31STE JAARGANC - No. 1110

16 DECEMBER 1936

De Proletarische*

Vrouw

Weekblad van de Bond van Soc.Dem. Vrouwen-Propaganda-clubs in Nederland onder redactie van C. Pothuis-Smit —

Redactie-adres: Margriete van Clevelaan 13, Amsterdam-Zuid. Teleroon Amstelveen 2193 - Administratie-adres: Hekelveld 15, Amsterdam — Telefoon 32600, Postgiro 21876 — Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal — Losse nummers 4 cent per stuk

DE VERGISSING

Het gaat „om de gezuiverde wederopstanding van het waarachtige katholicisme in de harten"

Het blad „De Katholieke Vrouw" vergist zich.

Het meent, dat de burgeroorlog in Spanje gevoerd wordt voor het geloof aan God.

Het meent, dat hier een christenvolk is opgestaan, om

de godsdienst te redden, niet alleen voor eigen land en volk, maar misschien voor heel Europa. Zo schrijft de redactie in het no. van 21 November 1.1., waarin zij — natuurlijk volkomen oprecht? — een jongen verheerlijkt, die in de burgeroorlog zijn leven gaf „voor de vlag der Moederkerk".

Dit is een vergissing.

Het is dezelfde vergissing als de fascistische propagandisten, die beweren, dat de strijd in Spanje tegen het communisme gaat.

Zeker, — er zijn communisten, een enkele foto met communistische symbolen werd gretig door allerlei bladen overgenomen.

Maar de communisten hebben toch deze strijd niet ontketend.

De wettig gekozen Spaanse regering was toch niet communistisch.

En gelooft de redactie van „De Katholieke Vrouw", dat het aanbevelenswaardig is om zich tegen het wettig gezag te verzetten?

Gelooft de redactie van „De Katholieke Vrouw", dat

de door haar verheerlijkte opstandelingen, die samen met de Mohammedaanse Moren dat wettig gezag bevechten, een hechter, een meer innerlijk katholicisme aan Spanje zullen brengen?

SPANJE

Weet de redactie van „De Katholieke Vrouw" niet, dat zeer vele Spaanse priesters altijd naast de meest conservatieve militaristische partij hebben gestaan en dat het arme volk het slachtoffer was? Kent de redactie van .,De Katholieke Vrouw" niet de grote schuld tegenover de godsdienst, die deze priesters op zich hebben geladen?

Neen, niet alle priesters!

Lazen wij niet onlangs in het waardevolle boekje van Jef Last „Brieven uit Spanje") (de schrijver maakte en maakt alles persoonlijk mee), de volgende uit¬

lating van een diepgelovige katholiek, n.1. Bergamin, een bekend philosoof en schrijver:

„Het gaat niet om het openen of sluiten der kerken, maar om de gezuiverde wederopstanding van het waarachtige katholicisme in de harten."

En is 't niet ondenkbaar —• ook dit zijn wij volkomen en zonder enige reserve met den schrijver van dat boekje eens — is het niet ondenkbaar, dat mitrailleurs, tanks en bommenwerpers ooit voor de Kerk het menselijk hart heroveren zullen.

Diezelfde katholieke schrijver Bergamin zeide, dat het geen toeval was, dat de apostelen van Christus arbeiders waren en geen generaals ais Mola. En de conclusie is, dat wanneer de diepste waarden van het katholicisme, zoals die gevonden worden bij Franciscus van Assisië, nog ooit een v/ederopstanding in het Spaanse volk beloven, zij dat niet zullen danken aan Mola's beulshanden, maar aan kleine Baskische dorpsgeestelijken, die de zijde deiarbeiders kozen...

Weet de redactie van „De