rente geld krijgen. Ook kunnen die gezinnen huurtoeslag krijgen. In Stockholm zijn 1800 woningen voor kinderrijke gezinnen en er komen er spoedig nog 1200 bij.

Aardig is het te zien, hoeveel kinderspeelplaatsen met piasvijvers Stockholm heeft, o.a. een heel mooie bij de openbare leeszaal. In sommige blokken worden ook kinderclubs gehouden. Hiervoor zorgt de stedelijke wezenraad.

In de oude stad zagen we ook gesaneerde woningen. Aan de straatkant was alles hetzelfde gebleven, maar van binnen waren de woningen van moderne gemakken voorzien en de binnenplaatsen waren vergroot door het afbreken van de bestaande binnenbebouwing. Op de opengekomen plaats had men grasveldjes met flagstones en bloemen aangebracht. Ook had men een vergeten bron weer in ere hersteld. Dit, gevoegd bij enkele overgebleven oude bomen en de antieke achtergevels, maakte, dat het geheel er heel mooi, rustig en stijlvol uitzag. (Slot volgt.)

INGEZONDEN Onze Vrouwendag

Uit een schrijven van het hoofdbestuur gezonden aan de afdelingen is mi.i gebleken dat onze Vrouwendag zo sober mogelijk moet worden gevierd. Ik echter ben van mening dat dit in deze tijd van grote spanningen niet de juiste manier is om de mensen op te beuren. Wat toch is het geval? Driemaal per dag hoort men per radio A.N.P. met oorlogsellende. Het ochtenden avondblad geven weer oorlogsnieuws. Staat men in de buurt bij de groentekar, dan hoort men door de vrouwen uit die buurt niet anders dan over de oorlog praten. In huis is het al dito hetzelfde. Nu weet ik wel dat wij niet blind mogen zijn voor de feiten, maar dat wij op onze vrouwendag naast een ernstig woord van de spreekster en declamatie een gepast vrolijk opbeurend toneelstukje opvoeren.

Bij voorbaat dankend voor de plaatsing, Wassenaar. CH. BOENDER—VEENMAN.

Onderschrift.

Het is ons bekend, dat het Bondsbestuur van verschillende zijden dergelijke opmerkingen heeft ontvangen en dat het besloten heeft om het toneelstukje, dat reeds gezet is, reeds nu beschikbaar te stellen. REDACTIE.

CLUBBERICHTEN

Clubberichten moeten als volgt geadresseerd worden: Propagandiste ,,De Prol. Vrouw", ^/a. N.V. ltDe Arbeiderspers", Hekelveld 15. Amsterdam-C.

ALPHEN AAN DE RIJN. Dinsdag 26 Sept. hebben wij weder vergaderd. Mevr. de Cler behandelde uit de Mededelingen „het Poolse Volk" en „een persoonlijk woord" door prof. J. Goudriaan. Besloten werd om aan de Oct.-actie mede te doen. De vrouwen zullen mede helpen aan „Voor Zon en Vrijheid". J. v. E.—K.

AMSTERDAM. Op Maandag 25 September kwam de club in h.h. verg. bijeen. Uitvoerig werden de ledenwinst-actie en de Prol. Vr.-prop besproken. Na het h.h. gedeelte hield pge. C. Pothuis—Smit een rede over: „De toestand van het ogenblik". De talrijke aanwezigen volgden met grote aandacht het heldere betoog.

Donderdag 28 September werd een vergadering gehouden met afgevaardigden van de groepen, waar besloten werd te komen tot een onderlinge hulpverlening, speciaal voor de gezinnen der gemobiliseerden. Een circulaire over dit onderwerp wordt dezer dagen bij ajle leden bezorgd. Laat ieder zorgen dat de strookjes zo spoedig mogelijk worden ingevuld en terugbezorgd. De Vereniging van moderne georganiseerde Gezinsvoogden belegt dit jaar een cursus van 6 avonden, waar pg. P. C. Faber zal spreken over „Het moeilijke kind". De toegangsprijs voor de 6 avonden bedraagt 50 ct., werklozen 25 ct. Wie er aan wil deelnemen geve zich, uiterlijk 10 Oct. op bij pge. F. Wibaut—Bastert, P. C. Hooftstr. 146. Adressen voor de Prol. Vr.-actie kunnen Donderdag 6 October, om 2 uur op het bureau van Het Volk, Hekelveld 15, uitgeschreven worden.

