Goede kinderboeken

De huisvrouw in haar hoekje

De uitzet

In antwoord op een vraag over een uifczetje voor een alleenwonende werkende vrouw, het volgende:

Een minimum-hoeveelheid is moeilijk aan te geven, als men niet precies weet, hoeveel er besteed kan worden. De beurs geeft per slot altijd een minimum aan, waaraan men zicih moet houden, al laten kwaliteit en hoeveelheid dan soms te wensen over.

Van grote invloed zijn verder de volgende factoren:

1. Om hoeveel tijd wordt de was gedaan?

2. Is er logeerruimte en komen er vaak logé's?

Toch is er wel een zekere basis te geven, waarop men zelf dan de nodige verandering kan maken.

a. 1 tafellaken.

8 ontbijtlakens.

4 servetten.

4 vingerdoekjes.

b 4 lakens.

3 slopen.

0. 4 kopjesdoeken.

4 paunendoeken.

2 werkdoekjes.

2 bonte handdoeken.

2 stofdoeken.

4 witte handdoeken.

4 badhanddoeken.

4 washandjes.

1 closetdoekje.

Wat o. betreft: Wanneer men het zeer eenvoudig wil doen, kan al het tafelgoed vervallen en kan men een aardig tafelzeiltje nemen. Men heeft tegenwoordig tafelzeil, fantasie-uitvoering, dat veel op damast lijkt. oa. onder de naam col-o-tex. In plaats van servetten en vingerdoekjes kan men papieren servetjes nemen.

b. Wanneer men Iedere week één schoon laken neemt en het bovenlaken voor onderlaken gebruikt en de was iedere week geheurt, dan heeft men ook nog linnen voor een logé.

c. Het is prettig wat ruim in de doeken te zitten. Voor een klein afwasje is het niet nodig aparte messendoekjes, glazendoeken enz. te bezitten: 2 doeken, één voor het steengoed en tafelgerei en één voor de pannen en de messen is dan ruim voldoende. Een bonte handdoek, die men van badstof kan nemen, ls prettig voor 't fonteintje of bij de kraan in de keuken.

De washandjes kan men zelf maken, door ze te haken van gekleurd of ongebleekte katoen. Ze aijn sterk en goed wasbaar.

Een apart doekje voor 't closet is zeer aanbevelenswaard.

Het tafellaken kan zo nodig vervallen. Ontbijtlakens kan men zelf zeer aardig maken, o.a. door ongebleekte katoen met schaatsenband te bestikken in strepen of rond, door met een rand, of door 4 grote blauw- of roodgeruite handdoeken om te haken en aan elkaar te zetten. Ook van gewoon Brabants bont zijn aardige kleden te maken.

Recepten

Vijgen-compote: 4 pond vijgen: 2 lepels suiker: (het sap van 1 citroen); J lepel aardappelmeel.

De vijgen wassen en één nacht te week zetten. Kook ze zachtjes gaar in het weekwater, pl.m. 20 min. Voeg daarbij citroensap of bessensap toe. Dit kan ook vervallen, maar dan wordt de compote wat flauw van smaak. Voeg de suiker toe en bindt het vocht met wat aangemengde sago of aardappelmeel. Men kan de compote zo geven als toespijs, maar ook bij griesmeel, droge rijst of custard vla.

Groene kool

Na de lelijkste buitenste bladeren en de dikste ijsbrókken er afgehaald te hebben, de kool in grove stukken snijden. Alleen het vezeligste gedeelte van de stronk wegsnijden Al hét andere kan meegekookt worden.

De gewassen kool met aanhangend water opzetten en gaar koken plm. \ uur. De kool nu fijn hakken of wat gemakkelijker is en heel goed gaat, mét de pureestamper flj i stampen. Onder de hand wat bloem er overheen strooien. Be kool nu even {2 minuten) doorstoven met wat boter en een scheutje melk. Naar smaak kan men er een weinig nootmuskaat overheen raspen.

