wen Vredebond en den Intern. Vr bond voor Vrede en Vrijheid, een vergadering waar de heer W. L. v. Warmelo, oud-kapt., thans leider van het vredes-studiebureau te Blaricum, sprak over: „De vrouw en den oorlog".

De vice-pres., Mej. Hissink, opende deze goed bezette bijeenkomst met een

ernstig beroep op de vrouw.

De heer v. W. sprak vóór de pauze over den modernen oorlog. Het volk wil niet oorlog voeren voor bepaalde belangen, zeide spr., en moet daartoe dus worden opgevoed. De moderne oorlog eischt een volk, dat krankzinnig is van haat en bloeddorst. In den oorlog van 1913-'14 werden alle mogelijke middelen toegepast, alcoholiseering, frontbordeelen enz. De psychopathen werden gebruikt als „nettoyeurs" der loopgraven.

Het meeste geld wordt verdiend in den oorlog in de wapenindustrieën e.a. ind.

Voorts gaf spr. uit de verschillende in 1914-'18 oorlogvoerende landen tal van voorbeelden. Onmenschen eischt de oorlog. Het lijden van de gewonden is nog erger dan de dood. Spr. las eenige treffende passages uit: „vrouwen in den oorlog". In een volgenden oorlog zullen vrouwen worden gebruikt in de munitiefabrieken, die het meest aan luchtaanvallen zullen blootstaan. Alle valide mannen en vrouwen zullen in den oorlog worden gebruikt en gedood en slechts de minderwaardigen zullen overblijven als vaders en moeders van het nieuwe geslacht.

Na de pauze behandelde spr. de taak der vrouwen in de vredesbeweging. Sinds 1918 bestaan de volken uit mannen en vrouwen. 40 jaar lang hebben de vrouwen gestreden voor haar emancipatie, die niet alleen diende om de vrouwen rechten te geven, maar ook plichten oplegde. God heeft de vrouwen in de wereld geplaatst om het leven in de wereld te brengen en dat te beschermen. Maar de geëmancipeerde Westersche beschaafde vrouw stuurt haar kroost naar de kazernes! Hoe komt dat? De vrouwen maken gebruik van haar stemrecht, maar zij stemmen op mannen. Stemden de vrouwen op vrouwen, dan kwamen er 53 vrouwen in ons Parlement. En die meerderheid zou dan internationaal contact zoeken. De vrouwen kunnen van haar stembiljet gebruik maken om den vrede aan de wereld te brengen.

Spr. heeft den diepsten eerbied voor de vrouwen die in Genève zich internationaal tegen den oorlog hebben verbonden en voor zooveel andere vrouwen die haar plicht doen en met toewijding arbeiden in de vredesbeweging. De geheele kwestie van oorlog en vrede rust in de handen der vrouw!

Mej. Hissink dankte den spreker hartelijk voor zijn treffende rede, die met toenemende spanning werd aangehoord. C. STEMLER-TJADEN, Secr.

Opname van dit verslag houdt daarom nog geen instemming met het door den Heer v. H. gesprokene in. Dit is om misverstand te voorkomen. Red.

OPRICHTING PLAATSELIJKE VROUWENRAAD TE 's GRAVENHAGE.

Op 25 Nov. j.1. werd op initiatief der Haagsche Afdeeling onzer Vereeniging aldaar een Plaatselijke Raad van den Nat. Vrouwenraad opgericht, waarbij zich voorloopig een 18-tal Vereenigingen aansloten. Voorzitster van het Dag. Bestuur is Jonkvr. C. Repelaer v. Driel. Doel is in de le plaats het voorbereiden van een waardige ontvangst aan den Vrouwenraad, die voorjaar '33 haar algemeene