I. V.—B.

— Groep 2. Maandag 9 Oct. 's middags 2 uur, vangen de leesclubs aan. In Spaarndam bij pge. Wend, Spaarndammerstr. 68 3e ét.; leidster pge. J. Bakker. In de staatsliedenbuurt bij pge. Kemna, Van Hallstr. 127 3e ét.; leidster pge. C. Nederhorst—Pothuis. Er wordt op een goede opkomst gerekend. De eerste zangmiddag is op Donderdag 19 October gesteld. Zorgt allen aanwezig te zijn. J. A. de B.—v. L.

— Groep 8 hield 27 Sept. haar eerste h.h. verg. na de vacantierust. Aanwezig 21 leden; De 2e voorz. wijdde een hartelijk woord aan cnze scheidende voorz., die door ziekte moest aftreden. De leesclubs beginnen 9 Oct. De avondleesclub onder leiding van pge. G. de Jong ten huize van pge. Toornstra, Duivendrechtselaan 117. De middagleesclub, onder leiding van pge. G. Polak -de Meyer, ten huize van pge Hilleorecht. De Zang groep, onder leiding van pge. J. v. Kreveld, ten huize van pge. v. d. Vlucht, Veeteeltstr. 93. begint Dinsdagmiddag 10 Oct. De ledenwin-actie en Pr. Vr.-actie werden behandeld: 6 leden zijn reeds begonnen. Voor de vacature voorz. werd pge. G. Sanders bij acclamatie gekozen. Het secretariaat wordt waargenomen door pge. J. Kaarsgaarn, Ploegstr. 1391. Ook werd nog gesproken over onderlinge hulp aan gezinnen van gemobiliseerde pg.ten, welk onderwerp nog in behandeling is. Pge. v. d. Made las voor uit 't boek „Volksbevrijding" van Vliegen. G. S.—M.

— Groep 6. Donderd 28 Sept. hielden wij onze eerste h.h. verg. Het winterwerk werd er besproken. De leesclub wordt gehouden bij pge. Heere, 2e J. v. d. Heydenstr. 31 hs. Maandag 9 Oct. 2 uur, leidster pge. Jonxis. De werk- en zangclub wordt met de gr. 4, 12 en 16 gehouden, er kunnen zich nog vrouwen voor opgeven. Er worden cursusverg. gehouden samen met de gr. 4, 12 en 16. De voorz. bespreekt de ledenwinstactie. Er worden colp.tochten gehouden met de Pr. Vr., om de 14 dagen, Woensd. 10 uur komen wij bij elkaar Alb. Cu.vpstr. hoek Ferd. Bols'.r. Pge. Jonxis bespreekt Merijntje Gijzen's jeugd.

H. H.—O.

ANNA PAULOWNA. 30 Aug. kwamen wij bijeen en besloten ons uitstapje wegens de Internationale toestand, te laten vervallen. 28 Sept. hadden wij een h.h. verg. Aanwezig 12 leden en 1 gast. Tot onze spijt moesten wij over gaan tot het benoemen van een secr.esse, wegens bedanken van pge. A. Borst—Liefhebber. Gekozen werd pge. M. Schuiling—Otten. Onze Vrouwendag werd besproken Besloten wordt om deze in besloten kring te houden. Een verloting zal worden gehouden, enkele leden zullen iets maken. Ook de ledenwinstactie werd besproken, er zijn 10 circulaires besteld voor huisbezoek

A. W.—L.

BAKKUM. Op Maandag 25 Sept. vergaderden onze vrouwen bij pg. H. Romijn. Vrouwendag werd besproken. Circulaires voor ledenwinstactie besteld. Ons herfstuitstapje werd bepaald op Vrijdag 6 Oct. We gaan naar de tèntoonstelling „Rodom Rodin" te Amsterdam. Voor deelname kunnen de vrouwen zich opgeven bij An Vogt, Verbindingsweg 51. Tot slot van onze bijeenkomst werd voorgelezen uit Opgang, een artikel over Rodin. A V.

DEN BOSCH. Woensdag 27 Sept. hielden wij een h.h. verg. Enkele vrouwen gaven zich op om op huisbezoek te gaan voor het winnen van lezeressen op de „Prol. Vrouw". Iedere maand zal er voor twee weken 10 nummers aangevraagd worden. Op 20 November houden wij

onze vrouwendag, spreekster is aangevraagd. Alle aanwezige vrouwen gaven zich op voor de zuiveikookcursus. Zij, die nog voor deelname in aanmerking willen komen, kunnen zich melden bij de secretaresse, Celebesstraat 7. Het tweede gedeelte van de avond gaf de voorz. een duidelijke uiteenzetting van het artikel van de medcdelingèn over de geschiedenis van Polen.