E. J. WILZEN—BRUINS

Padvinders en militairisme

Van verschillende kanten ontvingen wij een knipsel uit de „Haagse Post", uit „Weest Paraat", maandblad van de Nederlandse Padvinders. Het stukje luidde:

„Het ene gedeelte van de troep is de partij, die de vliegtuigen bemant; de andere l^elft is de partij, die Scapa Flow verdedigt Iedere partij neemt een aantal projectielen mee in de vorm van dennenappels, terwijl ieder vliegtuig drie zware bommen meekrijgt (eveneens dennenappels). Wanneer een vliegtuig door de verdedigende linie dringt, wijst de gezagvoerder iemand aan, die een der „slagschepen" tot zinken brengt, waarbij tien punten zijn verdiend. Het succesvolle vliegtuig gaat dan terug naar zijn basis om van daar uit een nieuwe aanval te ondernemen... Als het spel met ernst en ambitie wordt uitgevoerd, is er een prachtmiddag aan te beleven."

Allerminst dus een bewijs, dat de Padvinderorganisatie an£i-militaristisch zou zijn. Redactie.

Gij zoudt wellicht veronderstellen, beste lezeressen, dat het niet moeilijk was, om voor uw kinderen een goed boek, zo'n boet, waar ze werkelijk wat aan hebben voor hun leven, te kopen.

Niets is echter minder waar, want al verschijnen er in ons land zeer veel kinderboeken, dat wil nog niet zeggen, dat al die lectuur ook inderdaad een verrijking voor het kinderleven inhoudt.

Nienke van Hichtum, de schrijfster van „Afke's tiental" en zovele andere boeken voor de jeugd, placht altijd te zeggen: „Een goed kinderboek moet allereerst goed geschreven zijn. Er mag aan de taal niets ontbreken. Je kunt niet. als je bij het schrijven van romans voor ouderen niet slaagt, het nu wel eens voor kinderen gaan proberen. Want een goed kinderboek. waarin werkelijk levende mensen voorkomen, te schrijven, is een grote kunst. De eisen, die je er als schrijver of schrijfster aan stellen moet, kurmen eigenlijk nooit hoog genoeg zijn."

Dat begreep de leiding van de Arbeiderspers, die daarom ieder jaar met St. Nicolaas zulk een goed en bovendien nog mooi verzorgd St. Nicolaas-Premieboek voor de kinderen bracht.

In 1940, waarin Het Volk, onze krant, veertig jaar toestaat, mocht het echter niet bij één zo'n boek blijven en daarom zullen in dit jaar vier goede kinderboeken verschijnen. Een viertal boeken -zal het zijn, die gebracht worden onder de leuze: voor iedere vacantie een goed boek en aan ieder feest een mooie herinnering. Zij kunnen voor uw meisjes en jongens een kostelijk bezit worden. Natuurlijk hebt gij de titels reeds in de verschillende advertenties in de dagbladen van de Arbeiderspers gelezen.

Daar is allereerst het fijn-menselijke verhaal van Jantientje, het schippersmeisje, en vau haar 'broertje Ko, van haar ouders en den prachtigen grootvader, het boek, dat vóór de Paasvacantie verschijnen zal. Daarna kunt gij met Pinksteren de kinderen verrassen met dat kostelijke verhaal over de Vrolijke vrienden, dat de arbeider-schrijver Jan Mens schreef.

Natuurlijk behoort bij een grote vacantie ook een flink boek en daarom verschijnt dan een nieuwe complete vertaling door A. D. Hildebrand van Alleen op de wereld, een boek van 320 grote bladzijden. Gij herinnert u dit mooie verhaal nog wel, het boek over Remi, den vondeling, en Vitalis, den ouden, nobelen kermisreiziger en de dieren, die in zijn kleine circus optraden. George van Raemdonck illustreerde het boek met zulke heerlijke platen, dat gij alleen daarom ook zelf het boek nog wel eens zult willen bekijken. En dan komt tenslotte voor St. Nicolaas als geschenk om in een goede Kerstvacantie te lezen, van A. D. Hildebrand zelf nog In het warme vossenhol, het derde en laatste boek over Valko Vos en zijn avonturen met vele andere dieren in het bos.

Gij moogt deze kans om vier goede boeken in uw huis te krijgen, niet voorbij laten gaan. Gij kunt er uw eigen kinderen gelukkig mee maken en de A.P. zorgde immers door een lage prijs, dat zij binnen uw bereik liggen, terwijl toch de verzorging even goed is als die van d« duurste kinderboeken, die aan de markt komen.

Wij raden u met klem aan: bekijkt de advertenties eens en zorgt, dat gij op tijd zijt met het bestellen van deze mooie A.P.-Jeugdserie 1940. Gij zult van uw bestelling zeker geen spijt hebben.