zonder dat de andere bagage van koffertje of rugzak er hinder van zal hebben. Tegenwoordig bespaar ik me de moeite om katoen en hospitaallinnen op elkaar te naaien of te plakken en neem ik als materiaal... zo'n modern gummischortje, dat aan de ene zijde een gummikant, aan de andere zijde een stofkant heeft! Het model waarvan u de tekening ziet, maakte ik uit een gebloemd schortje van 38 cent.

1. Daaruit knip ik een rechthoek van 69 X 27 cm. Zo nodig kan men bij gebruik van een klein schortje de lengte van 69 cm. toch bereiken door het onderste deel met een stuk van het los aangestikte boveneind te verlengen. De korte zijden van de lap worden omgeboord met een was- en kleurecht bandj e.

Nu begint het eigenlijke werk. Met een stukje krijt en een centimeter zetten we op de gummikant een verdeling uit volgens de maten van onderstaande tekening.

2. Van de overgebleven stukjes knipt men een lapje van 7 X 27 cm. Ook dit lapje wordt aan één lengtekant omgeboord. Nu nog een lapje van 12 X 12 cm. en een van 10 X *2 cm. en beide weer omboorden aan een kant van 12 cm.

3. Neem de grote lap, leg de gummi¬

zijde met de tekening boven en vouw het linkervak langs de lijn A—B om, zodat beide gummikanten op elkander liggen, doe hetzelfde met het rechtervak.

4. Het lapje van 7 X 27 cm. wordt dan met de niet-geboorde zijde vastgestikt op de aangegeven lijn C—D.

5. Het lapje van 12 X 12 cm. wordt met een plooitje voor de ruimte vastgestikt langs de niet-geboorde kant op de lijn E—G, en het lapje van 10 X 12 cm. op soortgelijke wijze op de lijn F—H. De ruimte van de plooi laat men afhangen van de gevraagde bergruimte: zeepdoos, scheerétui, nagelborstel of haarborstel, enz. Nu de vier korte zijden vaststikken.

6. Daarna wordt het hele étui omgeboord, waarmede tevens alle zakjes worden vastgestikt aan de buitenzijde.

7. Nu nog twee bandjes aanstikken van 40 cm., en het reis-étui kan gepakt worden! (Uit „De Verbruiker").

E 10 G

12 B

7 O 1 F 10 Hl

„Kerk van Christus, Verbreek uw Rust!"

„Wanneer de Priesters zwijgen is het de plicht der leken om te spreken"

H. GREGORIUS

Onder bovenstaande titel en met bovenstaand motto heeft onze katholieke medewerkster, mevrouw B. Buising— van Besouw een brochure geschreven.

Hoewel gelovig katholieke, wijst zij in haar „Woord vooraf" toch elk misverstand af, als zou zij zich tegenover de Katholieke Kerk plaatsen. Zij herinnert aan de uitspraak van den H. Gregorius en zegt dan, dat „het toch niet in de geest van Christus kan zijn om te zwijgen, als de geestelijke overheid niet op de bres staat voor het nakomen van de wetten van het Evangelie, ook en juist inzake bewapening, oorlog en oorlogsvoorbereiding ..

In het geschrift zelf gaat de schrijfster uit van een der Zaterdagavondtoespraken voor de K.R.O., nl. die waarin pater Henri de Greeve o.a. zeide: „De katholieke Kerk imponeert door de

oneindige rust, waarmede zij haar weg vervolgt".

En het is deze rust, waartegen zij opkomt. De rustige onverstoorbare rust, waarmede de katholieke kerk voortging met haar godsdienstoefeningen, predicaties, stille omgangen en congressen zonder zich te bemoeien met de duivelse misdaden, die mensen tegenover mensen pleegden in de laatste jaren.

„Zelfs voor de aanvalsoorlog, concreet door Paus en Kerk veroordeeld, ontvingen de bedrijvers er van de priesterlijke zegen. (Bedoeld wordt Italië en Abessinië). De brandende onrust, die toen over de Kerk van Christus had moeten komen, bleef uit. Met het grootste gemak tachtte men de baatzuchtige doeleinden te heiligen."

In deze geest gaat de brochure verder.

De schrijfster gewaagt van de duizenden en duizenden harten, die verteerd door brandende onrust, angstig vroegen, of eindelijk de kerk de oneindige rust, waarmede zij haar weg vervolgt, nu niet zou verbreken. Want een positieve veroordeling is er niet, al spreekt de Paus van het leed, dat het wereldgebeuren hem veroorzaakt.

„En de katholieke kerk volhardde zelfs in haar oneindige'rust toen niet alleen van

uit Duitsland, maar ook van uit Italië, van uit Rome — het hart der Christenheid — fascistische bommenwerpers te hulp snelden om de Spaanse geestverwanten in hun vernielingswerken en terreur bij te staan."

Het geschrift is een aanklacht, een felle aanklacht tegen de katholieke kerk, die bij het fascisme, die bij alle machtswellust, rustig blijft De schrijfster eindigt dan ook met de uitroep: „Kerk van Christus verbreek uw rust, opdat de glans van Zijn Koninkrijk weer over de aarde strale!"

Daarna is een scherp-gesteld gedichtje opgenomen, ook van mevr. Buising—Besouw.

Wij laten dit hier volgen.

NA DE OVERWINNING.

Wanneer Madrid zal zijn gevallen, zal ik een Mis tot dankbaarheid laten opdragen, — aldus Generaal Franco.

Als heel Madrid is platgeschoten en ieder huis gebombardeerd,

als geen der rode volksgenoten,

zich tegen „witten" nog verweert;

Wanneer de orde is verworden tot chaos van verschrikkingsoord,

door Franco's nationale horden, vertrapt, vernield en uitgemoord;

Als door het fluiten der granaten de waanzinlach heeft uitgegild,

en uit de puinen in de straten het laatst gekerm zal zijn verstild,

Als al de schuldeloze kleinen van huis en hof verdreven zijn, — dan houden Franco en de zijnen in vreugderoes, het groot festijn.

Dan wordt bij kaarslicht zang en bloe-

[men

een Mis tot dankbaarheid gewijd, dan zullen zij God's goedheid roemen, die hun triumftocht heeft geleid.

Dan zullen zij te zamen knielen bij wierookwolk voor 't hoogaltaar, en bidden voor wie strijdend vielen om 't Bolsjewistische gevaar.

Dank, lof en eer den Heer der Heren, die richtte mitrailleur en bom,

en alles deed in winst verkeren,

tot heil van Spanje's Christendom!

B. B.-v. B.

De brochure is te verkrijgen voor 10 ct. bij de Uitgeverij „De Ploeger", Singel 265, Amsterdam C., telefoon 30574.

Kinderledikantje

Welke partijgenote wil een vrouw van een partijgenoot, zes jaar werkloos zijnde, aan een ledikant je helpen, aangezien deze vrouw een baby verwacht.

Met kameraadsch. groeten, P. GROEN. Vaalrivierstraat 2, 2e étage.

Amsterdam.