ontwenteling wederom halt zullen maken voor onze grenzen. Vandaar die moordende lauwheid en onverschilligheid — onze ergste vijanden — waar tegenover de stem, die waarschuwt en opwekt, ongehoord blijft. Nog behoeven wij niet te wanhopen: nog mogen wij verwachten dat een vastberaden, eensgezind optreden de oorlogsdreiging kan verjagen, die als een zware wolk over de aarde hangt. Wij moeten ons bewust worden, waarvoor wij strijden: voor het leven — in den letterlijken zin des woords — van onszelf en onze kinderen en alles wat aan het leven waarde geeft. Voor vrijheid van arbeid, godsdienst en gedachte; voor iedere uiting van beschaving en geestescultuur. Wij moeten ons bewust worden, met welke middelen wij dien strijd moeten voeren: door mobilisatie van alle krachten die voor den vrede werken, en door deze krachten op te voeren tot haar hoogste punt van efficiency en uitwerkingsvermogen. Waarschuwing, opwekking, organisatie, Actie: ziedaar de taak onzer vereeniging. Actie om aan de vrouw de plaats in de samenleving te verzekeren, die haar toekomt; niet alléén uit rechtvaardigheidsgronden, maar omdat onze ontredderde samenleving alle krachten moet benutten, die den wederopbouw kunnen bevorderen; omdat hier de taak ligt, die een onzer groote voorgangsters als het arbeidsveld bij uitstek aan de vrouw in den huidigen tijd — gehuwd of ongehuwd — heeft aangewezen: „het moederschap in grooten stijl d. i. de wereld veilig, rijker en gelukkiger te maken voor onszelf en onze kinderen. C. BAKKER—VAN BOSSE.

Het Hoofdbestuur heeft bericht ontvangen dat de Statuten der nieuwe Vereeniging Koninklijk zijn goedgekeurd, zoodat de Vereeniging thans ook officieel bestaat.

BERICHT VAN DE PENNINGMEESTERES VAN HET H.B.

De algemeene leden worden verzocht de contributie per giro over te maken. Het giro-nummer van het H.B. is

110444.

Dit is alleen voor de algemeene leden. De leden der afdeelingen betalen aan de penningmeesteressen der afdeelingen, die haar eigen giro-nummer hebben. Dikwijls komt het voor, dat afdeelingsleden ook gireeren op het nummer van het H.B., hetgeen tot allerlei verwarring aanleiding geeft.

De leden die tot een afdeeling behooren, gireeren dus niet aan bovengenoemd nummer.

BESCHOUWINGEN OVER HET WETSONTWERP TOT WIJZIGING VAN HET HUWELIJKSVERMOGENSRECHT.

Het zal onzen lezers zeker belang inboezemen kennis te nemen van de belangrijke beschouwingen, welke door het comité voor een gemeenschappelijke actie tot hervorming onzer huwelijkswetgeving bij rekest aan de Tweede Kamer der St. Gen. zijn ter kennis gebracht. Deze beschouwingen werden

. i r\. . min Un+ wreit-lmrimifP QZïtTlPtl-

in de maanaen uct.—uec. ïyou uuui net

gesteld en door de Alg. Verg. van het Comité op 1 Dec. '30 te 's-Gravenhage goedgekeurd.

Algemeene Opmerkingen.

Nu eindelijk na jarenlang wachten een Regeeringsontwerp is ingediend om ons verouderd huwelijksrecht in overeenstemming te brengen met de gewijzigde positie der vrouw in de maatschappij, is dit tot onze groote teleurstelling van een zeer beperkte strekking.

Het ontwerp beoogt toch niet een herziening te brengen in de wettelijke regeling betreffende de verhouding der echtgenooten onderling, noch in die der ouders tegenover de kinderen. Het wil slechts eenige waarborgen scheppen tegen machtsmisbruik van den man in financieele aangelegenheden. En alleen binnen dit kader wil de Minister de consequenties aanvaarden van het toenemend aandeel der gehuwde vrouw in het maatschappelijk verkeer.

De Minister wil dus de gezagspositie van den man in het gezin handhaven, en den vader alleen het beslissingsrecht omtrent de kinderen laten. Dit standpunt staat lijnrecht tegenover het onze. Ons Comité wenscht een huwelijkswet, waarin man en vrouw als gelijkwaardige en gelijkgerechtigde persoonlijkheden worden erkend, zooals in het normale huwelijk van thans reeds regel is.

Dit beginsel is ook vastgelegd in eenige moderne buitenlandsche huwelijkswetgevingen. In het bijzonder wordt gewezen op de Scandinavische landen, omdat de landsaard dezer volken in vele opzichten met den onzen overeenkomt.

Daar er echter weinig kans bestaat, dat binnen afzienbaren tijd onze levensbeschouwing ten grondslag gelegd zal worden aan een geheel nieuwe huwelijkswet, gezien de politieke constellatie in ons land, zouden we door te protesteeren tegen dit ontwerp zonder meer, slechts kunnen bereiken, dat tal van verbeteringen niet in het huwelijksrecht worden gebracht. Dit zou o.i. noch in het belang van de vrouw noch in dat van het gezin zijn.

Hieronder willen we de voornaamste dier verbeteringen voor de gehuwde vrouw noemen:

a. Schrapping van de handelingsonbekwaamheid der gehuwde vrouw. Wij moeten echter hieraan onmiddellijk +Aoi/np(ïpn rlat waar voorgesteld wordt als wettelijk huwe-

lijksgoederenstelsel de algeheele gemeenschap te behouden met beheer van den man, ook indien dit ontwerp wet wordt, er van de zelfstandigheid der gehuwde vrouw om deel te nemen aan het rechtsverkeer bitter weinig terecht komt! Het overgroote deel der echtparen leeft immers onder het wettelijk regiem en maakt geen afwijkende huwelijksvoorwaarden. De vrouw gehuwd in algeheele gemeenschap zal even als thans de machtiging van den man noodig hebben om de gemeenschap te verbinden voor haar schulden.

Slechts bij scheiding van goederen met beheer der vrouwover datgene, wat haar alleen toebehoort, zal de handelingsbevoegdheid feitelijk bestaan.

b. Schrapping van de clausule, dat de vrouw den man gehoorzaamheid verschuldigd is. , , Hoewel thans deze bepaling geenerlei sanctie in de wet heeft, en dus weinig praktische beteekenis bezit, geeft het de moderne vrouw aanstoot. Een dergelijk gebod van gehoorzaamheid is in strijd met de kameraadschappelijke verhouding van man en vrouw in een normaal huwelijk.

Het is te betreuren, dat de Minister niet een stap vereer is gegaan en de bepaling niet heeft geschrapt dat de man het hoofd is van het gezin. Het hangt toch met a van eene wettelijke bepaling wie in een gezin de leiding heeft doch.

wie de sterkste persoonlijkheid is. uai *«u zijn; het kan echter ook de vrouw wezen. Ook zal in tal van huwelijken door de onbekwaamheid of onwil van den man de vrouw de leiding van het gezin op zich moeteri neme en zal daarin dus een toestand bestaan in strijd met de wets-

Wanneer de bepaling wordt gehandhaafd, dan behoort in