werd behandeld, waarover resp. pg.èn Bouma en Moll nadere mededelingen deden. Er gaven zich 4 leden voor de club op, 3 ab. voor de Pr. Vr en velen voor de leesclub. In de pauze werd gezellig een kopje thee gedronken. De voorzitster las Tenslotte een aardig stukje voor. Het was een goed begin van ons werk deze winter.

J. A. v. d. P.—M

HEERENVEEN. Verg. op 24 Sept. Het buisbezoek met de Pr. Vr. is geregeld; lijstjes met proefadressen zijn hiervoor uitgereikt. Onze vrouwendag zal dit jaar op een bescheiden voet worden gehouden in begin November. De propaganda hiervoor zal in hoofdzaak gevoerd worden door personlijk bezoek en kaartverkoop bij vrouwen, die daarvoor in aanmerking komen. Er zal een spreekster worden aangevraagd en verder zal de avond nog mogelijk worden aangevuld met eigen krachten, door opvoering van het door de Bond uitgegeven propagandastukje „Samenspraak" en verder zang en muziek.

Aan het slot van de verg. werd het artikel „Verloving" voorgelezen en besproken.

J. DE L—De B.

HEERHUGOWAARD. 21 Sept. was onze club ln h.h. verg. bijeen. Besproken werd de Oct.-actie voor de „Pr. Vr.", waarvoor een I jst van proefadressen samengesteld werd. Besloten werd weer een vrouwendag te houden en daarvoor een spreekster aan te vragen. Ter opluistering zal worden opgevoerd „Buurpraatje". Pge. G. Slooten deed verslag van de scholingsweek op de Born. Ten slotte werd besloten de volgende keer het houden van een leesclub voor leden gedurende deze winter te bespreken.

A. S.

DEN HELDER. Dinsdag 22 September hielden wij een huishoudelijke vergadering. De opkomst was best. Allereerst werd besproken de Octoberactie voor de krant. We beschikken over een flink aantal proefadressen. Folders zijn besteld en we hopen met een flinke ploeg vrouwen op stap te gaan. Besloten werd op onze Vrouwendag weer een openbare vergadering te houden. Een spreekster zal worden uitgenodigd; door onze vrouwen zal een toneelstukje worden verzorgd, terwijl — zo mogelijk — de avond zal worden opgeluisterd met muziek en declamatie. Pge. Ketner—De Jongh hield vervolgens een korte inleiding over het inventaris-onderzoek, waarna alle lijsten werden uitgezet.

. Daarna bespraken wij het leesclubwerk. Ook deze winter zullen de leesclubs bij pge. Ketner— De Jongh thuis bijeenkomen. Ruim 20 vrouwen gaven zich hiervoor op. Tenslotte schreven wij nog twee nieuwe leden in. H. J. v. d. V.—O.

's HERTOGENBOSCH. Dinsdagavond hielden wij onze eerste vergadering na de vacantie. De October-actie voor „De Proletarische Vrouw" is geregeld en de Vrouwendag zal weer worden gevierd. De samenspraak zal worden ingestudeerd. Pge. Too Janssen hield een inleiding over „Tekorten in de gezinnen der werklozen", in verband met het inventarisonderzoek van onze Bond. Veel vrouwen namen een lijst mee. Ieder begreep de grote ernst van de zaak.

Pgen. Tine Mengering en Betsy Rubens werden aangewezen om namens de club zitting te nemen in het Zonnestraal-collecte-comité.

Het was een mooie avond en de voorzitster vertolkte aan het slot dan ook aller gevoelens, toen zij sprak van dankbaarheid dit samen te mogen beleven. RIEK O. v. A.

HILLEGDIJK—NW. VENNEP . Onze club kwam 17 September voor 't eerst na de vacantie weer in huish. vergadering bijeen. De voorzitster opende de vergadering met een inleiding over de toestanden in Spanje en Duitsland. Besloten werd proefnummers van „De Prol. Vrouw" aan te vragen. De Plannummers zijn vlot verkocht, jammer dat we er niet meer hadden. Tot slot werden de Plan-liederen gezongen.

L. V.—T.

HILVERSUM. De wens, waarmee we ons vorig clubbericht eindigden, is (je mag nooit helemaal tevreden zijn) heel aardig in vervulling gegaan Was de inzet van onze winteractie goed, de voortzetting was inderdaad beter. Heel wat leden en lezeressen van de Pr. Vr. waren 24 Septembei naar de bijeenkomst in „Ons Gebouw" getogen

Eerst werd een film vertoond van de Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting. Op aantrekkelijke, bevattelijke wijze vertelde deze film

DAADLOZE

Gij, stille molen, steil gerugd,

hoog-uit boven de hopen huizen, een blind oog aan de blauwe lucht, de wieken een vervaarlijk kruisen.

