ben eigenaardig teit is dat in deze commissie ook juist de mannelijke gedelegeerden zoo feministisch gestemd zijn.

Natuurlijk werd het werkloozenprobleem v/d jongeren behandeld en daarbij werd gebruik gemaakt van de gegevens van het Arbeidsbureau en van de statistieken van andere vereenigingen om zoodoende eenheid in dit vraagstuk te verkrijgen.

Tal van besprekingen hadden plaats en rapporten werden uitgebracht ten behoeve van het blinde kind alsmede van het buitenechtelijke kind. Ik kan hierover echter niet verder uitwijden. Laat ik volstaan met te zeggen dat in deze afdeeling van den Volkenbond de vrouwen zeer zeker op haar plaats zijn.

A lië.

Van de vrouwen in Syrië kan men zeggen dat zij eenigszins ontwaakt zijn sedert de Turksche vrouwen in 1908 een nieuwe wetgeving kregen, dat wil zeggen, dat de wetten, die vrouwen betreffen, verbeterd werden en veel scholen voor meisjes geopend zijn. Na 1916 nam de vrouwenbeweging in dat land overhand toe, met het gevolg dat eenige leden van het Syriesch parlement zelfs het kiesrecht voor beide sexen aanvroegen. Helaas is er met de revolutie veel van de verkregen rechten verloren gegaan, doch na 1927 valt er opnieuw een groote reactie ten goede te constateeren.

In Siam is bij de invoering der nieuwe wetgeving aan de vrouwen van Siam het kiesrecht toegekend!

De vrouwen van Tokio hebben direct bij het uitbreken der vijandelijkheden tusschen Japan en China al haar invloed aangewend om aan de gevechten paal en perk te stellen, maar onder de leuze van „zelfverdediging" werd de strijd voortgezet evengoed door Tokio als door Shanghai en niettegenstaande het Comité van den Volkenbond onder leiding van Lord Lytton ter plaatse was gekomen om een nauwkeurig rapport op te maken, heeft niets mogen baten en hebben de vrouwen van Japan en China officieel niet haar groote verontwaardiging kenbaar kunnen maken.

De vrouwenbeweging in Br. Indië dateert vanaf 1917 en telt reeds 4000 leden; dit feit is des te opmerkelijker als men bedenkt hoe enorm de afstanden daar te lande zijn en hoezeer de vrouwen onderling door ras en taal verschillen. Het vrouwen-orgaan wordt er in 4 talen gedrukt.

In Bombay zijn verschillende vrouwen tot de gemeenteraden toegelaten, die zich alle op nationaal en internationaal gebied uiterst verdienstelijk hebben gemaakt.

Na de Roundtable-Conference werden o.m. voorstellen gedaan om aan de getrouwde vrouw het recht toe te kennen voor de provinciale staten te kiezen en twee tot vijf procent der zetels voor de vrouwen te reserveeren.

Zuid-Amerika.

In Brazilië is het kiesrecht voor mannen en vrouwen boven de 21 ingevoerd onder toezegging van de bepaling, dat mannen onder de 60 verplicht zijn hun kiesrecht uit te oefenen. Voor de vrouwen wordt dit er niet bij vermeld.

Na de invoering van het vrouwenkiesrecht in Brazilië is Mej. Berta Lutz benoemd in de Commissie voor het opstellen der nieuwe grondwet.

Toen ik een 10-tal jaren geleden in Zuid-Amerika was en de vrouwen daar nog totaal geen recht van spreken hadden, werd mij herhaaldelijk verzekerd dat indien Frankrijk aan haar vrouwen het kiesrecht zou geven, Zuid-Amerika ongetwijfeld direct zou volgen en het is dus wel eenigszins beschamend dat onze zus-