c. de ten onrechte in de provinciale kas gestorte bedragen. Hiertoe behoren bijvoorbeeld niet de door de provincies te verdelen rijksbedragen aan waterschappen in de kosten van waterhuishouding en waterkeringen.

Kortlopende kredietmutaties

Voorts blijven buiten de begroting c.q. de rekening de mutaties in de kortlopende vorderingen en schulden. Hiertoe worden onder meer gerekend de opnemingen en de aflossingen van aangegane en verstrekte kasgeldleningen, rekening-courantkredieten en voorschotten, alsmede de stortingen en de terugbetalingen van waarborgsommen. De mutaties hierin zijn slechts af te leiden door vergelijking van de desbetreffende balansposten met die aan het eind van de vorige periode.

In hoofdstuk 2 van deze bijlage worden de hoofdstukken van de gewone dienst en de kapitaaldienst van de begroting c.q. rekening uitvoerig toegelicht, terwijl in hoofdstuk 3 nader wordt ingegaan op de inhoud van de categorieën.

1.1. Grondslagen van model A

Verdeeldienst

Voor het verkrijgen van een goed inzicht in de grondslagen van het model verdient het aanbeveling de beschrijving daarvan te beginnen met een toelichting op de verdeeldienst. Op de posten van de verdeeldienst worden namelijk alle lasten en kapitaaluitgaven geraamd c.q. verantwoord, voor zover die uitgaven geen betrekking hebben op financiering.

Lasten/kapitaaldienst Rentekosten Apparaatskosten

De eerste paragraaf van de verdeeldienst heeft betrekking op lasten, die als afschrijvingen, rentekosten en apparaatskosten aan de verschillende functionele posten van de gewone dienst en van de kapitaaldienst worden toegerekend. De rentekosten en de apparaatskosten bestaan uit een combinatie van bepaalde uitgaven- en inkomstencategorieën. In dit verband worden onder apparaatskosten verstaan de kosten van het inzetten van personeel, het gebruik van niet direct toerekenbare geïnvesteerde produktiemiddelen en goederen en diensten van derden voor de uitvoering van provinciale taken. Het gevolg van de toerekening van deze kosten is, dat op de functionele posten van de gewone dienst en van de kapitaaldienst de salarissen en sociale lasten niet meer afzonderlijk tot uitdrukking komen. Om de vergelijkbaarheid tussen de provincies te waarborgen is in paragraaf 3.3 van deze bijlage de inhoud van de begrippen afschrijvingen, rentekosten en apparaatskosten nader bepaald.

Kostenverdeelstaat

De wijze van toerekening van de apparaatskosten komt tot uitdrukking in de door de provincie gehanteerde kostenverdeelstaat. Hiervoor is geen model voorgeschreven, maar deze dient wel bij de begroting c.q. rekening te worden overgelegd.

Bij de opzet van deze paragraaf is voorts rekening gehouden met het principe van de brutoraming door de op de rentekosten en de op de apparaatskosten in mindering komende baten aan de creditzijde afzonderlijk tot uitdrukking te brengen.

^komstenposten op de Ve tdeeldienst

Deze inkomstenposten hebben uitsluitend betrekking op: - het verhaal van premies voor pensioenfondsen en sociale verzekeringen en de van de sociale verzekeringsinstellingen terug (te) ontvangen loonkosten, die in mindering op de salarissen en sociale lasten worden gebracht (zie de toelichting op rubriek U 1.0 D); — de bijdrage van de gewone dienst wegens rente van belegging van overtollige langlopende financieringsmiddelen;

— de beschikkingen over reserves en fondsen voor zover mindering worden gebracht op de onder de rentekosten voorkomende periodieke uitgaven, die ten laste van reserves en fondsen worden gebracht, zoals fonds premieleningen; - de (te) ontvangen rente van verstrekte langlopende geldleningen, die een zelfde rentepercentage en aflossingsschema hebben als de ter financiering daarvan aangegane langlopende geldleningen, de zogenaamde doorgegeven geldleningen.