Scrontovorm Functionele rangschikking

Overeenkomstig de inrichting van het model worden daarin de lasten/kapitaaluitgaven links en de daarmede verband houdende baten/kapitaalinkomsten rechts, tegenover elkaar tot uitdrukking gebracht en worden ze gerangschikt naar onderwerpen van provinciale zorg of functies. Daartoe zijn de gewone dienst en kapitaaldienst ingedeeld in tien hoofdstukken overeenkomstig de in paragraaf 1.0 van deze bijlage vermelde hoofdfuncties.

Indeling hoofdstukken

Een hoofdfunctie of hoofdstuk valt uiteen in een aantal functies of paragrafen. Voor het verkrijgen van homogene functies zijn in een aantal gevallen de paragrafen verder onderverdeeld in subfuncties of subparagrafen. Op de paragrafen en subparagrafen zijn de provinciale taken, voor zover deze van enige betekenis zijn, in afzonderlijke posten tot uitdrukking gebracht. Met deze opzet van de gewone dienst en kapitaaldienst wordt eveneens beoogd een doorzichtige begrotingspresentatie te verkrijgen die een duidelijk beeld geeft van de lasten en baten en de kapitaaluitgaven en -inkomsten van alle provinciale taken.

Paragraaf van de gewone dienst

Een paragraaf van de gewone dienst bestaat in zijn eenvoudigste vorm aan de lastenzijde uit twee posten. De eerste post betreft uitsluitend de aan deze functie toe te rekenen apparaatskosten. Op de tweede post worden de daarop betrekking hebbende overige lasten gebracht.

Aan de batenzijde is rekening gehouden met een post voor incidenteel voorkomende baten. De meer omvangrijke paragrafen zijn ingedeeld in twee of meer taken, waarbij de minder belangrijke taken vaak samengevoegd zijn tot de posten overige lasten en overige baten.

Werkzaamheden voor derden

De lasten en baten, die verband houden met werkzaamheden voor derden, worden in het algemeen op die paragraaf gebracht, waaraan functioneel de kosten van het ambtelijk apparaat worden toegerekend, dat met de uitvoering van die werkzaamheden belast is. Binnen de mogelijkheden van het model is de provincie echter vrij deze lasten en baten onder de posten van de desbetreffende paragraaf tot uitdrukking te brengen.

De niet functioneel toe te rekenen lasten en baten met betrekking tot werkzaamheden voor derden worden op paragraaf 7 van hoofdstuk 1 van de gewone dienst gebracht.

Reserves en fondsen

De toevoegingen aan en de beschikkingen over reserves en fondsen komen op de navolgende wijze in het model tot uitdrukking: - als afzonderlijke modelposten voor reserves en fondsen die nagenoeg bij alle provincies voorkomen; - als onderdeel van de lasten en baten van taken waarvoor afzonderlijke modelposten zijn ingesteld en - als onderdeel van de overige lasten en overige baten van de desbetreffende (sub)paragraaf in de overige gevallen.

Onderzoek

Bij de opstelling van de posten van een paragraaf is rekening gehouden met modelposten voor onderzoek. Op deze posten worden uitsluitend geraamd c.q. verantwoord de lasten verband houdende met opdrachten aan onderzoekinstellingen dan wel met onderzoek in eigen beheer en de daarop betrekking hebbende ontvangsten. Bijdragen aan die instellingen die het karakter hebben van contributies en dotaties, behoren evenals de overige contributies en dotaties, voor zover deze niet tot de apparaatskosten worden gerekend, tot de post overige lasten. Tot de posten overige lasten en overige baten behoren derhalve:

Overige lasten/overige baten

- de lasten en baten van taken, die slechts bij enkele provincies voorkomen; - de toevoegingen aan en beschikkingen over reserves en fondsen, die niet tot de andere posten van de paragraaf behoren; - contributies en dotaties, voor zover deze niet tot de apparaatskosten behoren;