BUITENLAND Frankrijk.

In Parijs werd, dank zij het initiatief en de stuwkracht van Louise Weiss, een nieuw propaganda-centrum voor de gelijkberechtigdheid der vrouw opgericht, „La Femme Nouvelle". De inauguratie vond plaats begin October, in tegenwoordigheid van den Pres. v. d. Gemeenteraad, den Pres. v. d. Conseil Général en den Hoofdcommissaris van Politie.

De Femme N. omschrijft haar doel aldus: reprendre avec plus d'intensité que jamais la propagande en faveur de la cause du Suffrage des femmes". De pers heeft eenstemmig medewerking toegezegd en zoowel in Parlement als Cinema heeft men al den invloed van dit nieuwe centrum van actie kunnen bespeuren! — Het Bureau werkt zelfstandig, maar heeft de volle sympathie en steun van de Fransche feministen. Zij weten dat de hulp van Louise Weiss, die jarenlang vooraanstond in de Internationale Vredesbeweging, en die als oprichtster en redactrice van het blad L'Europe Nouvelle met alle kracht streed voor wat zij noemde „de Wetenschap v.d. Vrede", voor hen van groote waarde zal zijn. Ook ons kan het slechts verheugen om te zien hoe, in een tijd van reactie en tegenwerking nieuwe, — en enthousiaste — hulptroepen de gelederen komen versterken. Merken wij niet zelf eveneens, hoe, juist door de zich opstapelende moeilijkheden, nieuw vuur en nieuw geloof ontwaakt?

Brazilië.

In Bahia werd de tweede vergadering van den Braz. Nationalen Vrouwenraad gehouden. Het programma had het oog in de ie plaats gericht op het beste gebruik dat de Braz. vrouwen kunnen maken van de nieuwe positie die zij zich veroverd hebben. De nieuwe grondwet gaf hun volle burgerschapsrechten, — zij moeten nu dus allereerst werken voor een goede vertegenwoordiging in de Nationale Vergadering.

Ter vergadering werden verschillende commissies voor „opvoeding tot burgeres" ingesteld.

Aan 't eind werd doel en streven der Brazil. Vrouwenbeweging samengevat, — enkele punten laten wij hieronder volgen.

I. Wetgeving. Doelmatige toepassing v. d. grondwettelijke bepalingen die van bijzonder belang zijn voor de vrouw. Dus: wijziging v. h. burgerlijk, straf- en han delsrecht. Wettelijke bescherming v. vrouwenarbeid.

II. Sociale Voorzorg. Instelling v.e. speciaal departement v. Moeder- en Kinderzorg. — Toezicht door goed-onderlegde vrouwelijke krachten in alle Inrichtingen waar vrouwen werken. — Uitbreiding v. d. medische schooldienst. — Bevordering v. goed onderwijs.

III. Politieke actie en burgerschaps-opvoeding. Actieve deelname v. vrouwen in de vertegenwoordigende lichamen, bij de publieke administratie, bij de uitvoerende macht en bij de Rechtspraak. Samenwerking van vrouwen in het Parlement.

IV. Vrede en Internationale relaties. De buitenlandsche politiek worde geleid door een pacifistische geest, in overeenstemming met Amerikaansche, en speciaal Brazilaansche tradities. Bevordering v. wetten, die de mogelijkheid uitsluiten dat de begrooting v. Defensie hooger zou zijn dan de begrootingen v. onderwijs, openbare gezondheid, landbouw en wegenaanleg. — Deelname v. Vrouwen in Intern. en speciaal Amerik. congressen. — Instelling v.e. Amerikaansch Intern. Bureau voor Vrouwenbelangen („Progress and Work").

VROUWENPOLITIE IN INDIE

Bandoeng: Tijdens de viering van het derde lustrum der Vrouwenorganisatie van het Indo-Europeesche Verbond, deelde de presidente mede, dat de regeering besloten had tot invoering van het instituut vrouwenpolitie. Naar officieus wordt vernomen zou de uitvoering dezer bevoegdheden in handen worden gelegd van de Vrouwenorganisatie van het Indo-Europeesch Verbond. (Aneta).