R. O. v. A.

DOKKUM. De club kwam bijeen op 19 Sept. j.1. Besloten werd, de Vrouwendag in Nov. te houden. Een afgevaardigde gaat naar de verg. der Partij op 29 Oct. te Leeuwarden. Tot secr. werd gekozen pge T. Berghuis, Birdaarderweg. Tot bestuursleden pge. Zw. Kramer—Honderd en pge K. Dijkstra—Hellinga. De October-actie werd geregeld. Tot slot een verslag van da scholingsweek op „De Born." T. B.

DORDRECHT. Maandag 18 Sept. hield onze club haar huish. verg. Voorz besprak de omstandigheden van het ogenblik en wekte alle vrouwen op, haar krachten te geven aan het werk, dat ons wacht.Verscheidene vrouwen hebben hun medewerking toegezegd voor de a.s. Oct.-actie. De Vrouwendag wordt ook gehouden, maar zal nog nader toegelicht worden. Voorz. sprak over de kaderschool en wekte de vrouwen op, deze vooral te bezoeken. Opgeven bij het I.v.A.O. De Voorz. vestigt de aandacht op het abonneren op De Mededelingen. De leesclubs zullen deze maand weer beginnen. De spaarsters kunnen zich weer opgeven voor onze uitstapjes naar De Born bij de penningmeesteresse. m. K.—N.

EDAM. Donderdag 21 Sept. h.h. verg. in „Ons Huis". Aanwezig 12 leden. Wij zongen „Aan de Strijders". Van de krant zullen weer proefnummers worden uitgezet, terwijl tevens besloten werd, om eens in de maand met de krant te colporteren. Vijf pgen. gaven zich hiervoor op. De Vrouwendag zullen we weer in Nov. houden; een spreekster zal worden aangevraagd. Tot slot zongen wij „Morgenrood." H.—R.

HAARLEM. Woensdag 27 September hielden we de Jaarverg. Door de mobilisatie was een aantal verhinderd, waardoor het bezoek niet groot was. Bij haar openingswoord releveerde de voorz. het internationaal gebeuren en drong er bij de vrouwen op aan met ons werk rustig voort te gaan. Het is in deze tijd van verwarring dubbel nodig. Naast ons eigen werk, wordt hulpverlening gevraagd voor gemobiliseerden (in het bijzonder de kleine neringdoenden) en hulp bij de luchtbescherming. Zij, die over enige vrije tijd beschikken om de daarvoor bedoelde cursussen te volgen, kunnen zich aan de bekende adressen melden. Sinds de laatste verg. hadden we 7 nieuwe leden ingeschreven, hiertegenover ook drie bedankjes. De ledenwinactie werd besproken, reeds gaven zich 15 werksters op, doch het aantal moet minstens vervierdubbeld worden. Meldt u nog heden bij het bestuur of rechtstreeks bij de secr. aan. Voor de Vrouwendag zullen we de taferelen bij de Bond aanvragen. Evenals een spreekster. Jaarverslagen secr., penningm, sub-agentesse Pr. Vr. en penningm. van het spreekkoor werden allen onder dankzegging goedgekeurd. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen. In de contröle-comm. (vacature pge. Mensink) werd pge. Duisterhof gekozen. De leden, die Troelstra-Oord-loten in hun bezit hebben, worden verzocht deze zo spoedig mogelijk af te rekenen bij de secretaresse, Hofdijkplein 16.

K. v. d. S.—d. J.

HEERENVEEN. Onze club hield na haar zomervacantie weer haar eerste verg., die matig was bezocht. Bespreking met een afd.bestuurslid van de gezamenlijke viering door afdeling en Vrouwenclub van het afscheid van pg. De Vos als wethouder. Spreekster voor de Vrouwendag zal worden aangevraagd, met verder nog een zangkoortje en tableau. Voor de uitbreiding van het lezerstal van de Pr. Vr. zal worden gewerkt. Tot slot nog een mooie duidelijke uiteenzetting over de internationale toestand en de verhoudingen van de verschillende landen onderling van vroeger en nu, door pge. Woudstra—Terpstra. Eén nieuw lid was aanwezig. J. de L.—de B.

HUIZUM. Onze club kwam 26 Sept. voor de eerste maal in dit seizoen in een goed bezochte verg. bijeen. De voorz besprak in haar openingswoord de ernst der tijden, en wees er vooral op.