IO en II Augustus

Woensdag 10 en Donderdag 11 Augustus hebben 21 clubleden, w.o. drie leden uit Callantsoog en twee oud-leden, een tweedaags-uitstapje naar „De Born" gemaakt. We vertrokken 's morgens om zeven uur per autobus uit Den Helder. De bedrijfsleider van de Coöperatie had gezorgd voor een heerlijke tractatie tijdens de reis, hetgeen bij de vrouwen zeer in de smaak viel. Het werd een mooie, zonnige dag en na een voorspoedige reis kwamen wij omstreeks kwart vöör twaalf aan op „De Born", waar ons een hartelijk welkom werd toegeroepen door de pgen Heroma en Waslander. Buiten in de tuin wachtte ons de koffie, waarvan we genoten in de heerlijk rustige omgeving. Hierna mocht ieder haar kamer opzoeken en eens rondkijken in ons zonnig Lustoord, totdat om één uur de bel ons aan tafel riep voor de warme maaltijd. Wij voelden ons spoedig thuis en genoten van de heerlijke wandelingen, de gemeenschappelijke zang, spel en sport. Met grote aandacht is geluisterd naar het voorlezen en de boeiende inleiding van pge. Heroma over het boek: Brood en Wijn". Allen waren diep ontroerd na het afscheidswoord en het slotkoor. Na een hartelijk afscheid en onder het luiden van de bel zochten we onze bus weer op, voor de terugreis. Te Zaandam hebben we de reis onderbroken om in „Ons Huis", als gasten van pg. Holsderver, bij een heerlijk kop koffie de meegekregen boterham te eten. Met gemeenschappelijke zang verlieten we „Ons Huis" om de terugreis voort te zetten. Omstreeks half twaalf waren we thuis. Het waren heerlijke dagen, die ons heel lang zullen heugen!

H. J. v. d. V.—O.

Den Helder.

* ♦ #

Scholings-bijeenkomst voor bestuursters 13-19 Augustus

Met zeventien vrouwen uit 13 verschillende plaatsen hebben wij een prettige en kameraadschappelijke week doorgebracht op „De Born" Wat zagen verschillenden van ons er tegen op en wat is alles meegevallen: het leiden van een vergadering, de kringbesprekingen, kasboek maken, brieven schrijven, voorlezen enz. Daar tussen door kregen wij onze muziek-, zang- en spelavonden, onze wandelingen, en één keer zelfs moesten wij ons maal zoeken (paddestoelen).

Maar dit alles werd je door de goede en prettige leiding tot een waar genot gemaakt.

In kan dan ook namens alls deelneemsters beloven, dat het geleerde door hen in practijk zal worden gebracht, ieder in haar plaats en op haar wijze, in het belang van onze beweging.

Schiedam.

C. HARTKOORN—GROOS. * * *

22-27 Augustus

Van 22 Augustus tot 27 Augustus is op De Born een internaat gehouden voor vrouwen van werklozen of van hen die daarmede gelijk staan. In hoofdzaak voor hen, die als sub-agentesse van de Prol. Vrouw of anderszins, met onze krant werken. De Arbeiders Levensverzekering „De Centrale" had het mogelijk gemaakt deze week te houden. Het bondsbestuur was gaarne bereid deze week te organiseren.

Zo kwamen dan Maandagmiddag een 36-tal vrouwen uit alle delen van ons land op „De Born" aan. Zowel Delfzijl als Vlissingen waren vertegenwoordigd. Degenen die er nog nooit waren geweest vol verwachting hoe het zijn zou, de anderen die er al eerder geweest waren vol blijdschap om eens een hele week daar te kunnen blijven. Spoedig zaten wij aan de dis en heette pge. T. Heroma —Meilink ons welkom en ze wenste ons een prettige week toe. Nu deze wens is wel in vervulling gegaan. Eerst waren we nog wat onwennig maar spoedig was dat verdwenen. Wij hadden dagen van kameraadschap, zo fijn, dat die ons weer kracht gaf de arbeid voor onze krant met nog meer liefde te doen.

