de vrees voor aan beide zijden optreden daarvan of voor zodanige functievermindering, dat niet meer kan worden voldaan aan het bepaalde onder I van dit artikel, onder (b), (c) en (e), wettigen;

(e) hij moet bij het zien met beide ogen een normaal kleurenonderscheidingsvermogen hebben voor rood en groen en ook bij sluiten van één oog vrij zijn van centrale scotomen voor rood en groen;

(ƒ) hij moet vrij zijn van verschijnselen, die het bestaan van dagof nachtblindheid of lichtzinstoornissen doen vermoeden.

Bij voldoen aan deze eisen wordt hetzij een geneeskundige verklaring B4 hetzij een geneeskundige verklaring B4a afgegeven.

II. Machinisten, machinist-stokers en niet-gediplomeerden aan wie de wacht in de machinekamer kan worden opgedragen.

(a) De belanghebbende moet uitwendig gezonde ogen, oogomgeving en hulporganen hebben;

(b) hij moet op een der ogen een onbeperkt gezichtsveld hebben;

(c) hij moet bij het zien met beide ogen gelijktijdig een gezichtsscherpte hebben van ten minste 5/15 en bij het zien met elk oog afzonderlijk, van ten minste 5/30. Wordt 5/30 voor een der ogen niet bereikt, dan moet het andere oog een gezichtsscherpte hebben van ten minste 5/10. Deze gezichtsscherpte mag ook met corrigerende glazen worden bereikt. Is de betrokkene een éénogige, dan moet zonder corrigerend glas, een gezichtsscherpte van ten minste 5/10 worden bereikt;

(d) hij moet vrij zijn van progressieve ooggebreken, voor zover zij de vrees voor aan beide zijden optreden daarvan, of voor zodanige functievermindering, dat niet meer kan worden voldaan aan het bepaalde onder II, ( b ) en (c) van dit artikel, wettigen.

Bij voldoen aan deze eisen wordt hetzij een geneeskundige verklaring B5 hetzij een geneeskundige verklaring B5a afgegeven.

Artikel 16

§ 1. Onderzoek van kapiteins en stuurlieden: Leidraad voor (ö) bij eerste keuring; gezichtsorgaan, (b) bij volgende keuringen vóór voltooiing van het één en veertigste jaar.

1. Men plaatst de belanghebbende met het gelaat naar het raam, beschouwt de gesteldheid van de ogen en de oogleden, welke laatste zowel op de binnenzijde als op de buitenzijde worden bezien, terwijl ook op de bewegingen en op het samenwerken van beide ogen wordt acht geslagen.

Bij acute ontstekingen moet de beslissing worden uitgesteld; bij chronische, die het vermoeden wettigen, dat op de duur het gezichtsvermogen zal achteruitgaan, moet de belanghebbende worden afgekeurd.

Het resultaat wordt in kolom 8 van het register ingevuld met N = Normaal of met A = Abnormaal. Afwijkingen worden in kolom 15 „Aanmerkingen” aangetekend.