■wijs — belangrijk worden uitgebreid. Want nieuwe werkwijzen zullen in den land- en tuinbouw moeten worden toegepast. Daarbij is de tusschenhandel een ellendig ding: hij slokt de winst op, die aan den voortbrenger (landbouwer, tuinbouwer) toekomt.

De inkoop van materialen (zaad, werktuigen, enz.) en de verkoop der producten moet gezamenlijk geschieden, wellicht door coöperaties onder toezicht van de gemeenschap. Geen uitbuiting meer, geen landarbeiders-slaven. Niet alleen moet niemand op het platteland gebrek kennen, maar de landbouw- en tuinbouwstreken dienen ook te worden opgevoerd tot een veel hooger peil van kennis, beschaving,

geluk. Dan zal de „modelboerderij" worden de gewone boerderij van de toekomst.

Aan ons de taak om de veelal sluimerende geestelijke krachten onzer dorpsbevolking wakker te roepen.

Aan ons vrouwen in het bijzonder de taak om tot de vrouwen der pachtboe¬

ren, de vrouwen der tuinders, de vrouwen der landarbeiders te gaan en haar te winnen voor onze idealen, die ook de hunne moeten worden. Onze beweging kan er oneindig door worden versterkt.

Stad en dorp hebben elkaar noodig. Als de stadsbewoners het slecht hebben, kunnen zij de waren van het platteland niet behoorlijk betalen. En als, zooals nu de land- en tuinbouwers in nood verkeeren, dan komt de geheele samenstelling van ons volksleven in gevaar.

Daarom zij onze leus — maar een leus, die wij in daden moeten weten om te zetten — het platteland moet socialistisch worden. Dan wordt het gered.

Leggen wij dat aan de vrouwen uit! Stemmen zij dan op onze lijsten.

flteBi

Cremerl-ioeve

op W . 2si)ervefd bj /^5!>en

Nationalisme.

" Nu er de laatste weken zoef wordt gewerkt óm nationale gevoelens wakker te schudden, is het wel leerzaam ons ook eens hierin te verdiepen, zij het dan op een andere wijze dan vele burgerlijke bladen ons willen laten doen.

Deze toch, getuige de wijze waarop een hier verschijnend streekblad ons dergelijke stroomingen pasklaar offreert, doen alle hun best het publiek in den waan te brengen alsof ook in ons land reeds een groote voorliefde vooi het fascisme bestaat.

Omdat echter de klank fascisme niet erg aanlokkelijk klinkt momenteel, schermt men maar met nationalisme. Of in een land als het onze en misschien wel in andere landen ook, nog plaats is voor nationalisme, meen ik te moeten betwijfelen, want dat is een kwestie waarbij „het bloed" moet spreken. Wij hebben hier o.a. de Friezen, die zich één stam gevoelen en waarvoor men ijvert de taal in eere te houden. Deze stam leeft nog in Denemarken en ook de Noordelijke kustbewoners van Duitschland behooren er voor een groot gedeelte onder, Zoo is het in het Zuiden van het land, welke zich weer verwant gevoelen met België, hetwelk vroeger ook tot Nederland behoorde. Deze voorbeelden zijn wel in groote trekken gegeven, maar dc bedoeling is de vrouwen te wijzen op het internationalisme in ons lanff. En dan zijn er van de eertijds nobele internationale gevoelens, die ons

land beheerschten, nog verschillende destijds hier met liefde ontvangen buitenlandsche pleegkinderen volwassen geworden, die hier gebleven, gehuwd zijn en die waarschijnlijk ook Nederlander zijn geworden. Verder hebben ettelijke Duitsche meisjes in den loop der jaren een huwelijk gesloten met Hollanders en zijn daardoor ook Nederlanders geworden.

Dit is allemaal bloed, dat kruipt waar het niet gaan kan en dacht men daarmede maar zoo één, nationaal voelend volk te formeeren? Ik betwijfel het ten sterkste, temeer, daar de motieven niet zijn gevoelens van naastenliefde en menschelijkheid aan te kweeken, maar omdat de oude op traditie gebaseerde macht of overmacht die een overheerschende kaste over „het volk" erkent weer eens den kop opsteekt.

Vreemd doet het mij daarom niet aan dat men wederom wil invoeren „liefde en eerbied voor het vorstenhuis", maar uit een oogpunt van het kweeken van nationalisme wel! Want is wel één vorstenhuis van „vreemde smetten vrij"? Vooral het onze kenmerkt zich door internationale solidariteit. Uit nieuwsgierigheid heb ik onlangs een op een gramofoonplaat vastgelegde rede ten bate van een collecte voor hulp aan de t.b.c.-bestrijding, door de radio beluisterd, maar ik kon daarin geen nationaal, geen Holl'andsche stem beluisteren, echter wel het buitenlandsche accent.

De nationalisten zijn dan ook wel op den verkeerden weg om als personificatie van

nationalisme trouw te willen zweren aan dit vorstenhuis. Laten wij vrouwen nuchter blijven en dit propageeren in navolging van de vorstenhuizen „hoog de internationale solidariteit", dan heeft voor ons de strijd voor het nationalisme een nieuw wapen gebracht.

Het nationalisme dient slechts tot dekmantel van het fascisme, hetwelk wij heden ten dage wederom met al zijn gruwelen leeren kennen, maar houdt tevens in het „te vuur en te zwaard verdelgen der sociaal-democratie". Laten we dus met alle kracht vasthouden aan wat we hebben en onze macht versterken bij de verkiezingen. Het fascisme erkent als zijn grootsten vijand de sociaal-democraten, laat leder die „ons volk" hiervoor wil bewaren, hiermede bij de verkiezingen rekening houden.

Westzaan. G. PRINS—VAN DEN BERG.

INGEZONDEN.

Buiten verantwoordelijkheid der redactie.

ANTI-OORLOGSMUSEUM.

Heden waren wij in de gelegenheid het Anti-oorlogsmuseum van pg. Immel te bezichtigen. Zeer kwamen wij onder den indruk van al het moordtuig en de gevolgen die het gebruik heeft. Foto's van verminkten, de een al gruwelijker dan de ander, naast gekwetste lichaamsdeelen, deden ons rillen van afschuw. Platen met sterk sprekende tafereelen, om nooit te vergeten. Men kan zich haast niet indenken, dat zooiets iri een wereld, die zich beschaafd noemt, nog mogelijk is. Maar tevens wekt dit het besef, dat het aan ons vrouwen den plicht oplegt, er mee voor helpen te strijden, dat de roep: „Dat nooit meer', O, als alle vrouwen en moeders, zooiets zagen, hoevelen zouden dan niet de oogen geopend worden voor het gevaar van een nieuwe gruwel, die oorlog heet. Daarom wil ik alle vrouwen opwekken:

als gij gelegenheid hebt, ga aan aeze verzameling zien. Tracht anderen er toe over te halen hetzelfde te doen. Het kan slechts leiden tot versterking van de vredesgedachte.

Bakkeveen. A. WINTERS—WOLTERS. * * *

HUISVESTING VOOR 2 AMSTERDAMSCHE KINDEREN.

Redactrice,

Mag ik voor een zeer moeilijke kwestie de aandacht van uw lezers vragen. *

Enkele maanden geleden overleed mijn vrouw, en moest ik voor de verzorging van mijn gezin van vier kinderen een huishoudster nemen.

Sinds jaren ben ik werkloos, dus aan-