WAT MEN AL ZO BELEEFT

Een soldaat heeft vrouw en 2 kleine spruiten van de bus gehaald. Moeder stevig gearmd aan de ene kant, 't zoontje aan de andere hand en ... „Ik ook een handje pappie?" „Goed, dan", moeder offert zich op en gelukkig stapt vader verder met in iedere grote knuist, één klein knuistje. De sigaret bengelt uit de mond, want ook daar was geen hand voor.

„Zeg kerel, kan jij niet groeten!"

Verbouwereerd staart vader naar het luitenantje, dat daar plots recht op, keurig in buiten* model voor hem staat.

„Hoor je me niet, doe je kraag vast, die sigaret uit je mond!" Weg, de kleine knuistjes, onthutste kinderkopjes draaien zich naar een vuurrood vaderhoofd. Ook moeders gelaat over* trekt zich met een donkerrode blos. Algemene verslagenheid. De soldaat staat in de houding, de luitenant veegt hem de mantel uit en de ogen der kinders staan angstig en vol tranen.

Op zo 'n ogenblik worden bitterheid en wrok geboren - giftige fascistische bacteriën.

De luit draait zich om en dan wordt de bittere spanning even gebroken door de woorden: „Dag, heur!" uit zoontjes mond. Want hoe onbegrijpelijk het ook is, dat vader uitgekafferd wordt, het ging over groeten!

Aardige huishoudschorten

BORNBERICHTEN

Bezoek aan „De Bom" van afd. 8 Rot+erdam.

Zo wilden wij onze dank nog eens brengen voor al hetgeen wij op de Born genoten hebben. Wij zijn met 13 vrouwen van afd. 8 op 25 Augustus gegaan, onze voorzitster kon niet mee, maar was wel aanwezig aan het station. Ons weggaan was niet, zoals andere jaren, met het oog op de toestand. Overal soldaten, maar toen wij op de Born waren, moest je alles wel vergeten. Wij hebben er heerlijk genoten, zowel van het mooi samenzijn, als van de heerlijke volle tafels. Ook geestelijk hebben wij genoten, want dr. Vos heeft een inleiding gehouden voor onze vrouwen. Wij waren samen met de vrouwen uit Amsterdam, Bilthoven, Koog a. d. Zaan, Leiden. We zouden zo graag willen, dat er meer vrouwen van konden profiteren, want het is meer dan fijn. Vooral de laatste avond was onvergetelijk, wij waren een avondwandeling gaan maken en kwamen terug, wij zagen in de verte al lichtjes branden, 't Is niet om na te vertellen; je moet het zelf mee maken. Buiten een zitje voor allen en p.ge. E. Ribbius Peletier ging vertellen: delegende van de witte hei; die ons lang zal bijblijven. Als je de Born op komt, staat er aan iedere kant van de ingang een bosje witte hei, dat betekent het geluk, dat de Born de vrouwen toewenst.

CORRESPONDENTIE

J. W. B. te A. — Als gedicht niet geslaagd. Door plaatsgebrek blijft Indrukken van het Stockholmse woningcongres II liggen.

CLUBBERICHTEN

ALMELO. Ledenverg. op Dinsdag 19 Sept. Aanwezig 34 leden. Bij afwezigheid van de voorzitster opende pge. Borgers—Bul de verg. Bssloten werd om, nu de tocht naar „De Born" niet door is gegaan .op 28 Sept. een dagtocht naar „Krikkenhaar" te organiseren.

Voor de ledenwinactie voor Partij en Club gaven zich 12 vrouwen op. Ook stelden veel vrouwen zich beschikbaar voor d£ collecte ten bate van het „Stiftshuis". Drie pgen. brachten verslag uit van de bijeenkomst op ,De Born", die aan „De Prol. Vrouw" was gewijd. Besloten werd de 5 bestaande leesclubs met October weer te beginnen en zo mogelijk een leesclub op te richten voor mei-partijgenoten. Tot slot hield pg. Tabak een warm pleidooi voor deelname aan de cursus „De grondslagen van het Democratisch-Socialisme. Tot 'slot samenzang.

D. E. C.

AMSTERDAM. Groep 8 houdt a.s. Woensdagavond 27 Sept. haar eerste h.h. vergadering, en gezien de tijd waar wij in leven, en de belangrijkheid van de agenda, hoopt het bestuur op een grote opkomst. Convocaties zijn ontvangen. Het is prettig weer allen te zien. G. S.—M.

ASSEN. Op 18 Sept. kwam onze club in huish. verg. bijeen. Aanwezig 11 leden en 2 gasten. Het gehele bestuur zal de propagandaverg. op 1 Oct. te Gieten bijwonen. Vijf onzer leden gaven zich op voor de te houden zuivel-cursus, hier ter plaatse. Na de pauze hield onze plaatsgenote mevr. Azings—Venema een inleiding over „Gezinsbescherming" J- S. K.