Uw stomme taal is een verguizen van motorronk en rappe vlucht rondom, alleen verleden's suizen ademt gij in de ze fier zucht...

Zo staat daadloze mens, verwezen hij wendt zich af van al rumoeren midden het felle tijden-roeren,

vragend om vreugden van 't voordezen, en eveneens u, molen, gaan aan hem voorbij de vrachten graan!

MARIE GÖTZE—ROETMAN. Herplaatst wegens misstelling.

van de cursussen, die bovengen, commissie organiseert. Laten we hopen, dat er bij de bezoeksters voldoende belangstelling is gewekt voor dit bij uitstek nuttige werk.

Na de pauze kreeg onze pge. Mien Kist het woord om de October-actie in te luiden. Nu, ze heeft die actie op waardige wijze ingeluid. Na haar enthousiast betoog, waarin ze o.a. de ge schiedenis van de Pr. Vr. memoreerde (je mag toch wel iets weten van de krant, waarmee je zo iedere week op stap gaat) meldden zich om te beginnen 20 werksters aan. Zij werden diezelfde avond nog van adressen en kranten voorzien. Een korte bespreking, gewijd aan de komende vrouwendag, besloot deze zo fijn geslaagde bijeenkomst, waarvan als directe winst te noteren valt: 2 nieuwe leden en 2 nieuwe lezeressen op „De Prol. Vr " Om van de winst in de komende dagen maar niet te spreken!

R. E. PL.—v. D

HOOGEZAND. We waren Donderdag 17 Sept. in huishoudelijke vergadering bijeen. Nu het landwerk bijna afgelopen is, hopen we ook de andere vrouwen weer op de vergadering te zien. Besloten is om proefnummers van de Prol. Vrouw te laten komen. Enige vrouwen gaven zich hiervoor op en anderen kunnen dit nog doen bij het bestuur. Onze Vrouwendag zal gehouden worden begin van November. „Buurpraatje" zal door enige leden worden weergegeven. Verder muziek en spreekster. Mevrouw Aarsen hield voor ons een inleiding over de inventarislijsten van „het Plan". 15 lijsten hebben we geplaatst. We hebben 50 kranten van het Plan-nummer van de „Prol. Vrouw" verkocht. 't Was een goed vergadering. B. B.—K.

HOOGKARSPEL. Op 17 Sept. hield de club weer een h.h. verg. Alle leden waren aanwezig. Twintig Plan-nummers zijn verkocht. Er zullen 40 proefadressen aangevraagd worden van de „P. V.". Wij houden geen Vrouwendag, maar sluiten ons aan bij Enkhuizen. In October beginnen wij weer met onze leesavond en zal mevr. Binnerts te Enkhuizen weer als leidster worden gevraagd. Tenslotte werd besloten om van deze week af te beginnen -.te sparen voor het uitstapje. R. S. G.

HOORN. Op Woensdag 23 September vergaderde de club huish. Aanwezig waren 38 leden. Pge. D. Belie is benoemd tot penningm. Vrijdag gaat de 3de groep vrouwen van onze club naar het P.E.N.-gebouw, zodat dan aan deze excursie 90 vrouwen hebben deelgenomen. In samenwerking met het I.v.A.O. wordt in Oct. een lezing gehouden door mevr. dr. Winkler over kinderziekten. Voor de Oct.-actie Pr. Vr. gaven zich een 12-tal werksters op. Ook werden regelingen getroffen voor de te houden vrouwendag. Uit het verslag van het kinderuitstapje bleek, dat 243 kinderen zijn mee geweest. In de Sint Nicolaascommissie werden benoemd pg. Van de Zei en pg. Drijver. c. E. D.—v. H

KAMPEN. Dinsdag 15 September hielden wij onze eerste h.h. verg. na de zomervacantie, die goed bezocht was. Er werd besloten om in Octo¬

ber weer te werken met proefnummers van de Prol. Vrouw. Voor de aanstaande vrouwendag, die gehouden zal worden op 26 November, zal een spreekster aangevraagd worden. De toneelvereniging „Ontwikkeling" zal gevraagd worden om voor deze gelegenheid een toneelstukje op te voeren. Verder werd er voorgelezen door pg. Van Dijk Daarna stelde de voorzitster voor om over drie weken jaarvergadering te houden.

