is

k

iekenhuis te Alkmaar, zoowel vrouwen als mannen zitting moeten hebben, richt tot U het dringend verzoek om als eandidaat door U aan te wijzen, als No. 1 op de voordracht een vrouw te plaatsen.

Aan een ziekenhuis, waar het personeel voornamelijk bestaat uit vrouwen, is het toch zeer zeker gewenscht, dat men door een aantal vrouwelijke bestuursleden ter zijde wordt gestaan.

Vertrouwend, dat bovenstaand verzoek voor inwilliging vatbaar zal blijken,

w.g. N. CARELS, pres. w.g. A. F. BOSSERT, Secr.

Aan de Ned. Ver. v. Huisvrouwen en de S.D.A.P. Vrouwenclub zal verzocht worden adhaesie te betuigen met het door ons gericht verzoek.

Van de vergadering te Amsterdam werd een uitstekend verslag uitgebracht door Mevr. Krabbendam—Vromen.

Besloten werd tegen de verkiezing een aantal advertenties te plaatsen om de menschen op te wekken bij het stemmen op vrouwelijke candidaten alleen haar hun voorkeurstem te geven, die onze doelstelling onderschrijven.

Verder zal propagandamateriaal in de stad verspreid worden.

A. F. BOSSERT, Secretaris.

Den Haag. De drie openbare bijeenkomsten, die onze afdeeling in combinatie met de Unie v. Vrouwenbelangen met het dog op de verkiezingen heeft uitgeschreven zijn een succes geworden. De verschillende partijbeginselen werden door de spreeksters en spreker met veel toewijding uiteengezet. Het warme applaus na elk der redevoeringen gaf blijk, dat onze leden het op prijs stellen ieders meening te hooren verdedigen.

De vrouwelijke Kamercandidaten van de verschillende politieke richtingen hebben wij uitgenoodigd om voor onze vereenigingen het programma harer partij — in hoofdzaak met betrekking tot de vrouwen — te belichten. Alle partijen met vrouwelijke Kamercandidaten hebben aa n onze roepstem gehoor gegeven ; slechts de candidaten der R.K. Staatspartij waren om gezondheidsredenen e.d. verhinderd. Natuurlijk wilden wij als neutrale vereeniging niet, dat het R.K. standpunt in dezen onbesproken zou blijven en hebben wij ons, op advies van Prof. Aalberse, gewend tot Mr. P. J. Witteman, advocaat in Amsterdam, die bereid gevonden werd over de Katholieke zienswijze in zake de huwelijkswetgeving te spreken. Een woord van dank aan den Heer Witteman, die zoo vriendelijk was ons uit den nood te helpen, mag hier niet ontbreken.

De eerste bijeenkomst werd ingeleid door de; lezing van den Heer Witteman. Dat het meerendeel der aanwezigen met het Kath. gezagspunt: — de man zij het hoofd van het gezin —■ geen instemming betoogde, behoeft geen betoog. Toch bleek, dat ook de Katholieken in vele opzichten verbetering der huwelijkswetgeving wenschen.

Mw. Bakker Nort stelde den spreker nog eenige vragen.

Hierna kwam Mw. Mr. Bakker Nort aan het woord. De femi¬

fe

nistische beginselen der V.D.B. stemmen geheel overeen met

onzer vereeniging. Spreekster bepleitte verder de leuze haf

partij: nationale ontwapening.

Op den tweeden avond hielden Mw. Suze Groeneweg en

Joh. Westerman haar politieke rede. Zoowel de S.D.A.P. als

Vrijheidsbond onderschrijven volkomen de feministische beg'fi

selen onzer vereeniging. Wat de ontwapening betreft wel%

de standpunten dezer partijen echter van alkaar af. Achtte

Groeneweg de nationale ontwapening een eerste eisch van ni^l

schenplicht, Mw. Westerman oordeelde het verstandiger, zeker ivoor een. land als het onze, hiertoe niet eerder over

gaan dan wanneer dit in den Volkenbond internationaal zal A

geregeld.

Evenals op de vorige bijeenkomst wisselden alleen de spreef

sters nog van gedachten.

Op den derden en laatsten avond kregen Mw. Frida Katz

Mw. A. C. Luyten-Block het woord. Onze feministische beg'f-.

selen kon Mw. Katz niet geheel onderschrijven- De Chr. Hi:

Unie wil het hoofdschap van den man niet laten varen. Verd strijdt zij voor internationale ontwapening, omdat zij nuclif

den mensch ziet in zijn werkelijke gedaante.

In tegenstelling hiermee bepleitte de laatste spreekster Ml

Luyten-Block weer de nationale ontwapening als een der bl

langrijkste punten van het program der Democratische Parfl

Met onze feministische eischen gaat deze partij weer volkom1

accoord.

Wederom werden door de leden geen vragen gesteld, ww.

onze Presidente in haar sluitingswöord als een compliment vo'

de spreeksters beschouwde, die in haar redevoeringen zóó dH

delijk waren geweest, dat men geen nadere toelichting behoef1

HETTY GIJSE WEENINK, Secr

Leeuwarden. Voor de provinciale middagbijeenkomst, do1]

ons belegd in zaal Schaaf was het ons niet mogen gelukken e?

spreekster te krijgen. Gelukkig was onze presidente, Mw. Bui;

man—Blok Wybrandi, zoo welwillend een verslag uit te brelj

gen over het pas door haar bijgewoonde Congres te Berlij'

Door de talrijke aanwezigen werd dit met veel belangstelli11'

gevolgd en het werd ons zoo levendig voorgesteld, dat het o'1!

was, alsof wij het zelf meemaakten. Ook werd er door haar rif!

eens op gewezen toch vooral niet te denken, dat de stern op e«

vrouw uitgebracht, al is zij geen no. 1 van de lijst, verloren z"1*

gaan, daar toch alle stemmen voor no. 1 zijn, maar dat dit e4

manier is om te laten zien, dat wij de vrouw naar voren willf

laten komen.

Mevrouw Huizinga-Huismans declameerde ter afwisseli"!

een gedicht van Adema v. Scheltema.

De Afd. Rotterdam—Schiedam maakte op 29 Juni een go<4 georganiseerden propagandatocht door de stad met vijf auto'r| voorzien van doeken, die duidelijk het doel van dezen toc'ii onderschreven. Il