Het spreekt wel vanzelf, waar deze vrouwen het meest voor de Prol. Vrouw werkten, dit een onderwerp was, waar wij nog wel eens een uurtje aan besteedden. Wij leerden hier van elkander en uit elkanders ervaring weer heel wat.

Het was niet het enige, dat werd besproken. Onze nieuwe propagandiste van de Prol. Vrouw, pge. G. de Jong, was ook aanwezig; zij hield een inleiding over het prachtige boek van Madam Curie, een boek dat de moeite waard is om gelezen te worden. Onze Bondssecretaresse hield een inleiding over de Vrouwenbeweging en las 's avonds voor gedeelten uit de Opstandigen van mevr. Ammers—Kühler waaruit wij konden horen hoe het vrouwenleven was veranderd. Als altijd was dit ook zeer duidelijk en boeiend. De voorzitter van het Instituut pg. H. Brugmans hield een inleiding over het boek van Maurits Dekker: Oranje. Velen zullen ook van deze inleiding, die niet al te gemakkelijk was, hebben genoten. Meen nu niet, dat wij enkel maar hebben geluisterd naar inleidingen en de bespreking van de krant. Neen er is van heel wat meer genoten. In de eerste plaats de heerlijke muziekmiddag van mevr. Polak—de Meyer uit Amsterdam. Wat hebben wij genoten van haar muziek en uitlegging daar¬

van. En wat zongen al deze vrouwen met een -ijver de nieuwe canon als waren er geen zorgen. Dit was voor u een beloning voor de moeite om van Amsterdam naar De Born te komen. En dan 's morgens onze gymnastiek onder leiding van pge. Jonkmans. De sierlijke figuren die er gemaakt zijn bij de gramofoon een lust om te zien. Mooie wandelingen, spelen met de ringen, spelletjes in de huiskamer, zingen van onze mooie liederen. En de Vrijdagavond bij het haardvuur allemaal gebeurtenissen die ons allen heel veel hebben gegeven.

Wanneer ik dan nu mijn praatje over onze week ga besluiten, dan zijn er nog een paar mensen op „De Born" die wij grote dank verschuldigd zijn en dat is de huishoudstaf n.1. pge. v. d. Bogert en Berkhout die zorgden dat onze maaltijden altijd even lekker en smakelijk waren. En laten wij begrijpen dat dit voor deze vrouwen wier leven een voortdurend zorgen is om hun gezin van het nodige te voorzien, en waarbij zij altijd op de laatste plaats komen, niet het minst belangrijke was. Dat ook zij nu eens maar konden eten zo veel zij behoefden. Het is van het Bondsbestuur goed gezien deze vrouwen wier leven moeilijk is, en wier werk voor onze krant dikwijls zwaar en weinig lonend lijkt, een week van ontspanning te geven. Wij willen hierbij nogmaals aan allen dank zeggen die ons deze genotvolle week hebben bezorgd. En ook hieruit blijkt dat het woord Arbeiders-levensverzekering niet enkel een woord is maar dat deze verzekering met de daad toont de Arbeidersbeweging te steunen.

Amersfoort. Hendrien Lodder.

De Sterken voor de Zwakken

In deze tijd van verheerlijking der sterken, die naar het sommigen schijnt, de enig belangrijke mensen zijn, willen wij uw aandacht vragen voor de zwakken.

Weten de vrouwen wel, dat op Zaterdag, 17 September de Amsterdamse dag van „Zonnestraal" is? Velen weten het. Velen meldden zich reeds om die dag te collecteren, een halve of een hele dag, naar eigen wens.

Maar meerderen zijn nodig.

Wat „Zonnestraal" betekent, wat „Zonnestraal" doet? Ieder weet dat.

Hulp voor de collectedag is nodig, clubleden.

Gij brengt een heldere zonnestraal in veler leven als u zich beschikbaar stelt.

Meldt u, liefst zeer spoedig, aan bij het bureau „Zonnestraal", Stadhouderskade 153, of bij ondergetekende, J. M. Coenenstraat 20.

DORA DE JONG.