Resten nog de vrouwen, die bewust den manlijken candidaat de voorkeur gaven bij vroegere verkiezingen. Tot haar zullen we ons moeten wenden met onze krachtigste argumenten; we zullen er haar op moeten wijzen, wat de vrouw in de vertegenwoordigende lichamen tot heden presteerde, wat haar bizondere taak was, in en vooralsnog blijft in Land, Gewest, Gemeente. Wanneer de leden onzer Vereeniging in de eerstvolgende maanden, in den tijd, die ons nog rest vóór de a.s. verkiezingen, dit werk ernstig ter hand nemen, dan zal, moge al den uitslag niet geheel beantwoorden aan hare verwachting —- toch geen zelfverwijt haar kunnen hinderen, in het besef, dat zij deed, wat haar plicht was.

Dec. 1932. E. HEIN—BIEREN.

OFFICIEELE BERICHTEN.

Voorstellen voor de Jaarvergadering.

Weldra moeten weer in ons maandblad de voorstellen voor onze jaarvergadering in Mei worden gepubliceerd, opdat deze in de afdeelingen kunnen worden besproken, waarna de eventueele amendementen ook weer bekend moeten worden gemaakt. Zoowel de afdeelingen als de algemeene leden kunnen voorstellen, duidelijk toegelicht, indienen, (zie art. 26 en 28 huish. reglement). De voorstellen moeten vóór 20 Januari bij 't Hoofdbestuur zijn ingediend.

Aan onze Leden.

Januari is haast in het land, Januari, de maand van contributie-betalen. Wij komen thans reeds tot onze leden met het vriendelijke, doch dringende verzoek: Werkt met ons mede en maakt uit U zelf Uwe contributie voor 1933 over, als U tot eene Afdeeling behoort aan de penningmeesteres Uwer Afdeeling, wanneer U Algemeen Lid zijt aan de Penningmeesteres van het Hoofdbestuur (het Gironummer, staande ten name van onze Vereeniging, niet ten name van de Penningmeesteres, is 110444, dit voor onze Algemeene Leden). Zulks bespaart ons moeite en U zelf incassokosten. Over de contributies, die op 1 Februari nog niet zijn ingekomen, zal per postkwitantie worden beschikt. Ook hierbij roepen wij Uwe medewerking in. Stuurt de kwitantie niet één of tweemaal onbetaald terug, maar men Iegge het verschuldigde klaar, zoodat niet voor niets geloopen behoeft te worden.

Onze Vereeniging heeft, om op de oude wijze te kunnen werken, een bepaald aantal leden noodig. Ook ons zijn, in dit laatste jaar, een groot aantal leden ontvallen, geen vereeniging is daaraan ontkomen. Wij vertrouwen echter, dat thans, nu er eenige teekening in de financiee4e toestand gekomen is, nu wij hopelijk over het laagste punt van de crisis heen zijn, niemand ons meer zal verlaten, tenzij dit dringend noodzakelijk is; dat onze leden onze Vereeniging zullen trouw blijven, en dat een ieder zal trachten in eigen kring nieuwe belangstelling voor ons doel en werken op te wekken en ons nieuwe leden te bezorgen.

Woekerbestrijding.

Ned. Ver. voor Woekerbestrijding wil gaarne voor onze afdeelingen een spreker of spreekster beschikbaar stellen

om over dit onderwerp, dat voor alle vrouwen zoo belangrijk is, te spreken.

Mevr. Mr. B. Bakker-Nort en Mej. Meyers zijn leden van het bestuur der Vereeniging.

Bericht aan de afdeelingen.

De daadwerkelijke hulp van vele afdeelingen en enkele leden heeft de uitgave van ons jaarboekje bevorderd. Wij zijn allen daarvoor dank verschuldigd. „De Spieghel", de uitgeefster van het Maandblad, is zoo bereidwillig geweest alle boekjes van adressen te voorzien, waardoor geld en tijd gespaard is. Tijd voor de afdeelings-secr., en het bureau, geld voor de propaganda-commissie die anders de boekjes naar de afd. had moeten zenden. De Spieghel heeft ons hiermede een groote dienst bewezen. Afd., die meer boekjes aangevraagd hebben dan het aantal leden bedraagt, ontvangen de overige aan het secretariaat. De kosten der agenda's en de verschuldigde porto-kosten kunnen gestort worden bij de penningmeesteres (giro 110444) op naam der vereeniging. Namens de Prop.-Com.

J. POLAK-KIEK.

Voor den Wereldbond na de laatste opgave binnengekomen bedragen:

Mej. H., den Haag ƒ 1,50. — Mw. A. v. L., Amsterdam ƒ 5. _ Mw. T.-S., den Haag ƒ2.50. — Mw. M„ Nijmegen ƒ 5 — Mw. de N., Huizen ƒ1. — Mw. K.-W., Apeldoorn ƒ 10. — Mw. v. D.-D., Arnhem ƒ 2.50. — Dames L., den Haag ƒ 3. — Mw. V., Amersfoort ƒ 2.

Totaal met vorige keer ƒ 73. Dit is dus tot 1 Dec. 32.

NAAR DE BEROEPSARBEID VAN DE GEHUWDE VROUW!

Velen van ons zullen in de laatste jaren met ongerustheid hebben opgemerkt, dat de jongeren niet met ons meegaan, dat onze beweging aan kracht schijnt te verliezen, dat verslapping dreigt. Wil de V rouwenbeweging dit gevaar overwinnen, dan moet zij tans alle kracht konsentreren op de bevrijding der getrouwde vrouw. Hier is nog een ontzaglike arbeid te verrichten, hier valt met bezieling te worstelen tegen vooroordeel juist zoals in de heldentijd van het feminisme, hier is een ideaal dat het jonge geslacht in geestdrift kan doen ontvlammen.

Wij moeten voor de getrouwde vrouw de vrijheid veroveren, beroepsarbeid te beoefenen! Want die vrijheid heeft lij tans niet. Wij bedoelen niet alleen de dreigende crisismaatregelen of de nog bestaande gebreken der wetgeving. Maar wij bedoelen vooral de dwang die ontstaat door de traditie en de economiese faktoren, een dwang die vele malen erger is dan de wettelike, en waardoor het bedroevend kleine percentage vrouwen in vrijwel alle beroepen

te verklaren is.

In onze ogen zou het normale geval voor de overgrote meerderheid der vrouwen moeten zijn, dat ze trouwen, kinderen hebben, en daarbij hun beroepsarbeid blijven vervullen. Maar daarop heeft de maatschappij zich nog niet ingesteld, en voor de vrouwen, die deze levensgang willen, bestaat de vrijheid prakties niet. Het werk in huis vergt nog veel te veel tijd en kracht van de getrouwde vrouw.