maximum dagloon als berekeningsbasis, het verplichtingen- en sanctie regime, het handhavingsbeleid, de anticumulatievoorschriften, de jurisprudentie, de richtlijnen inzake passende arbeid geheel WW-conform zijn. Een en ander geldt voor de loongerelateerde WW-conforme uitkering, de WW-conforme vervolguitkering en de kortdurende WW-conforme uitkering. Wel biedt dit basisartikel de mogelijkheid hiervan af te wijken.

Om voor de loongerelateerde WW-conforme uitkering (70% van het maximum dagloon) in aanmerking te kunnen komen moet aan twee voorwaarden worden voldaan:

a. In de periode van 39 weken onmiddellijk voorafgaande aan de werkloosheid moet men ten minste 26 weken als werknemer hebben gewerkt (26-wekeneis); en b. In 5 jaar onmiddellijk voorafgaande aan het jaar waarin de werkloosheid is ingetreden moet men ten minste 4 jaar over 52 dagen of meer loon hebben ontvangen (4 - uit - 5 eis).

Indien aan beide voorwaarden is voldaan bestaat in beginsel aanspraak op de loongerelateerde WW-conforme uitkering. De duur is afhankelijk van het arbeidsverleden en bedraagt minimaal 6 maanden en maximaal 5 jaar. Na afloop van de duur van de loongerelateerde WW-conforme uitkering bestaat aanspraak op een niet-loongerelateerde WW-conforme vervolguitkering (70% van het minimumloon) gedurende 2 jaar. Voor diegenen die op de eerste werkloosheidsdag 57,5 jaar of ouder is, bedraagt de duur van de WW-conforme vervolguitkering maximaal 3,5 jaar.

Diegene die alleen voldoet aan de voorwaarde gesteld onder a heeft aanspraak op een kortdurende WW-conforme uitkering. Dit is een niet-loongerelateerde uitkering (70% minimumloon) gedurende 6 maanden.

Het verplichtingenregime van de WW brengt met zich mee, dat betrokkene zoveel mogelijk voorkomt dat hij op een uitkering aangewezen raakt of blijft. Hij dient daartoe aan een aantal verplichtingen te voldoen, zoals:

- voorkomen dat hij verwijtbaar werkloos wordt; - zich tijdig laten inschrijven bij de Arbeidsvoorzieningsorganisatie; - in voldoende mate tracht passende arbeid te verkrijgen; - passende arbeid aanvaarden; - geen eisen stellen die het aanvaarden of verkrijgen van passende arbeid belemmeren; - uit eigen beweging mededeling doen van feiten of omstandigheden die van invloed kunnen zijn op de duur en hoogte van de uitkering; - zich houden aan de voorschriften van het uitvoeringsorgaan.

Het sanctieregime houdt in dat bij het niet nakomen van een of meerdere verplichtingen er bepaalde sancties kunnen worden toegepast. De volgende sancties kunnen - afhankelijk van de zwaarte van de overtreding - worden toegepast:

- een blijvende weigering van de gehele uitkering; - een blijvende weigering van een gedeelte van de uitkering; - een tijdelijke weigering van een gedeelte van de uitkering; - een beperking van de uitkeringsduur.

In het Besluit sanctietoepassing Werkloosheidswet (Stcrt. 1994, 61) zijn nadere regels gesteld inzake de hoogte van de sanctie in relatie tot de zwaarte van de overtreding. Door in dit artikel ook de nadere voorschriften