indruk, dien zij maakte. Helder was haar betoog, weloverwogen haar repliek, geestig en slagvaardig betoonde zij in debat. Haar ernstig gezicht kon plots oplichten in vroolijkheid en haar oogen weerspiegelden als een flits de humor van haar geest, leder, die met haar in contact kwam voelde de grootheid van haar wezen, de rust van haar ziel, de diepte van haar intelligentie. Die haar aan 't werk heeft gezien, weet dat zij de vrouw was, die de wereld tot het Vrouwenkiesrecht kon bekeeren. Voor haar wezen bezweek elk argument, dat tegen de zaak werd ingebracht. Zij was de opvolgster in Amerika van Susan Anthony, die tot Ver in de tachtig de leiding der V. K.->bweging in de Ver. Staten in handen had gehouden, en nu gerust die leiding overgaf, wetende dat Carrie Chapman Catt een waardige opvolgster en draagster harer idealen zou zijn.

En heel Amerika heeft ondervonden, wat het zeggen wil als een vrouw als zij iets wil.

Zij leidde er de vrouwen der meeste Staten tot overwinning.

Zij was medeoprichtster van den Internationalen Bond van Vrouwenkiesrecht in 1902.

Toen deze bond werd georganiseerd, waren er 5 landen met kiesrechtorganisaties. En we mogen er trots op zijn, dat Nederland één dier vijf was. Toen Mrs. Catt de leiding aan jongere handen overgaf, waren de vrouwen in twee en dertig landen georganiseerd en in acht en twintig landen hadden de vrouwen den strijd reeds gewonnen en het doel bereikt.

Mrs. Catt, een spreekster bij uitnemendheid, heeft haar stem doen hooren in bijna ale landen van de wereld. Alle Internationale Congressen heeft zij medegemaakt, de meeste gepresideerd.

Met Dr. Aletta Jacobs, onze eere-presidente, maakte zij een wereldreis om overal den stand en de mogelijkheden van

het Vrouwenkiesrecht te bestudeeren, de ontmoedigden te bemoedigen, de zwakken te steunen, de onervarenen voor te lichten en zelf ingelicht te worden over locale en landelijke toestanden, teneinde haar inzicht te verruimen. Herhaaldelijk was zij in ons land..

Voor de laatste maal zagen wij haar in November 1927, ter gelegenheid van de Studieconferentie voor Oorlog en Vrede

Mrs. Catt, en dat teekent haar, was speciaal voor dat congres, dat haar groote belangstelling had, overgekomen en bleef 4 dagen in Holland, om daarna weer naar Amerika terug te keeren. Zullen wij, die deze conferentie 'bijwoonden ooit den ontvangavond vergeten, waar zij liet woord voerde? Als een profetes stond zij daar, nobel in houding en gebaar, bezielend door den ernst en de warmte van 'haar woord. Er ging van deze bijna 70-jarige vrouw een ongewone kracht uit. Het was of een aureool haar omstraalde en in dien lichtkring zaten wij stil, eerbiedig luisterend naar deze aanklacht tegen de maatschappij, die den oorlogsgruwel gedoogde en wÜ wisten: dit woord kan niet versterven, het leeft in die het meedroegen naar buiten in de wereld en het zal er zijn zegenrijk werk doen.

En nu is zij zeventig jaar en zal in haar mooie landelijke woning haar gasten ontvangen, en een charmante gastvrouw zijn. Want deze eminente persoonlijkheid is een echt vrouwelijke vrouw, die naait en handwerkt en breit, en eigen japonnen en hoeden maakt, kippen verzorgt, planten kweekt, met liefde zoo'n beetje boerenbedrijf uitoefent.... in haar vrijen tijd. Want al heeft zij zich voor een groot deel uit het actieve strijdleven teruggetrokken, al de kracht van haar energie behoort thans aan de vredesbeweging, die zij tot haar laatsten adömtocht wil dienen en véél vrijen tijd heeft zij dus niet. Maar wij weten, van die haar in haar huis bezochten dat dezelfde bekoring die van haar uitgaat in haar maatschappelijk leven, haar huis maakt tot een gezellig centrum voor vrienden en geestverwanten. En dat is niet haar minste verdienste! Want hoe groot en schitterend de kwaliteiten mogen zijn die een vrouw beroemd maken, zoo zij zich geen „home" weet te scheppen, waarvan warmte en gezelligheid uitgaat, een huis, dat is als een licht in den nacht, er zou aan de eenheid van haar wezen iets ontbroken hebben, dat zich altijd als een gemis zou doen voelen.

Mrs. Catt is vrouw in den schoonsten zin van het woord. Haar wezen heeft zich in alle richtingen ontplooid en alle richtingen hebben geleid tot een doel. Zulke vrouwen zijn schaarsoh!

Moge het licht haar nog vele jaren beschijnen en haar ziel vermeien in den voortgang der Vredesideeën. Dat zal het grootste geschenk der menschheid zijn aan deze geniale vrouw.

10 Jan. '29. C. S. GROOT.

DE KIESWET VOOR STAATSBURGERESSEN NADER TOEGELICHT.

(Slot.)

TWEEDE AFDEELING. § 1.

De leden van de Eerste Kamer worden niet door de kiezers zelf maar volgens art. 112 door de leden van de Provinciale Staten gekozen. Het spreekt vanzelf, dat de Statenleden stilzwijgend opdracht krijgen van hun kiezers om de bekwame menschen die lid van de Eerste Kamer moeten worden te zoeken in eigen Partij, en in zooverre heeft dus de kiezer toch wel degelijk invloed op de samenstelling van ide Eerste Kamer of Senaat