31STE JAARGANG - No. 1101

14 OCTOBER 193<F

Weekblad van de Bond van Soc.Dem. Vrouwen-Propaganda-c'ubs in Nederland onder redactie van C. Pothuis-Smit ———

Redactie-adres: Margriete van Clevelaan 13, Amsterdam-Zuid — Administratie-adres: Hekelveld 15, Amsterdam Telefoon 32600, Postgiro 21876 - Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal - Losse nummers 4 cent per stuk

Men waarschuwt voor het communisme Maar het is fascisme, dat dreigt

Het spook van Spanje

Er zijn nog altijd mensen, die bang voor spoken zijn.

Zij zien ze, waar een ander niets kan onderscheiden.

Zij laten zich wijsmaken, dat er toch wel ergens een spook ronddwaalt, dat 't speciaal op hen voorzien heeft.

Zo is 't ook met het spook, dat ik nu bedoel: het spook van Spanje.

Dat spook is opzettelijk uitgevonden, gefabriceerd, om de mensen schrik aan te jagen. Net zoals stoute jongens doen, die met een wit laken over hun hoofd spookje gaan spelen om hun zusjes te verschrikken.

Zij hebben immers zulke bangelijke, zulke vreesachtige zusjes! En met zo'n spelletje hebben zij bovendien zelf extra-plezier.

Maar, vergelijkingen terzij gesteld; wij willen immers de ernst van deze vooropgezette spookgeschiedenis in het licht stellen.

Wat is er met Spanje op het ogenblik?

Spanje heeft een regering, wettig tot stand gekomen na regelmatige verkiezingen, waarbij geen bedrieglijke trucjes waren gebruikt.

Toen is er een opstand gekomen van mensen, die de uitslag der verkiezingen anders gewild hadden. Deze opstandelingen gingen dus tegen de wettige regering in.

Tegen het wettig gezag!

Over al de afschuwelijkheden die daarna gebeurd zijn en nog gebeuren in die strijd met de rebellen (opstandeli gen) tegen de wettig gekozen regering, spreken wij op dit ogenblik niet.

Wij vestigen hier alleen de aandacht op de warme liefde, die alle regeringen

heten te bezitten voor het wettig gezag. Denkt u maar aan die zaak van „De Zeven Provinciën", dat schip in Indië, dat door de inlandse bemanning zonder bloedvergieten de haven uitliep, terwijl

Helemaal niet.

Hier is de onderscheiding van wettig en onwettig weggevallen.

De liefde voor het wettig gezag wordt in de steek gelaten, men spreekt en schrijft van witten en roden, niet van opstandelingen tegen de wettige regering.

Het spook werd nu in elkaar gezet.

De wettige regering is eigenlijk com-

de commanderende officieren aan land waren. Zij deden dit — zeker onjuist, maar ook naïef, goedgelovig, niet-begrijpend — als een protest tegen een onrechtmatige loonkorting. Maar wat heeft toen niet iedereen met de regering moord en brand geroepen over deze rebellie. In de grond geboord moesten ze — weinu een regeringsbom heeft werkelijk veel doden en gewonden op het schip gemaakt.

En men was opgelucht.

Spreekt men nu bij Spanje ook zo?

De fascistische grijphand in Spanje

munistisch, heet het.

Wie haar steunt, wil het Russische bolsjewisme.

Katholieken, denkt er aan, socialisten zijn niet te vertrouwen, zij spelen handjeplak met de communisten.

Als zij de baas zijn, wordt de kerk vervolgd, de godloosheid ingevoerd, dan krijgen wij de Russische dictatuur.

Spook van Spanje, doe je plicht!

Houd de mensen, ook de mensen in Nederland, voor, dat zij nooit of te nimmer met sociaal-democraten moeten