Het oordeel van lezeressen

over het plan-Romme

Verkrachting van de mensenrechten

De voorgestelde gezinsbescherming is onvoldoende

Als de minister ae uithuizigheid der gehuwde vrouwen werkelijk afdoende wil beschermen, moet hij alle getrouwde vrouwen verbieden het huis te verlaten. Andere gezinsleden kunnen best de boodschappen doen.

Hoe ik me dat indenk, vraagt u. de uitvoering van het verbod voor de vrouwen om het huis te verlaten? Nou doodeenvoudig Door de politie. Die is toch bij de weg Die kan er passant ook wel even de dancings en bioscopen doorzoeken naar overtreedsters. Zoiets, als ook met onze schoolplichtige jeugd gebeurt, als die tijdens de schooluren op straat rondzwalkt. Dan is het gezin pas goed beschermd tegen uithuizig' heid...

Kortenhoef. J. G. B.—D.

De vrouwen met minder dan ƒ 25.inkomen moeten juist thuis blijven

Mijns inziens vind ik het fout om diegenen die onder de f 25 inkomen hebben uit hun huisgezin te laten gaan Want juist dat heb ik bij ondervinding toen mijn man werkloos was dat je dan zo alles bij n<oet houden van kleding en huisraad en ook het beddegoed dat er nog is dal ei dan heus geen tijd over schiet om nog bij een ander wat te verdienen. Want de kinderen komen als Vader werkloos is. of weinig verdiend wordt, veel te kort. Maar nu moet de minister dan juist die moeders thuis laten want of het volgens „natuurlijk bestel" is, zoals ze zeggen, of niet, die moeders ki^nnen met het oog op de opvoeding beslist niet er uit. En de goed betaalden moet hij hun gang laten gaan, want die kunnen een behoorlijke hulp in de huishouding nemen.

Dus de vrouwen goed inlichten!

Krimpen a/d Lek. A B. v. D.

Vete kinderen zullen niet verder kunnen leren

Het pijnlijke is' alleen, omdat de vrouw „vrouw" is, moet zij er uit. Zij mag niet, zoals de man, haar werk zelf kiezen Zij moet aan vreemden uitleggen, wat er ingebracht wordt Vaak steunt ze daarvan be hoeftige ouders, zusters, of heeft zelf een ziekelijk kind, of -wat ook. Maar al was dit niet het geval, moet dan een ander uitmaken, of het gezin wordt vencaarloosd?

Zal de vrouw gewillig terug gaan. nadat haar werk, dat ze toch met liefde deed, haar ontnomen is? Zal het gezin er bij winnen? Het wordt, nu ploeteren en zorgen, om rond te komen. De man verdient ruim f25. Wal zullen hun kinderen worden? De oudste jongen heeft een goed verstand, maar als ze die laten studeren moeten ze het ook de anderen laten doen. Geen beginnen aan! Het meisje? Er is maar één keus. Zij kan ook goed leren, is flink, maar iets worden? „Kind, als je trouwt, is alles gedaan".

Dus? Het meisje zoekt een dienstje. terwijl ze liever iets anders had gewild. Zal haar mevrouw daarbij winnen? En zijzelf? Molenend (Fr.) E. O

Hoe 't moet zijn

Hedendaagse loonstandaard moet zijn: Vrijgezel f 25 p.w ; echtparen f 35 p.w. en echtparen met kinderen f 40 p.w.

Absoluut geen weelde!

Amsterdam H C. Sch. P.

Het meest elementaire recht, dat van zelfbeschikking, wordt aan de gehuwde viouwen ontnomen.

En deze verkrachting van de mensenrechten geschiedt onder de mom van „de bescherming" van het gezin. Nergens echter vinden ivij een motief voor het feit, dat deze „bescherming" ophoudt bij de arbeidersvrouw, die haar eigen gezin in de stak moet laten, om in andere huizen, ivaar men de middelen heeft, haar werkkracht te be talen, dezelfde arbeid te verrichten. Is er schreeuwender onrecht denkbaar?

Maar ook onjuist tegenover de gemeenschap! Want piet dit wetsontwerp verzaakt de minister het grondleggende principe der economie, het streven, met de minste krachtsinspanning het grootst mogelijke nut 1e bereiken. Want indien men de vrouw, die b.v bij uitstek geschikt is, om grote schoolklassen te leiden, dwingt zich te wijden aan een huishouding, waarvoor ten enenmale niet geschikt is, dan berooft men de gemeenschap dubbel. En nergens is het zo schadelijk als op het terrein der schoolopvoeding, waarbii juist de getrouwde vrouw en die vrouw, die zelf moeder is zoveel goeds aan de kinderen heeft te geven Naarden. A. A.—F.

Het dubbele inkomen

Dat men dus wordt achtergesteld of als minderwaardige beschouwd van den man! Behoudt men beneden een bepau.d inkomen wel vrijheid van werken, dan zal de huisindustrie en het sjouwen met vuiie wassen in te kleine ruimte enz. enorm toenemen

Naar mijn ervaring is dat op dit punt nog erg veel verkeerd begrip heerst. Niet alleen onder de mannen, ook en juist heel erg onder de vrouwen Men behoeft maar eren dit punt aan te roeren b.v. op een clubvergadering, of men bemerkt dat de vroudeze „weg terug" niet ernstig aanvoelen. Men staart zich blind op het dubbele inkomen en ziet er een der oorzaken van de werkloosheid in

Soms is het ook wat jalouzie In elk geval staan de meeste vrouwen, nog lang niet afkerig genoeg tegenover dit wetsontwerp. Hoek van Holland. C. E' R. v K.

WAT MEN AL ZO BELEEFT/

Ik heb 't nu niet beleefd, maar tijdens de oorlog in Duitsland. Maar op 't ogenblik met dit ontwerp-Romme over de gehuwde vrouw, die niet werken mag, beleef ik het als 't ware nog eens.

Zeker, men kan het hele geval als dwaas doorzetten — van principes — beschouwen, maar zodra er weer een oorlog komt, dan wordt het een eer voor de gehuwde als voor de ongehuwde vrouw om voor het „vaderland" te mogen werken.

Nog steeds zie ik het beeld voor ogen van een vrouw van 45 jaar.

Ze werkte met ons in een munitiefabriek in Duitsland tussen 1915—1918.

4b jaar was ze, haar oudste zoon was gevallen op het „Veld van Eer". Haar tweede was aan het front.

Veertien dagen voor dat haar zevende kindje geboren werd, bleef ze weg. Ze was nog al lang en met die kleren, die wij droegen viel het niet op, ziet u.

Vier weken na de bevalling was ze weer present. Wat werd die bleke vrouw geprezen om haar flinkheid. Jammer alleen, dat het een meisje was!

En nu dit... vreselijk!

Bijdragen voor deze rubriek te richten aan de redactie.