^;oivs U BEDIENEN op „huishoudelijk óebied"

Prima provisiën — Puike dranken

Keurige chocolade en suikerwerken

Heerlijke odeurs en toiletartikelen

Telefoon nummers N.V. WINKEL MIJ.

3730 en 856 T0K0 I™

Parapattan Menteng No. 7 WELTEVREDEN. - Weltevreden -

dering tot scheiding van'goederen inderdaad aanwezig zijn.

Waar de man terstond een eind kan maken aan de gevolgen van eventueelen spilzucht van zijn vrouw, is deze laatste volkomen machteloos om de gemeenschap en haar persoonlijk goed te beschermen tegen wanbeheer van den man.

Bij de ontbinding der gemeenschap ziet men eerst gelijkheid optreden tusschen de echtgenooten. De gemeenschap moet gelijkelijk tusschen de beide echtgenooten of tusschen één der echtgenooten en de erfgenamen van den anderen worden verdeeld.

De vrouw heeft het recht om binnen één maand na de ontbinding eene verklaring uit te brengen, waarbij zij afstand doet van de gemeenschap. Hierdoor is zij niet aansprakelijk voor de gemeenschapsschulden, terwijl ook haar schulden vóór het huwelijk gemaakt, ten laste der gemeenschap komen. Zij mag dan uit de gemeenschap slechts terugnemen lijf en linnengoed. Het hier aan de gehuwde vrouw toegekende recht is een uitvloeisel van haar positie t.o.v. de goederen van de gemeenschap. Waar zij hierover niet de minste zeggingskracht bezit en bovendien de bevoegdheid mist tegen wanbeheer van den man op te komen, kan zij allerminst aansprakelijk worden gesteld voor de gevolgen van eventueel door haar man gemaakte fouten.

En geheel logisch vloeit uit de positie van den man als heer en meester der gemeenschap voort, dat hem het bovenvermelde recht tot het doen van afstand van de gemeenschap niet is verleend.

DE MEDISCHE HOOGESCHOOL EN DE CURSUSSEN IN KINDERVERZORGING.

Bien étonnées de se trouver ensemble.

En toch

Als we in de openingsrede van Prof. Dr. Boeke ter gelegenheid van de opening der Medische Hoogeschool lezen, dat deze Hoogeschool van thans, 76 jaar geleden begonnen is als een uiterst eenvoudige inrichting voor de vorming van geschoolde vaccinateurs, dan vragen wij ons af, of in de kleine zaadjes die nu doelbewust door de Vereeniging van Vrouwenkiesrecht uitgestrooid worden om KINDERVERZORGING in zijn vollen omvang te brengen op de scholen (op de Europeesche zoo goed als op de Inlandsche, (ieder naar eigen aard) niet de kiem ligt voor veel, dat later voor het vrouwelijk deel der bevolking van den Archipel van groote waarde zal blijken te zijn.

In sommige landen, Zwitserland en België, heeft men kinderverzorging facultatief op de schoolprogramma's geplaatst.

Voor Indië met zijn zeer bijzondere toestanden en behoeften op hygiënisch gebied is het een eisch, zoowel het Europeesche, als het Indo-Europeesche meisje, dat straks wellicht jong zal huwen en naar plaatsen zal trekken, waar geen artsen zijn of andere medische hulp te verkrijgen is, die kennis mede te geven in haar leven, die meer waard is dan geleerdheid.

Zeker, wij oudere vrouwen hebben er ons doorheen geslagen, daar twijfelt niemand aan; maar weet men ten koste van hoeveel leed, zorg en angst en misschien geluk in het gezin dat gegaan is?

Menig kindergrafje op afgelegen plaats, is een stille aanklacht tegen dezen misstand in de opvoeding der vrouw!

Onze vereeniging zond verschillende schoolbesturen (en is nog bezig met meer andere) een brief, waarin het verzoek gedaan wordt „kinderverzorging" op haar programma te plaatsen. Of en op welke wijze de schoolbesturen op dit verzoek willen ingaan, dat is een zaak, die buiten onze bemoeienis ligt, wij als vereeniging kunnen niet anders dan propagandistisch te werk gaan d.i. HET DENKBEELD INGANG DOEN VINDEN, wel hopen wij dat de schoolbesturen hierin mede willen werken.

Ook den Directeur van Onderwijs is hetzelfde verzoek gedaan voor zoover het betreft de gouvernementsscholen, Europeesche en Inlandsche, evenals het Hoofd van den Dienst der Volksgezondheid om eventueel de mogelijkheid van eene opleiding onder de oogen te zien van leeraressen, die deze leergangen kunnen geven.

De Vereeniging zelve zal voor jonggehuwden en verloofde meisjes een cursus doen geven door eene doktores. Door met deze cursussen te beginnen in zijn eenvoudigsten opzet (zuigelingverzorging), hopen wTij tot het doel te geraken van een volwaardige opleiding tot leerares in de verzorging van het kind (vanaf de zuigeling tot en met het volwassen kind). Tot die opleiding behooren ook vakken als hygiëne, verbandleer, eerste hulp bij ongelukken, kennis van het kind in de jonge jaren, en in de puberteitsjaren; verder behoort er toe, dat men leeren zal, het kind in zijn vrijen tijd bezig te houden, het kind belangstelling te leeren voor de gebeurtenissen om hem heen, verantwoordelijkheid te leeren voor eigen daden, en zooveel meer, dat het in het leven noodig heeft om een volwaardig mensch te worden.

Zooals men van de inrichting tot opleiding van vaccinateurs al tastende, maar toch vooruitziend gekomen is tot de oprichting van de medische hoogeschool, zoo hopen wij, vrouwen, dat men nu, al tastende, maar OOK vooruitziende zal komen tot eene opleiding tot leerares in de verzorging van het kind, waardoor wederom de Moeders der toekomst gebaat zullen zijn, die deze lessen op de scholen krijgen in plaats van veel ballast, waaraan zij niets hebben.

M. S.

UIT DEN VOLKSRAAD.

Om de belangrijkheid van het onderwerp zijn wij den vorigen keer wat lang bij het onderwijs blijven stilstaan en ook dit overzicht zal nog gaan over de Ve. begrootingsafdeeling, daar meerdere principiëele vraagstukken aan de orde waren. Zoo brachten de heer Moelia en eenige anderen de leerplicht naar voren. Uit Mayhew's „The Education of India" bleek volgens eerstgenoemden spreker, dat de leerplicht in deelen van Britsch-Indië zoowel op het aantal analfabeten, als op het verbruik van de sommen voor volksonderwijs toegestaan, een gunstige invloed heeft gehad. Deze spreker berekende dan, dat (in 1925) er op Java 2.520.000 kinderen waren,