigen rasgenooten een griezel verwekken.

Een derde belangrijke soort van voedsel vormen de vruchten. Vruchten worden ook meestal als toespijs beschouwd. In sommige gevallen wordt hun voedingswaarde overschat, in andere onderschat. Hierbij is ook heel dikwijls het gevoel de vader van de gedachte. Voor de meeste vegetariërs overtreffen de vruchten onze gewone gerechten in voedingswaarde, terwijl de vleescheters ze meestal maar als een aangename bijspijs beschouwen. In feite zullen beiden in hun speciale richting overdrijven. Het zou zeker niet van beteekenis ontbloot zijn, indien er meer zorg aan de fruitteelt in Congo besteed werd.

Een kleinigheid, die echter niet zonder belang is, is het feit, dat de blanken zich gewoon gemaakt hebben boys voor de keuken te gebruiken. De missiën zouden er zich op moeten toeleggen hier, evenals in alle andere streken, de vrouw pp te leiden voor het bereiden van de spijzen.

Het landbouwonderwijs van de negers is een punt, dat van de allergrootste beteekenis is. Wie Congo kent zal natuurlijk pessimistisch gestemd zijn ten opzichte van de mogelijkheid en de te verwachten resultaten van een actie in deze richting. Meestal worden hier twee punten uit het oog verloren:: ten eerste, dat het welslagen vooral afhangt van een goede organisatie en ten tweede, dat, waar een direkte invloed niet steeds merkbaar is,