Wat in dit geval volkomen rechtvaardig, tegen het niet meer voor rede toegankelijke Italië als dwangmiddel wordt toegepast, is tegelijkertijd datgene, wat de condüio sine qua non is voor elke deugdelijke organisatie van de statengemeenschap. Wat hier is ondernomen, mag niet mislukken. Het behoeft ook met te mislukken wanneer de leidende staatslieden hun plicht en hun verantwoordelijkheid jegens het tegenwoordig geslacht en jegens de toekomstige generaties beseften.

Immers, zonder verdere ontwikkeling van het internationale solidariteitsgevoel geen mogelijkheid van degelijke en duurzame rechtsorganisatie der statengemeenschap En zonder een met dwangmiddelen toegeruste rechtsorganisatie geen internationale vrede. De staatslieden, die in de gegeven omstandigheden van een unaniem erkenden aanvalsoorlog, die door een vastberaden gezamenlijk optreden in korten tijd zou kunnen worden onderdrukt, niettemin uit nationaal eigenbelang of lakschheid of vrees voor verdere gevolgen het doeltreffende middel tot onderdrukking van den aanval uit handen zouden leggen, zouden een misdaad aan de menschheid begaan. Tuist terwijl ik deze regelen schrijf, bereikt mij, op den oudejaarsdag, het bericht van den aanval op het Zweedsche ambulance-kamp. Is het nu nog niet genoeg. Moet het internationale recht nog dagelijks meer en ruwer geschonden worden, voordat degenen, die de collectieve veiligheid aldoor als hunne politieke geloofsbelijdenis op de lippen hebben gehad, willen besluiten definitief in te grijpen en aan het internationale moorden, waarvoor geen verontschuldiging bestaat, een onherroepelijk einde te maken? Beseffen zij dan in het geheel niet, hoeveel onherstelbaar kwaad zij opnieuw aan de gedachte der internationale rechtsverwerkelijking toe-

Men voere daartegen niet aan, dat het toepassen van militaire sancties misschien erger zal blijken dan de kwaal, waartegen men dat middel wil aanwenden. Want voorloopig gaat het nog in het geheel niet om militaire sancties. Militaire sancties zijn geweldmaatregelen van militairen aard, die van de zijde der samenwerkende mogendheden tegen de Italiaansche strijdkrachten, schepen of bevolking zouden worden in werking gesteld. Dat Italië een bepaalden vorm van economische sancties, zooals het petroleum-embargo, tot militaire sanctie verklaart, maakt dien vorm van gezamenlijk optreden daardoor nog niet tot militaire sanctie. Dat is slechts een van de vele Italiaansche sofismen, waarvoor geen staat behoort te wijken. Zelfs indien Italië, als schender van de internationale rechtsorde, zijnerzijds gewapend verzet zou plegen tegen dezen vorm van economische sancties, dan nog zouden deze niet tot militaire worden. Italië zou op het reeds gepleegde onrecht alleen nog maar een vreeselijk nieuw onrecht stapelen, evenals de dief, dien de politie achterna zit, met om hem te dooden, maar om hem ter bestraffing door een regelmatige rechtbank in handen te krijgen, zijn eigen schuld slechts vermeerderen zou, indien hij zijn vervolgers aanviel, en dienovereenkomstig te zwaarder zou behooren te boeten. Nooit mag de rechtsorde wijken voor de waarschijnlijkheid, of de mogelijkheid, laat staan voor de looze bedreiging, zelfs uit eens dictators mond, dat hij het plichtsgetrouwe optreden van de samenwerkende leden der internationale gemeenschap zal beantwoorden met een waanzinnige militaire revolte tegen hen, die de rechtsorde moeten handhaven.

OLYMPIA FILIA

DE SCHRIJFMACHINE VOOR IEDEREEN

! Keurig schrift - Volledig toetsenbord - Prima constructie

voor slechts . . . . f 55.— compleet met koffer

„Olympia" Schrijfmachines N.V. A'dam - Rokin 113 - Telef.35660