c. propaganda te voeren voor haar denkbeelden door het houden van vergaderingen, lezingen, cursussen en voordrachten;

d. adressen in te dienen bij de bevoegde instanties, alsmede bij vereenigingen, rechts- en bizondere personen;

e. zich aan te sluiten bij andere organisaties;

f. aan te wenden alle andere wettige middelen, welke aan het doel bevorderlijk kunnen zijn.

(Art. 30).

Aansluiting der vereeniging bij nationale of internationale organisaties en uittreding daaruit vindt niet plaats dan uit kracht van een besluit der algemeene vergadering.

Art. 6. (23).

Geldmiddelen.

Het kapitaal der vereeniging bestaat uit: 1°. de gelden en bezittingen, op den dag der ontbinding van de Nederlandsche Unie voor Vrouwenbelangen en de Nederlandsche Vereeniging van Staatsburgeressen aan deze toebehoorende en krachtens de ontbindingsbesluiten dier vereenigingen aan deze vereeniging overgedragen; 2°. de eventueele overschotten van de inkomsten boven de uitgaven.

De inkomsten bestaan uit:

a. contributies en abonnementsgelden;

b. legaten en schenkingen;

c. rente van belegde gelden;

d. opbrengst van verkochte geschriften;

e. toevallige baten.

Art. 7. (25).

Beschikking over het kapitaal.

In buitengewone gevallen kan het hoofdbestuur het kapitaal der vereeniging aanspreken voor ten hoogste i/io gedeelte en wel één keer in het loopende vereenigingsjaar.

Art. 8 (7 en 8 en 9, 1ste lid). LIDMAATSCHAP.

Ieder, die den leeftijd van 18 jaar heeft bereikt, kan als lid tot de vereeniging toetreden door schriftelijke of mondelinge aanmelding bij de(n) secretaris(esse) van het hoofdbestuur of van een afdeelingsbestuur of bij een correspondente).

De leden betalen een contributie, waarvan het minimum bedrag bij het huishoudelijk reglement wordt bepaald.

Het lidmaatschap eindigt door overlijden,

opzegging, schrappen wegens wanbetaling of royement.

Opzegging kan alleen geschieden op de wijze en met inachtneming van den termijn te bepalen in het huishoudelijk reglement.

Schrapping wegens wanbetaling geschiedt voor wat betreft algemeene leden door het hoofdbestuur en voor wat betreft leden, die tot een afdeeling behooren, door het afdeelingsbestuur, een en ander nadat het betrokken lid tevergeefs is aangemaand.

Leden, die zich niet houden aan de statuten of handelen in strijd met de belangen der vereeniging, kunnen worden geroyeerd bij besluit der algemeene vergadering, genomen met ten minste 2/3 der aldaar uitgebrachte stemmen. Het voorstel tot royeeren, dat gemotiveerd moet zijn, kan alleen uitgaan van het hoofdbestuur of van één of meer der afdeelingsbesturen en moet vooraf op de agenda der algemeene vergadering zijn vermeld.

Het betreffende lid wordt op haar (zijn) verzoek door de vergadering gehoord.

Art. 9. (10). HOOFDBESTUUR.

Aantal leden.

Het hoofdbestuur bestaat uit negen of twaalf meerderjarige leden, van wie ten minste x/3 mannen zullen zijn.

De leden worden door de algemeene vergadering gekozen voor den tijd van drie jaren en zijn éénmaal terstond herkiesbaar. Na afloop van dien termijn zijn zij gedurende twee jaren niet herkiesbaar.

Ieder jaar treden 1I3 van het aantal hoofdbestuursleden af, volgens een door het hoofdbestuur op te maken rooster.

Art. 10. (11).

Verdeeling van functies.

De wijze van verkiezing der hoofdbestuursleden wordt nader geregeld bij huishoudelijk reglement.

De president(e) wordt door de algemeene vergadering gekozen uit de leden van het hoofdbestuur.

Overigens wordt de verdeeling der functies onder de hoofdbestuursleden geregeld bij het huishoudelijk reglement.

Art. 11. (12).

Taak.

Het hoofdbestuur is belast met de algemeene leiding der vereeniging. Het vertegenwoordigt haar in en buiten rechten, met dien verstande,