Van Luxemburg valt te constateeren dat de vrouwen daar, die reeds jaren lang kiesrecht hebben, er slechts heel weinig gebruik van maken. Desniettegenstaande is door toevallige omstandigheden één vrouw in de Kamer gekozen, Mme Schleimer —Kill, een buitengewoon energieke persoonlijkheid, Presidente van de Luxemburgsche Vrouwenvereniging. De vrouwen ondervinden totaal geen steun bij den man; zij zijn niet bij^ politieke partijen aangesloten doch hebben thans het voornemen bij de a.s. verkiezingen met een vrouwenlijst uit te komen.

Een groot probleem is of onze Wereldbond in verband met de nieuwe regimes gewijzigd moet worden en wij staan voor de vraag:

I . of zij slechts moet blijven strijden voor gelijke rechten voor vrouwen en mannen,

onverschillig welke regeeringsvorm in de respectieve landen van kracht is; 2°. of dat zij moet opkomen voor een democratischen regeeringsvorm, essentieel

voor bedoelde gelijkheid.

Men is van plan tijdens het volgende congres een speciale bijeenkomst te beleggen teneinde deze vraagstukken afzonderlijk te bespreken.

Om te bezuinigen, werd verleden jaar besloten ons internationaal blad in kleineren vorm uit te geven, zoodat dit jaar geen tekort in kas geboekt behoefde te worden in verband met de uitgave van ons blad. Toch zou het wenschelijk zijn méér abonnementen te krijgen en om daartoe te geraken is het noodig dat de aangesloten vereenigingen medewerken. Voorgesteld werd extra exemplaren beschikbaar te stellen voor bibliotheken, leesgezelschappen, wachtkamers van vrouwelijke doctoren en deze extra nummers ook op de leestafel te leggen bij bankinstellingen, vrouwenclubs, etc. Hiervoor zijn voor een bepaalden tijd gratis exemplaren beschikbaar. De kosten voor deze propaganda zijn slechts gering. Ik doe hierbij een beroep op de afgevaardigden met verzoek mij zoo spoedig mogelijk op te geven hoeveel exemplaren verlangd worden en dan voor een doeltreffende verspreiding te willen zorg dragen.

De Wereldbond heeft wederom gedurende de Volkenbondszittingen in Genève haar kantoor gehad aan den Quai du Mont-Blanc. Dit kantoor vormt een waar centrum van intens vrouwenleven waar onder de leiding van Mlle Gourd groote activiteit wordt ten toon gespreid. Het was in hetzelfde gebouw waarin het Bureau van het Ontwapeningscomité der internationale vrouwenorganisaties zijn zetel had. De recepties en lezingen die er gegeven werden, mochten zich in een druk bezoek verheugen.

Op de 14e Assemblée waren in September 1933 als officieele afgevaardigden aanwezig:

Australië Mrs. Jameson Williams

Denemarken Mme Forchammer

Duitschland Frau von Villing—Dr. Unger

Engeland Miss Horsburgh

Frankrijk Mme Malaterre—Sellier

Hongarije Comtesse Appony

Nederland . Mevr. Kluyver

Noorwegen Mme Aas

Perzië Mme A. H. Hékimi

• Polen Mme Hubicka

Roemenië Mlle Vacaresco

Spanje . Mme Isabel de Palencia

Zuid-Afrika Miss Burnside

Zweden Miss Hesselgren

terwijl de 5e Commissie (de Humanitaire) gepresideerd door Miss Hesselgren, tot rapporteurs had in zake den handel in vrouwen en meisjes Miss Horsburgh, en Mme Hubicka voor de bescherming van het kind.

Sedert verleden jaar komen od voorstel van Senator Plaminkova nir Prasir deze