BEVERWIJK. Jaarverg. ten huize van p.ge Visser—Jansen. De voorz. opent deze goed bezochte verg. en zegt, dit seizoen wel onder geheel andere omstandigheden te beginnen. De tijden zijn wel zo, dat er een zekere druk op ons is. Maar we moeten toch niet verslappen in ons werk, maar zo nodig nog beter aanpakken. De notulen werden voorgelezen en goedgekeurd, eveneens jaarverslagen van secr. en penningm. en het verslag van de propagandiste. De bestuursleden werden herkozen. Besloten werd om de eerste Maandag te beginnen. Vrouwen houdt deze avonden vrij, ze zijn leerzaam en gezellig. Deze maand houden wij een grote ledenwinactie, die, naar wij hopen, goed mag slagen.

M. V.—J.

BOLSWARD 21 Sept. h.h. verg. met 16 vr. Ons werd gezegd, dat veel werk dit jaar wacht en er wordt van ons verwacht, dat we dit met veel liefde zullen doen. Toen werd even stil staande een onzer oudste en trouwste leden herdacht; zij is ons deze zomer ontnomen. Wij zullen in overleg treden met Sneek, om daar onze Vrouwendag te houden; verder gaan we een cursus meemaken van Zuivelproducten. Acht vrouwen gaan op stap om leden te werven; de geschriftjes daarvoor zullen aangevraagd wor¬

den. Bespreking leesclub wordt tot de volgende keer aangehouden. Ook is er weer een spaarkas gevormd; twee zieken is een bezoek gebracht. Daarna rondvraag en sluiting. J. Z.—F.

DIEPENVEEN. Onze club hield Donderdag 21 Sept. haar eerste h.h. verg. na de vacantie. De club is het met de woorden van de Bondsvoorz. mevr. De Vries—Bruins eens, dat ondanks de toestand, toch ons werk gewoon doorgang moet vinden. Er zullen ook circulaires 'worden besteld voor de leden-winst-actie. D. t. H.—B.

ENSCHEDE, afd. 1. Donderdag 14 Sept. hield onze club haar h.h. verg., die goed bezocht was. Na opening door de voorzitster werd de Octactie besproken; 12 vrouwen gaven zich hiervoor op. Er zal ook weer een leesclub gehouden worden, p.ge Bol declameerde voor ons. Na het zingen van ,,De gedachten ziin vrij", sloot de voorzitster met een opwekking om vooral nü de verg. te bezoeken, de verg. J. d. R.—A.

ENSCHEDE, afd. II. Donderdagavond hadden wij een goede verg. Voor de leesclub was veel belangstelling. Waarschijnlijk worden er twee opgericht. Ook voor de spaarkas gaven zich bijna alle aanwezige vrouwen op. Voor het Gewest werd het hele bestuur weer candidaat gesteld. Tot slot las de voorz. nog voor. Ook hebben we samen gezongen. O. H. B.

ENSCHEDE. Afd. 3. Dinsdag 19 Sept. hielden wij onze ledenvergadering. Het winterwerk werd besproken. De circulaires voor de ledenwinstactie worden besteld. Er werden geen nieuwe candidaten gesteld voor het Gewest. Bestuur. Een leesclub werd weer opgericht, welke Dinsdagsavonds om de 14 dagen gehouden zal worden. Door de secretaresse werd uit de „Mededelingen" voorgelezen. Het was een goede vergadering, die met zang besloten werd.

G. v. d. H.—E.

GORKUM. 13 Sept. hielden wij onze eerste h. h. verg. na de vacantie. De opkomst had beter gekund. Na een welkom van de voorz. kwamen de ingekomen stukken aan de orde. Daar het een tijd van hard werken zal worden, doet het bestuur een beroep op alle leden: komt op de verg., werkt flink voor ons aller ideaal, want met moed bezield zal de toekomst, hoe donker ze ook lijkt, ons nooit ontmoedigen.

A. v. D.—d. R.

DEN HAAG. Door verschillende omstandigheden wordt de openingsavond van de club later gehouden, n.1. op Maandag 2 October te 8 uur in zaal 4 van het Volksgebouw. Het wordt hoog tijd, dat we weer eens allemaal bij elkaar zijn, juist in de moeilijke tijd, waarin we nu leven heeft ieder er behoefte aan te weten, dat er ondanks alle onzekerheden op 't ogenblik toch nog vast staat de zekerheid van onze kameraadschap en ons medeleven met allen die lijden. Het zal ook niet nodig zijn onze leden

nog eens extra op te wekken, om aeze avona bij te wonen, zelfs al was het programma niet zo aantrekkelijk. In verschillende groepen be- j gint men reeds met de enquête voor onderlinge j