alternatieve coatings aan de hand van een globale levenscyclusanalyse vergeleken met de milieubelasting van het traditionele teerprodukt, waarbij de alternatieven lager scoorden.

Daarnaast is een onderzoek gedaan naar de geschiktheid van mogelijke vervangers van steenkoolteer(derivaten). Op schepen die al eerder met koolteer zijn behandeld, kunnen in plaats van PAK-houdende coatings bitumenhoudende coatings toegepast worden. Op onbehandelde nieuwe schepen of gestraalde schepen zijn de twee-componentenepoxyverven een goed alternatief. Er zijn derhalve aanvaardbare vervangingsprodukten beschikbaar.

Vervolgens is een reductiestrategie ontwikkeld voor epoxyteren en polyurethaanteren in overleg tussen VROM, de VNSI, de verfindustrie (VWF), de vereniging van metaalbewerkingsbedrijven (VMB), Rijkwaterstaat en het ministerie van Defensie. Epoxyteren en polyurethaanteren worden voornamelijk toegepast om corrosie op staal in waterig milieu te weren, crude-oil tanks inwendig te conserveren, de onderwater-buitenhuid van schepen te behandelen, de inwendige huid van waterballasttanks te behandelen, sluisdeuren, damwanden en dergelijke te conserveren en de onderzijde van bruggen te behandelen. Daarnaast worden deze coatings toegepast in de rioolwaterzuivering en bij de onderbouw van kunstwerken in waterstaatkundige zin. Voor deze toepassingen zijn voldoende alternatieven aanwezig, namelijk conventionele epoxy's en high solid epoxy's.

Bezien is op welke wijze de in het overleg bereikte resultaten zo effectief mogelijk gerealiseerd kunnen worden, zo mogelijk door te volstaan met vrijwillige afspraken tussen overheid en bedrijfsleven. In overleg met het betrokken bedrijfsleven is echter besloten om de voorgenomen maatregelen in regelgeving vast te leggen. Dit in verband met eenduidigheid, rechtszekerheid en handhaafbaarheid.

Er zijn in Nederland ruim 250 werven die met dit besluit te maken krijgen.

Wat betreft koolteren zijn er in Nederland ongeveer vijftien producenten en een vijftal importeurs die met het besluit te maken hebben. Daarnaast vallen gebruikers zoals binnenvaartschippers, woonbotenbewoners en pleziervaartuigbezitters onder de reikwijdte van het besluit.

Wat betreft teerepoxy's en polyurethaanteren zijn er zo'n twintig producenten en tien importeurs die met dit besluit te maken hebben. De gebruikers van deze laatste teren zijn in te delen in particulieren en professionele eindgebruikers, zoals de scheepsbouw (onder andere de marine) en staalconserveringsbedrijven. De producenten leveren veelal rechtstreeks aan de grote afnemers onder de eindgebruikers, terwijl levering aan particulieren en kleinere applicateurs via tussenhandelaars verloopt.

ยง 4. Inhoud van dit besluit

Met het besluit wordt, als gezegd, beoogd de emissie van PAK te reduceren door het voorhanden hebben, aan een ander ter beschikking stellen en toepassen van bepaalde PAK-houdende coatings te verbieden. Het besluit heeft dus geen betrekking op de invoer van produkten die in het buitenland met een coating zijn behandeld.

Het verbod geldt niet voor het voorhanden hebben of aan een ander ter beschikking stellen van coatings die bestemd zijn voor de export. Bovendien geldt het verbod niet voor het toepassen van teerepoxy's op zeeschepen (inclusief marineschepen) of op produkten die bestemd zijn voor de export.