ters in Frankrijk, die in zooveel opzichten bewezen hebben intensief en goed met den man te kunnen samenwerken, nog steeds van het kiesrecht zijn buitengesloten. Het is jammer dat zij nu — tenminste een groot aantal harer — overgaan tot de militante „suffragetten-methode", zooals die indertijd door een deel van de Engelsche vrouwen is gevoerd.

De Spaansche Regeering in tegenstelling met Frankrijk, heeft de rechten der vrouw wèl erkend, zoodat thans in Spanje de vrouwen kunnen kiezen en gekozen worden. Zij namen deel aan de gemeenteraadsverkiezingen en werden ongeveer 30 vrouwen gekozen.

In Spanje heeft de Nationale Vrouwenbeweging een inschrijving geopend om een plaquette in het Parlement te plaatsen onder vermelding van den datum waarop de vrouwen het kiesrecht hebben verkregen. Daar men reeds vanaf 1 peseta kon bijdragen, hebben vrouwen van alle standen en rangen aan de inschrijving deelgenomen.

Een eigenaardig feit is dat het eerste wat de vrouwen in Spanje gedaan hebben is een tehuis te openen voor vrouwen die alleen wonen, d.w.z. vrouwen die in haar eigen onderhoud voorzien en die geen geld genoeg hebben om er een eigen woning of flat op na te houden. Zij kunnen daar met haar kind, moeder of zuster samen wonen. Deze „Case Mont-Serrat" bevat plus minus 500 apartementen tegen een prijs varieerend van 20 tot 60 pesetas per maand. Er is een gemeenschappelijke keuken, er zijn badkamers, lifts, een drooginrichting voor de wasch, een apotheek, etc. etc.

In Peru (Zuid-Amerika) is aan de vrouwen het kiesrecht voor den gemeenteraad toegekend en op 14 December viel er een nieuwe overwinning te boeken op het gebied van het vrouwenkiesrecht in Uruguay — de vrouwen kunnen kiezen en gekozen worden, zoowel voor het parlement als voor de gemeenteraden en alle wetten zullen in de toekomst eveneens op de vrouwen betrekking hebben. De kiezerslijsten zullen voor de vrouwen openstaan en voor de eerste maal in November 1933 zullen de vrouwen van Uruguay officieel aan de verkiezingen kunnen deelnemen. Aan Dr. P. Luisi, de bekende doctores en pionierster van Uruguay komt een groot deel van dit succes toe.

Ook in Roumenië hebben de vrouwen na een geweldigen strijd een overwinning behaald waar het civiele rechten geldt en komt Prinses Cantacuzène zeer zeker een gelukwensch toe voor haar intensief werk op dit gebied.

Bij de jongste verkiezingen in Zweden zijn 5 vrouwen in het parlement gekozen tegen 3 de vorige maal.

In Duitschland zijn op 5 Maart niettegenstaande de afschuwelijke omstandigheden waaronder de verkiezingen plaats vonden en niettegenstaande de tegenwerking van Hitier, toch nog 30 vrouwen gekozen, d.w.z. 4.2 procent van afgevaardigden. ,

Het spijt ons te moeten constateeren dat evenwel noch Frau Adèle Schreiber noch Dr. Gertrud Baumer meer lid van den Reichstag uitmaken, waartegen door tal van vrouwenvereenigingen sterk werd geprotesteerd.

De nieuwe regeering in Duitschland schrijft ontslag voor aan vele vrouwelijke beambten en nog wel zonder pensioen; deze maatregel treft het meerendeel der hoogere vrouwelijke beambten. Een aantal vrouwelijke schoolhoofden is ontslagen wegens haar politieke richting of wel wegens haar jodendom.

Oostenrijk heeft Frau Ida Jolles benoemd als afgevaardigde voor de Kamer van Koophandel naar de Tentoonstelling te Chicago waar zij de geheele inzending der Oostenrijksche Regeering moet organiseeren.