A. M B.—V.

KOOG-ZAANDIJK. Huishoudelijke vergadering 24 Sept. in 't Eigen Gebouw. Aanwezig 23 leden, waaronder drie nieuwe. Allereerst inleiding van pge. Scholten—Hoefman uit Zaandam over het inventaris-onderzoek. Bijna alle 15 lijsten worden direct geplaatst. Daarna bespreking leesclub. Pge. v. d. Made—Balder zal deze weer leiden. De eerste bijeenkomst 5 Nov. bij pge. Bouhuis, 's middags om half drie. De Octoberactie wordt geregeld. De lijstjes met proefadressen zullen onder de leden worden verdeeld. 'De Vrouwendag wordt gehouden 26 Nov. Spreekster wordt aangevraagd. Verder werd besproken een excursie naar de P.E.N. te Bloemendaal. We zullen als datum aanvragen 13 Oct. Leden, die niet op de vergadering aanwezig waren, gelieve zich hiervoor aan te melden bij pge. Korver te Zaandijk en bij pge. Oosterhoorn te Koog a. d. Zaan. De kosten zullen vermoedelijk niet meer dan ƒ0.50 bedragen.

G. K.—De W.

LEEUWARDEN. De club hield een uitstekend bezochte h.h.-vergadering in „Ons Gebouw". Ofschoon de club enige maanden niet bijeen is geweest, is er toch veel werk verricht. O.a. werden 1000 brochures verkocht „De Vrouw voor het Plan" en 300 extra-nummers van „de Proletarische Vrouw". Tevens verleenden leden medewerking aan de opvoering van het spel „De mensheid roept". Het winterwerk wordt ingezet met een actie voor „de Proletarische Vrouw". Er zijn een 500-tal proefadressen verzameld. Om het resultaat zo groot mogelijk te doen zijn, hoopt het bestuur ofc> veler medewerking te kunnen rekenen. De Vrouwendag is vastgesteld op 24 Nov. a.s. in de Harmonie. Reeds kon worden medegedeeld, dat als spr. voor die avond zal optreden mevr. Toornstra— de Hondt, terwijl verder A.J.C. en Sportclub hun medewerking hebben toegezegd. Namens de vrouwen, die deze zomer hebben deelgenomen aan de Planweek voor vrouwen van werklozen op de Born, bracht pg.e v. d. Heide een verslag uit. Hierna hield pg.e Toornstra een inleiding over het inventaris-onderzoek. Deze inleiding had tevens tot gevolg, dat alle aanwezigen opnieuw overtuigd zijn van het grote belang voor het ganse volk v.an de doorvoering van het Plan van de Arbeid.. G. de J. H.

MENALDUM. 24 September hielden wij onze huishoudelijke vergadering met 14 leden, 5 gasten. Eén nieuw lid konden we weer inschrijven. Pge. Schaapsma—Brouwer is nu tot onze leidster benoemd. Eerst werd door haar een inleiding gehouden over het inventaris-onderzoek. Daarna werden de vragen nagegaan die op de lijsten stonden. Tien lijsten werden uitgereikt. Voor de October-actie hebben we proefnummers van de Prol. Vrouw besteld. Twee vaste lezeressen konden we al vast inschrijven. Er werd besloten weer om de veertien dagen bijeen te komen. Tot slot werd nog een hoofdstuk uit „Jelle, van Sipke Froukje" voorgelezen.

J. W.—D.

MIDDELBURG. Wij hielden Dinsdag 22 Sept. onze eerste huishoudelijke vergadering na dé vacantie. Eerst werd de propaganda geregeld voor de Prol. Vrouw. Er gaven zich verschillende vrouwen op om daaraan te helpen. Daarna werd de Vrouwendag besproken. Wij zullen trachten een toneelstukje op te voeren. De leesclub begint ook weer en wel op 1 Oct. ten huize -van pg. Wagenveld, Wal B 43. Er kunnen zich nog enkele vrouwen aanmelden. De kinderbibliotheek zal ook weer op 6 Oct. beginnen. Daarna bracht pg. Maartense verslag uit van de studieweek op De Born. Verschillende foto's lieten de vrguwen zien, hoe ons eigen vacantiehuis er uitziet. Hierna sloot de voorzitster onder dank de vergadering. M. P. M.—W.

OLDEBORN. 23 September kwam onze club in h.h. verg. bijeen. Aanwezig waren 10 leden.